Reklama

Siły zbrojne

Produkcja “arktycznych” śmigłowców Mi-8 od 2015 roku?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Koncern Russian Helicpters opracowuje wariant śmigłowca transportowego Mi-8 przystosowany do ekstremalnych warunków Arktyki. Maszyna ma nie tylko być zdolna do działania w niskich temperaturach, ale też do lotów w niemal każdych warunkach pogodowych, również bez widoczności terenu. 

Produkcja nowej wersji oznaczonej Mi-8AMTSz-WA ma ruszyć na początku 2015 roku. Jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony rosyjskiego ministerstwa obrony, które planuje w najbliższym czasie znacznie zwiększyć swoją aktywność na Dalekiej Północy. Dla formacji mających operować w tym rejonie opracowywane są specjalne warianty sprzętu, takie jak arktyczna wersja systemu przeciwlotniczego Pancyr-S1.

Możliwości transportu powietrznego są bardzo istotne dla wojsk operujących na ogromnych obszarach Dalekiej Północy, dlatego jednym z kluczowych programów jest stworzenie odpowiedniego śmigłowca transportowego. W tym celu oparto się na sprawdzonych już w warunkach arktycznych śmigłowcach transportowych w najnowszym wariancie Mi-8AMTSz-W tworząc  Mi-8AMTSz-WA (Arktyczny).

Maszyna wyposażona jest nowe silniki Klimow VK-2500-03 i mocniejsze pomocnicze źródło zasilania typu TA-14. Ulepszona awionika cyfrowa umożliwia loty również podczas nocy polarnej czy trudnych warunków pogodowych. System nawigacyjny ma być zdolny do precyzyjnego pozycjonowania nawet w wypadku utraty sygnału z satelitów. Odpowiednio zwiększono wydajność systemów ogrzewania i odladzania, oraz wydajność systemu zasilania.

Obecnie na ukończeniu są testy prototypu śmigłowca Mi-8AMTSz-WA i zakłady lotnicze w Ułan-Ude mogą już na początku przyszłego roku rozpocząć seryjną produkcję. Warunkiem jest jedynie uzyskanie jeszcze w tym roku stosownych zamówień ze strony rosyjskiego ministerstwa obrony. 

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. rabarbarus

    Kupimy stado tych nowych śmigłowców, ale jestem zdania, że powinno być ono uzupełnione właśnie nowymi wersjami Mi8/17. Śmigłowce proste, tanie i niezawodne, a do tego "pakowne". Może niekoniecznie wersję arktyczną, bo w Arktyce interesów nie mamy. Trzeba tylko poczekać aż się ta awantura na Ukrainie uspokoi. Bo teraz nierozsądnie jest wspierać daleko nierozsądną politykę Rosji.

    1. Hate-Love

      A niby kiedy będzie rozsądne wspierać kacapów? jak się na chwile uspokoją by za jakiś czas znowu robić swoje? Absolutnie nie można wspierać ich energetyki oraz firm militarnych. O ile gaz musimy kupować od nich o tyle śmigłowce i sprzęt wojskowy nie musimy i wcale źle nie wyjdziemy jak od nich nie weźmiemy a o nawet zyskamy.