Reklama

Siły zbrojne

Prezydent przedłużył działalność kontyngentów wojskowych

Para prezydencka podczas wizyty w PKW Sophia / Fot. Jakub Szymczyk / KPRP
Para prezydencka podczas wizyty w PKW Sophia / Fot. Jakub Szymczyk / KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych w Iraku, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz na Sycylii - poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Postanowienie jest podstawą działań kontyngentu do końca czerwca 2020 r.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta kontyngentw Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie będzie liczył - tak jak dotychczas - maksymalnie do 350 żołnierzy i pracowników wojska.

Główne zadania PKW Irak działającego w składzie międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie, to szkolenie irackich i jordańskich sił specjalnych, doradzanie im, a także wspieranie irackich sił bezpieczeństwa.

Z kolei kontyngent działający w ramach natowskiej misji KFOR w Kosowie, Macedonii Północnej oraz Bośni i Hercegowinie, zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 postanowieniem, będzie liczyć – jak obecnie – do 300 osób. Do zadań PKW KFOR należy nadzór nad przestrzeganiem porozumień i traktatów międzynarodowych, przeciwdziałanie zorganizowanej przestępczości, przemytowi i korupcji oraz na wspieranie lokalnych władz i organów porządkowych. Ma to na celu stworzenie i utrzymanie bezpieczeństwa dla mieszkańców Kosowa.

Działający na Sycylii w ramach unijnej misji EUNAVFOR Sophia kontyngent będzie liczyć do 120 żołnierzy i pracowników. Postanowienie obowiązuje do końca marca. Główne zadania PKW Sophia to działania udaremniające przemyt ludzi towarów do Europy, ograniczanie nielegalnej imigracji oraz szkolenie sił libijskich. 

Zadania dwuosobowego kontyngentu w szkoleniowej misji wojskowej UE w Republice Środkowoafrykańskiej mają być zgodnie z postanowieniem prezydenta realizowane nadal do 19 września 2020 roku.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Andrzej

    Niestety,ale Polska jest bezsprzecznie pod butem lichwiarskich globalistów.Tak samo jak USA ,a dawniej Imperium Brytyjskie których rolą była zbrojna dominacja i pacyfikacja wszelkich rzeczywistych suwerenów.Te same siły stworzyły nazizm i komunizm po czym zderzyły je ze sobą Obecnie agresywni syjoniści(jastrzębie) to zły policjant,a kosmopolityczne lewactwo tzw. dobry policjant(m.in. UE pełna komisarzy)...dwa końce tego samego obłąkanego kija Nasza obecność w Iraku od samego początku była nieporozumieniem i hańbą dla narodu,który był i jest przeciwny stawiania nas jako podnóżka dla agresorów i okupantów niszczących inne kraje-narody

  2. Afganczyk

    Zrobiłem 3 tury i żałuję że nie pojechałem do Libanu. Fakt ze bylem placony ale zgodnie klauzulą NATO Czyli kumple z francji pobierali taki sam dodatek.

  3. Joanna

    Może czas zacząć godnie płacić żołnierzom w Libanie wstyd Panie Prezydencie wstyd.!!!!

    1. Zdziwiony

      Przecież pojechali tam służyć. Chcą zarabiać to niech zostaną najemnikami. Pewnie grupa Wagnera szuka ochotników.

    2. Kaktus

      Joanna, a co prezydent ma do wysokości nalwznosci zagranicznej wypłacanej żolnierzom skierowanym do służby w PKW? Poczytaj najpierw ustawy i rozporządzenia a potem pisz komentarz. Unikniesz kompromitacji i wstydu.

    3. Voytek

      Proszę dać spokój z tym "służeniem". To sformułowanie, które ma zamaskować nieproporcjonalnie małe wypłaty w stosunku do oczekiwań. Służenie proszę zaproponować politykom.

  4. Dramat

    Dramat za 5 tys Jesteśmy warci Dużo widac

  5. Luke

    Coekawy jestem co RPa robi kiedy Rosja sie szykuje na anex Bialorusi 2020

  6. pytajnik

    Czy Czesi, Słowacy, Węgrzy też wysyłają swoich żołnierzy na misje stabilizacyjne, czy tylko nasi decydenci są tak nadgorliwi?

  7. etyk

    Redakcja przedstawiła to tak, jakbyśmy mieli się z czego cieszyć... Z czego? Że jesteśmy okupantami?

  8. Pjoter

    Łatwo sie to robi jak samemu się siedzi na nartach