Reklama

Uchwalona w październiku nowelizacja ustawy wprowadza zmiany dotyczące zasad powoływania osób kierujących pracami Agencji. Zgodnie z nowymi zapisami, Prezesa Agencji powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Obrony Narodowej, natomiast zastępców Prezesa Agencji powołuje i odwołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek Prezesa Agencji. Z kolei dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców oraz osoby na stanowiskach kierowniczych w Biurze Prezesa Agencji powołuje i odwołuje Prezes Agencji. Tym samym, przyjęta ustawa odchodzi od zasady powoływania na powyższe stanowiska w Agencji w drodze konkursów.

Ustawa wprowadza ponadto zmiany w kompetencjach Rady Nadzorczej Agencji, przyznając jej uprawnienie do podejmowania uchwał w sprawie udzielenia Prezesowi Agencji absolutorium z wykonania obowiązków w zakresie objętym rocznym sprawozdaniem finansowym. Dotychczas Rada Nadzorcza wyrażała w tym zakresie jedynie opinię, natomiast decyzję w sprawie udzielenia absolutorium podejmował Minister Obrony Narodowej.

Ustawa wprowadza zasadę określania w Agencji jednego rocznego planu finansowego, rezygnując z dotychczasowej zasady przyjmowania odrębnych rocznych planów finansowych przez Biuro Prezesa Agencji i oddziały regionalne Agencji.        

Czytaj także: Zmiany w Agencji Mienia Wojskowego. Sejm poparł nowelizację 

Ustawa wprowadza ponadto rozszerzenie możliwości działania Agencji poprzez możliwość powierzania Agencji przez Ministra Obrony Narodowej zadań związanych ze świadczeniem przez Agencję usług na rzecz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych. Dotyczy to w szczególności usług wypoczynkowych, konferencyjnych i szkoleniowych, ochrony obiektów oraz robót budowlanych i remontowych.

Ustawa rozszerza również możliwość dokonywania przez Agencję czynności związanych z przekazywaniem i zbywaniem sprzętu wojskowego lub produktów podwójnego zastosowania i  uzbrojenia, o którym mowa w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Przyjęta ustawa przewiduje, iż Agencja na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej albo ministra właściwego do spraw wewnętrznych będzie mogła nieodpłatnie przekazać lub zbyć powyższy sprzęt wojskowy i uzbrojenie, w tym również sprzęt wojskowy i uzbrojenie pozostające we władaniu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej albo ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez nich nadzorowanych, o ile nie są one wykorzystywane do realizacji zadań tych jednostek. Dotychczasowa regulacja przewidywała jedynie wąską możliwość nieodpłatnego przekazywania lub zbywania produktów podwójnego zastosowania i  uzbrojenia, o którym mowa w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w związku z realizacją umów międzynarodowych, na rzecz sił zbrojnych lub służb państw będących stronami tych umów.

Ustawa wprowadza również regulację stanowiącą, iż do czynności związanych z wykonywaniem zarządu i administrowaniem nieruchomościami, przygotowaniem, prowadzeniem i rozliczaniem zadań inwestycyjnych, w tym przebudowy i remontów oraz  przygotowaniem, prowadzeniem i rozliczaniem usług wypoczynkowych, konferencyjnych i szkoleniowych, ochrony obiektów oraz robót budowlanych i remontowych, dokonywanych przez jednoosobową spółkę Skarbu Państwa reprezentowanego przez Agencję, nie stosuje się przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych, o ile ponad 80 % działalności takiej spółki jest wykonywane na rzecz Agencji.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ali

    O wreszcie dobra informacja dla Gliwic