Reklama

Siły zbrojne

Prawie 7 mld zł więcej na obronę. Prezydent podpisał nowelizację budżetu

Fot. szer. Mariusz Moczarski
Fot. szer. Mariusz Moczarski

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy budżetowej na 2021 rok. Przewiduje ona, między innymi, przeznaczenie na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP dodatkowych środków w kwocie ponad 6,3 mld złotych, a także kilkuset milionów złotych na inne pozycje budżetu.

Jak przypomina w komunikacie Kancelaria Prezydenta, rząd zaproponował nowelizację budżetu z uwagi na lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą. Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa zakłada, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 4,9 proc. Dochody budżetowe mają wynieść ponad 482,9 mld zł, wydatki – więcej niż 523,4 mld zł, co oznacza deficyt w kwocie 40,5 mld zł.

Pierwotnie planowano wydatki na poziomie 486,8 mld zł oraz dochody 404,5 mld zł, co dawało 82,3 mld zł deficytu. Jednym z ważnych beneficjentów zwiększonych w nowelizacji wydatków jest budżet obronny, który zostanie w sumie zwiększony o ponad 6,9 mld zł, z 51,18 mld zł (w części 29 budżetu obrona narodowa, łączne wydatki to ok. 51,8 mld zł) do więcej niż 58,14 mld zł (w części budżetu obrona narodowa). Co za tym idzie, można oczekiwać że udział wydatków obronnych w PKB za rok 2021 przekroczy 2,4 proc.

Stosunkowo najwięcej dodatkowych środków, bo 6,3 mld zł, trafi na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych (FM SZ). Oznacza to, że pieniądze te będą mogły być wydawane z pewną swobodą, bo nie ma konieczności spożytkowania ich do końca roku budżetowego. Pozostaną na stanie państwowego funduszu celowego, jakim jest FM SZ, to standardowa zasada dla wszystkich funduszy celowych zgodnie z przepisami.

Rezygnacji z przeznaczenia dodatkowych 6,3 mld na ten cel i przeznaczenia ich na opiekę zdrowotną domagał się Senat. Poprawka została jednak odrzucona w głosowaniu w Sejmie.

Jeszcze w trakcie dyskusji w Senacie cytowany przez PAP senator Kazimierz Klejna, sprawozdawca i przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (KO) mówił: „Są to środki na modernizację sił zbrojnych, a dokładnie na zakup czołgów Abrams. Ministerstwo Finansów wskazywało, że dodatkowe wydatki zapisane w nowelizacji budżetu są wydatkami prorozwojowymi. Tymczasem wydatek na zakup tego uzbrojenia nie przyczynia się do większej dynamiki gospodarczej, bo te środki wypłyną za granicę. Dzisiaj priorytetem powinna być służba zdrowia”.

Reklama
Reklama

Zwiększone zostaną również wybrane inne pozycje wydatków obronnych. Przykładowo, wydatki bieżące w dziale Wojska Lądowe wzrosną o 200 mln zł, w dziale Siły Powietrzne o 90 mln zł, w dziale Marynarka Wojenna o ponad 35 mln zł, w dziale Wojska Obrony Terytorialnej o około 24 mln zł, w dziale Żandarmeria Wojskowa o około 17 mln zł. Ponad 23 mln zł wydatków bieżących zostanie dodatkowo przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo i wsparcie kryptologiczne. Zwiększone zostaną także m.in. wydatki bieżące na wojskowe służby wywiadowcze (SKW i SWW), Wojska Specjalne oraz zabezpieczenie wojsk (ta ostatnia pozycja – o ponad 150 mln zł).

Reklama

Komentarze

    Reklama