Reklama

Siły zbrojne

Portugalskie Leopardy i hiszpańskie Centaury na Słowacji

NATO Multinational Brigade Task Force Slovakia B1 Centauro Leopard 2A6
Portugalski Leopard 2A6 oraz hiszpański B1 Centauro w ramach Grupy Zadaniowej Wielonarodowej Brygady NATO na Słowacji.
Autor. Estado Mayor Defensa/X

Hiszpańscy oraz portugalscy żołnierze operujący na kołowych wozach wsparcia ogniowego B1 Centauro oraz czołgach Leopard 2A6 biorą aktywne udział w ćwiczeniach na Słowacji. Odbywa się to w ramach Grupy Zadaniowej Wielonarodowej Brygady NATO na Słowacji.

Hiszpańscy oraz portugalscy żołnierze są obecnie na Słowacji od dłuższego czasu w ramach Grupy Zadaniowej Wielonarodowej Brygady NATO w tym kraju. Wraz ze swoimi słowackimi, czeskimi i słoweńskimi odpowiednikami stale szkolą się w różnego typu działaniach, pokazując nam, z jakim sprzętem przybyli na teren naszego południowego sąsiada. Wśród nich można wymienić czołgi Leopard 2A6 należących do Portugalczyków oraz kołowe wozy wsparcia ogniowego B1 Cenatauro służące pod hiszpańską flagą. Biorą one udział w ćwiczeniach poligonowych, na których pokazują m.in. swoją mobilność oraz siłę ognia.

Tego typu obecność krajów członkowskich w naszym regionie jest elementem szerszej polityki wsparcia wschodniej flanki NATO. Jest to okazja nie tylko do podnoszenia zdolności żołnierzy, ale także do wymiany doświadczeń pomiędzy tymi przyjeżdżającymi a tymi pełniącymi funkcje gospodarzy. Pozwala to na zawiązanie większej współpracy pomiędzy krajami, dając także okazję do promowania swojego uzbrojenia czy metod jego użycia.

Reklama

Leopard 2A6 to niemiecki czołg podstawowy będący kolejną modernizacją Leoparda 2 opracowana jako wersja rozwojowa wersji A5, charakteryzująca się m.in. nową dłuższą lufą oraz zwiększonym poziomem ochrony przeciwminowej. Uzbrojeniem głównym wozu jest armata gładkolufowa Rheinmetall 120 mm L/55, która zastąpiła wcześniej używaną konstrukcję tego samego producenta jednak o przewodzie lufy wynoszącym 44 kalibry. Pozwoliło to na zwiększenie prędkości pocisku wystrzelonego z niej, przekładając się na znaczące zwiększenie przebijalnosci pancerza. Zapas amunicji wynosi 42 naboje umieszczone w kadłubie oraz wieży pojazdu. Z armatą sprzężony jest dalej uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, zaś kolejny umieszczono na stropie wieży.

Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM, który połączono z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h, jadąc do przodu, lub do 31 km/h, gdy porusza się na biegu wstecznym. Masa tej wersji Leoparda 2 wynosi 62 tony. Obecnie czołgi w tej wersji (i jej wariantów) używane są przez armie takich krajów jak Niemcy, Ukraina, Kanada, Hiszpania, Finlandia, Grecja oraz Portugalia.

Portugalski Leopard 2A6.
Portugalski Leopard 2A6.
Autor. Allied Joint Force Command Brunssum/Wikipedia

B1 Centauro to włoski kołowy niszczyciel czołgów zaprojektowany i produkowany przez konsorcjum włoskich firm IVECO (kadłub) i Oto Melara (wieża) na potrzeby włoskiej armii. Pojazd ten miał w założeniu stanowić lekki, wysoce mobilny i silnie uzbrojony wóz wsparcia ogniowego zdolny do uzupełnienia klasycznych czołgów podstawowych C1 Ariete w jednostkach kołowych. Jego uzbrojenie stanowi armata gwintowana Oto Melara kal. 105 mm z lufą o długości 52 kalibrów i jednostką ogniową wynoszącą 40 nabojów. Sprzężony z nią został karabin maszynowy Beretta MG 42/59 kal. 7,62 mm, zaś na wieży można umieścić kolejne dwa takie karabiny.

Reklama

Pancerz w wersji bazowej zapewnia odporność balistyczną przed amunicją kal. 20 mm w przedniej półsferze oraz kal. 12,7 mm po bokach oraz w tylnej części pojazdu Napęd pojazdu stanowi silnik wysokoprężny o mocy 520 KM, który przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 105 km/h i zasięg 800 km. Parametry Centauro oznaczają, że zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami rozbrojeniowymi pojazdy te traktowane są jako czołgi, choć w praktyce pełnią rolę wozu wsparcia ogniowego/niszczyciela czołgów. Obecnie znajdują się one na wyposażeniu armii Włoch (259 egzemplarzy, ale część wycofana z linii, powoli zastępowane przez nowsze wozy Centauro 2 z armatą 120 mm), Jordanii (141 egzemplarzy), Hiszpanii (84 wozy) oraz Omanu (9 pojazdów, wersja z armatą 120 mm).

Hiszpański B1 Centauro oraz słowacki KBWP Vydra.
Hiszpański B1 Centauro oraz słowacki KBWP Vydra.
Autor. Estado Mayor Defensa/X
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama