Reklama

Siły zbrojne

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą system dowodzenia wojskiem. Opozycja skarży do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej fot. MON
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej fot. MON

W siedzibie Sztabu Generalnego Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę reformującą system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Opozycja zapowiedziała zaskarżenie zmian do Trybunału Konstytucyjnego. 



- Jest to zmiana, która dostosowuje system dowódczy do realnych potrzeb, realnych możliwości i zadań stojących przed polskimi siłami zbrojnymi - mówił prezydent B. Komorowski chwilę przed podpisaniem ustawy z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o Urzędzie MON oraz niektórych innych ustaw.

Więcej: Prezydent nie będzie mógł mianować najwyższych dowódców wojskowych?

Nowelizacja ustawy o ministrze obrony pozwoli zredukować liczbę centralnych dowództw, zmieni też rolę Sztabu Generalnego. Podczas uroczystości podpisania ustawy prezydent mówił, że otwiera ona drogę do głębokiej zmiany w polskich siłach zbrojnych. Dodał, że nowelizacja dostosuje struktury dowódcze do wielkich zmian, które już zaszły w siłach zbrojnych poprzez ich profesjonalizację i ograniczenie ich liczebności. Odnosząc się do ustawy prezydent Bronisław Komorowski mówił, że nowelizacja ustawy to "zmiana, która pozwala na uzyskanie pełnej spójności polskiego systemu dowodzenia z systemem NATO-wskim".

Więcej: Reforma systemu dowodzenia i kierowania SZ coraz bliżej – niestety

PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę reformującą system dowodzenia. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony Mariusz Antoni Kamiński na dzisiejszej konferencji prasowej podkreślał, że dysponuje dwiema ekspertyzami stwierdzającymi niezgodność ustawy z art. 134 konstytucji. Na naszych łamach Mariusz Antoni Kamiński szczegółowo przedstawia zarzuty wobec ustawy. (To jeszcze nie koniec batalii o reformę systemu dowodzenia Sił Zbrojnych – Mariusz Antoni Kamiński dla Defence24.pl)

Polska będzie się przygotowywała nie do obrony kraju, ale do funkcjonowania takiego jak przy dowodzeniu kontyngentami. To jest podporządkowanie obrony naszego terytorium zupełnie innej strukturze działania. To jest tworzenie armii ekspedycyjnej, niedostosowanej do zagrożeń, przed jakimi stoi Polska - podkreślał z kolei Antoni Macierewicz, który dodał, że zmiany tak fundamentalne dla bezpieczeństwa państwa powinny być ustalane wspólnie z opozycją.

(JG)

 

 
Reklama
Reklama

Komentarze