Reklama

Siły zbrojne

Powstało „Konsorcjum BMS” – zaoferuje system dowodzenia dla Wojska Polskiego

Fot. Konsorcjum BMS
Fot. Konsorcjum BMS

Asseco Poland, Teldat, Siltec, Enigma, CMGI oraz Wojskowa Akademia Techniczna utworzyły konsorcjum, które ma zaoferować zaawansowany technologicznie System Zarządzania Walką (BMS - Battlefield Management System), poszukiwany obecnie przez MON. „Konsorcjum BMS” ma również w planach prace nad bardziej kompleksowymi rozwiązaniami dla Wojska Polskiego w zakresie dowodzenia, łączności czy kryptografii.

W skład „Konsorcjum BMS” wchodzą wyłącznie krajowe firmy oraz polska uczelnia wojskowa – WAT. Ma to gwarantować nie tylko bezpieczeństwo Polski w zakresie przetwarzania, kodowania i transmisji danych oraz zarządzaniem polem walki, ale też stanowić impuls dla rozwoju kluczowych i nowoczesnych technologii. Mowa jest nie tylko o produkcji na potrzeby krajowe, ale również o szansach na eksport.

Wojskowa Akademia Techniczna dysponuje znaczną wiedzą i potencjałem badawczym, natomiast firmy należące do konsorcjum działają skutecznie w dziedzinach, których połączenie daje im spore szanse opracowania skutecznego, nowoczesnego rozwiązania.

Stojące na czele konsorcjum Asseco to największa polska firma IT i dostawca rozwiązań nie tylko dla polskich służb mundurowych, ale także dla instytucji oraz agencji NATO czy też UE. Ponadto firma angażuje się w nowatorskie projekty, w ramach których bierze udział w programach badawczych i tworzy technologie przyszłości. Przykładem są m.in. programy kosmiczne realizowane dla European Space Agency, a także projekty na rzecz agencji Frontex.

Również CMGI od lat dostarcza rozwiązania teleinformatyczne, miedzy innymi na potrzeby MON. – „Posiadamy wiedzę, umiejętności i pełną gotowość techniczną, aby dostarczyć Wojsku Polskiemu produkt najwyższej jakości, wewnętrznie spójny programowo i sprzętowo” – stwierdził Kierownik Zespołu Ekspertów CMGI prof. dr hab. inż. Janusz Kręcikij.

Enigma to spółka, która od lat specjalizuje się w systemach informatycznych oraz kryptografii i zabezpieczeniu informacji. Wśród jej klientów są kluczowe ministerstwa i służby mundurowe.

Siltec oferuje m.in. sprzęt związany z bezpieczeństwem przetwarzania i przesyłu informacji wrażliwych, systemy kierowania ogniem, wojskowe odbiorniki GPS, urządzenia zagłuszające (jammery), urządzenia i systemy łączności radiowej oraz satelitarnej.

Firma Teldat posiada autorski produkt — BMS Jaśmin, nad którym prace trwają od 2006 rok, a od 2010 roku jest on testowany przez Wojsko Polskie podczas ćwiczeń takich jak Aster czy Borsuk. Jest to rozwiązanie, które było przez lata dynamicznie dopasowywane pod względem funkcjonalnym oraz technologicznym do potrzeb polskiej armii. 

W całokształcie konsorcjum posiada potencjał dostateczny dla opracowania skutecznego, a przede wszystkim w pełni krajowego systemu zarządzania polem walki. Wskazuje to na zasadność decyzji MON o pozyskaniu tego typ systemu w kraju, zwłaszcza, że Konsorcjum BMS nie jest jedynym podmiotem mogącym skutecznie konkurować w tym zakresie. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. gosc

    "Podobne zastrzeżenia ABW miała wobec izraelskich partnerów Asseco. Chodziło m.in. o spółkę Formula Systems z siedzibą w Or Yehuda w Izraelu. Zwłaszcza że w tle operacji pojawiali się obywatele państwa żydowskiego wywodzący się z dawnego ZSRR. W tym kontekście okazja do zweryfikowania podejrzeń o nieprawidłowości w przetargu na obsługę KSI stała się dla służb wygodnym pretekstem do zabezpieczenia strategicznych interesów Polski."

  2. gosc

    " W marcu 2013 r. rosyjska rządowa komisja ds. kontroli inwestycji zagranicznych wyraziła zgodę na przejęcie przez Asseco tej firmy. Z wcześniejszych informacji wynika, że Asseco ma kupić około 70 proc. udziałów w rosyjskiej spółce, a w rękach obecnych właścicieli miałoby pozostać około 30 proc. akcji. Według nieoficjalnych informacji wartość transakcji miała wynieść około 28 mln dolarów. Problem był tylko taki, że według ABW R-Style Softlab jest kontrolowana przez rosyjski wywiad. Firma jest dostawcą oprogramowania biznesowego, liderem rosyjskiego rynku systemów dla banków. Agresywnie inwestowała nie tylko na rosyjskim rynku, ale również za granicą. Fakt, że rosyjskie władze wyraziły zgodę, aby polskie Asseco stało się większościowym udziałowcem R-Style Softlab, budzi wątpliwości ABW. Z kontrwywiadowczego punktu widzenia wygląda to bowiem na budowę przez rosyjskie służby wywiadowczej pozycji na polskim rynku."

  3. Geezer

    Niech probuja, moze cos stworza choc czasu coraz mniej a porzadnej amunicji przeciwpancernej jak nie bylo tak nie ma.Lata zaniedban I opoznien najszybciej mozna nadrobic otwierajac skarbiec I wydajac miliardy na gotowe produkty I rozwiazania zachodnie I transfer technologii a reszte mniej skomplikowanego technicznie wyposazenia jak np. bron osobista, mundury, helmy itd. trzeba kupowac w rodzimich firmach.

    1. Mis

      Aby zrobic amunicje trzeba miec material , lub umiec go prodkowac , a jak w polsce wszystko opiera sie na licencjach i produkcji ziemniaka pastewnego to sie nie dziw ze do najlepszego dziala brakuje ci pestek.

Reklama