Siły zbrojne

Prorosyjscy rebelianci walczą między sobą. Walki czołgów w Donbasie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Od zakończenia rozejmu ogłoszonego przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę siły ukraińskie wznowiły intensywne działania przeciwko tzw. separatystom. Doszło do starć z użyciem artylerii i czołgów po obu stronach. Jednocześnie pojawiły się informacje o walkach pomiędzy różnymi frakcjami prorosyjskich bojowników i negocjacjach na temat wycofania się części z nich na terytorium Rosji. 

Jak poinformował na Facebooku jeden z doradców ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, Zorjan Szkuriak, część bojowników próbuje składać broń i negocjować warunki amnestii lub bezpiecznego opuszczenia terytorium Ukrainy. Zdaniem Szkuriaka niektórzy dowódcy próbują przeciwdziałać próbom poddawania się. Trwają w szeregach tzw. separatystów polowania na "pacyfistów i dysydentów".

Pojawiły się również doniesienia na temat konfliktów pomiędzy różnymi frakcjami prorosyjskich bojowników. 1 czerwca w Doniecku miały się zetrzeć oddziały agenta GRU Igora Bezlera, noszącego pseudonim „Bies” i Aleksandra Borodoja przewodzącego „rządowi” Donieckiej Republiki Ludowej.

Tymczasem w rejonie Doniecka i Ługańska trwają intensywne walki. Obie strony używają artylerii, pojazdów opancerzonych i czołgów. Największe starcie miało miejsce na przedmieściach Doniecka. Świadkowie mówią wręcz o bitwie pancernej pomiędzy czołgami armii ukraińskiej i maszynami należącymi do prorosyjskich tzw. separatystów. Ze względu na intensywność starć i ryzyko przypadkowych ofiar ukraińskie ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych apelują do mieszkańców aby unikali kontaktu z siłami separatystów. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.