Siły zbrojne

Prezydent w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

Fot. Marek Borawski/KPRP
Fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda składa roboczą wizytę w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu - poinformował PAP szef BBN Paweł Soloch. Jak podkreślił, prezydentowi zależy, aby mimo znacznego obciążenia Sił Zbrojnych działaniami związanymi z ochroną granicy, utrzymać rytm szkolenia kadr wojskowych.

"Wizyta wpisuję się w plany zwiększenia liczebności oraz wzmocnienia Sił Zbrojnych, co jest jednym z założeń przedstawionego niedawno projektu ustawy o obronie ojczyzny" - przekazał Soloch PAP.

Jak przypomniał elementem planowanych zmian przygotowanych w projekcie ustawy jest m.in. zwiększenie zdolności wojskowego systemu szkolenia na potrzeby długofalowego rozwoju Sił Zbrojnych. "Poznańskie Centrum to najważniejszy ośrodek w kraju realizujący tego rodzaju zadania" - podkreślił szef BBN.

Poinformował też, że wizyta prezydenta Dudy w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych "ma także kontekst obecnego kryzysu granicznego". "Prezydentowi zależy, aby mimo znacznego dociążenia Sił Zbrojnych działaniami związanymi z ochroną granicy, utrzymać rytm szkolenia i przygotowywania kadr wojskowych. Niewątpliwie Centrum będzie też wdrażać doświadczenia płynące z zaangażowania wojska w działania na granicy" - stwierdził Soloch.

Zwrócił też uwagę, że Centrum przygotowuje się do szkolenia załóg czołgów Abrams, które w przyszłym roku mają trafić do Sił Zbrojnych, co także jest w zainteresowaniu prezydenta, jako zwierzchnika sił zbrojnych.

Informując o projekcie ustawy o obronie ojczyzny pod koniec października Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak zapowiadali znaczącą rozbudowę armii do 300 tys. żołnierzy, w tym 250 tys. - zawodowych i 50 tys. - WOT.

Komentarze