Reklama

Siły zbrojne

Porażka Rosji. Wenezuela wprowadza chińskie transportery opancerzone

Oprócz kołowych transporterów VN-1 Wenezuela ma otrzymać także m.in. gąsienicowe pojazdy VN-18, czyli eksportową wersję wozów ZBD-05 (na zdjęciu). Fot. Dan/flickr/CC BY 2.0.
Oprócz kołowych transporterów VN-1 Wenezuela ma otrzymać także m.in. gąsienicowe pojazdy VN-18, czyli eksportową wersję wozów ZBD-05 (na zdjęciu). Fot. Dan/flickr/CC BY 2.0.

Pomimo bardzo szerokich kontaktów z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym Wenezuela właśnie zaczęła wprowadzać chińskie, kołowe transportery opancerzone. To jeszcze jeden dowód, że w tej dziedzinie Rosjanie zaczęli mocno zostawać w tyle nawet za Chińczykami.

Na wenezuelskiej stronie internetowej http://www.fav-club.com pojawiły się zdjęcia pierwszych, dostarczonych przez Chińczyków kołowych transporterów opancerzonych VN-1 8x8 (eksportowa wersja pojazdów ZBL-09), które mają wejść na uzbrojenie piechoty morskiej Wenezueli. Pojazdy są wyposażone w dwuosobową wieżyczkę z działkiem kalibru 30 mm i zamontowanym współosiowo karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm. Dodatkowo po bokach wieżyczki istnieje możliwość zamontowania kierowanych rakiet przeciwpancernych typu HJ-73D.

Transportery VN-1 mogą pływać z prędkością 8 km/h dzięki dwóm pędnikom zamontowanym z tyłu pojazdu. Standardowa osłona balistyczna chroni załogę przed ostrzałem amunicją przeciwpancerną kalibru 12,7 mm z odległości 100 m z przodu i amunicją przeciwpancerną 7,62 mm z odległości 100 m z boków. Poziom ochrony można jednak zwiększyć poprzez zamontowanie dodatkowych osłon.

Zgodnie z umową podpisaną w 2012 r. wenezuelska armia ma również otrzymać z Chin opancerzone amfibie VN-18 (eksportowa wersja pojazdów ZBD-05), VN-16 (eksportowa wersja pojazdów ZTD-05), wielolufowe wyrzutnie rakiet niekierowanych kalibru 122 mm typu SR5 oraz samobieżne moździerze kalibru 81 mm i 120 mm.

Reklama

Komentarze (10)

  1. nckname

    Zdjęcie jest podpisane więc nie rozumiem o co "Wojakowi" biega? Czy Chińczycy mają dobry sprzęt? Jeżeli nie masz niczego "szybkostrzelnego" to jego ilość rekompensuje przymiotnik "dobry". A prawdą jest to, że to Chiny mają kontrakt nie Rosja:)

  2. Rafofall

    Wenezuela pokazuje że może korzystać z innych ofert ... a do tego rachunek opiewa na jakieś 100 dolarów + napiwek...

  3. DoKomentowania

    Transportery kołowe, a na zdjęciu gąsienice?:D

  4. Wojak

    Czytajcie ze zrozumieniem. Autor pisze o kołowych transporterach opancerzonych a ten na zdjęciu jest pewnie przypadkowym chińskim sprzętem. Chyba że autor nie wie o czym pisze.

  5. mimek

    Mam w marynarce takie same guziczki, jak ten transporter między gąsienicami. :)

    1. krawięc

      .hahahah. Podobno te koła da się przyszyć w razie czego

  6. qqqq

    Może nie tym razem, ale od Rosjan ktoś jednak kupuje btr. Od Ukraińców też. A dlaczego nikt nie chce od nas kupić Rosomaka skoro taki dobry? :))

  7. olo

    Chiny to największy konkurent Rosji na rynkach dziwnych krajów z poza wolnego świata + Indie. Dla nas to i lepiej bo Rosja będzie bankrutować szybciej. Na Ukrainie też parędziesiąt czołgów,transporterów i gradów juz stracili

  8. Marek

    To coś co jest na zdjęciu to nie wiem czy się śmiać czy płakać , nie wiem też czy się śmiać czy płakać czytając ten artykuł , jeśli zakup tego czegoś ma być dowodem na wyższość chińskich konstrukcji nad rosyjskimi to albo autor nie ma podstawowej wiedzy w zakresie budowy wozów bojowych , albo świadomie próbuje wprowadzić czytelnika w błąd !

    1. wróg

      W tym wieku porucznik wiele stwierdza o kompetencjach ^^ Co do artykułu, wystarczy porównać do jakiego klimatu i jakich działań są te wozy, oraz jaki rodzaj wojny lądowej prowadzi ChRL z Wietnamem od 3 pokoleń i co to ma wspólnego z potrzebami Wenezueli. Rosyjski sprzęt ma zupełnie inny schemat mobilności i obsługi, do tego co chcą nim rozwiązać w Wenezueli zupełnie nieprzydatny.

    2. cdn..

      co zal dupe sciska ruski trolu ze chinczycy was wykiwali hehe

  9. trochę obiektywizmu

    Rosja zostaje w tyle czy raczej chiński badziew wygrał ceną? Czemu Polska nie wygrała Rosomakami w zamian za wenezuelską ropę?

    1. Kapik

      Ponieważ w handlu bronią nie obowiązuje barter.

  10. dino

    hahaha piękny kamuflaż.

    1. wróg

      Żona kazała kupić morski :D

Reklama