Siły zbrojne

Poprady w Bartoszycach i komplet Krabów w Bolesławcu

Fot. PIT-RADWAR
Fot. PIT-RADWAR

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zrealizowaniu kolejnych dostaw nowych systemów uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. Wśród nich wymieniono m.in. partię samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad i baterię armatohaubic samobieżnych AHS Krab z wozami wsparcia.

Wspomniane trzy egzemplarze Popradów trafiły do dywizjonu przeciwlotniczego wchodzącego w skład 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, która jest podporządkowana 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei osiem Krabów wraz z trzema wozami dowódczymi i dwoma wozami amunicyjnymi trafiło do ostatniej, trzeciej baterii 2 dywizjonu artylerii samobieżnej. Dzięki temu pierwsza ze wspomnianych jednostek rozpoczęła wprowadzanie nowoczesnych samobieżnych zestawów rakietowych, a druga ukompletowała pełny dywizjonowy moduł ogniowy.

Obecna dostawa Popradów jest trzecią w tegorocznej partii obejmującej 19 egzemplarzy tych systemów. W ubiegłych latach dostarczono łącznie ich 60 egzemplarzy, z czego 24 w u.br. Kontrakt na dostawę 77 seryjnych egzemplarzy SPZR Poprad o łącznej wartości 1,083 mld zł został zawarty pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON, a PIT-RADWAR S.A. 16 grudnia 2015 roku. Według harmonogramu dostawy miały rozpocząć się na przełomie 2017 i 2018 roku, a termin ich zakończenia jest przewidziany na rok 2021. Zamówione egzemplarze systematycznie dołączają do pierwszych dwóch prototypów partii wdrożeniowej, które zostały odpowiednio dostosowane, co oznacza, że na uzbrojenie SZ RP trafi łącznie 79 Popradów.

SPZR Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach. Uzbrojenie zestawu stanowią cztery przeciwlotnicze pociski rakietowe bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub ich zmodernizowane wersje Piorun). Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych. Poprad może zwalczać cele na dystansie do 5,5-6,5 km i pułapie do 3-4 km, w zależności od typu użytych pocisków rakietowych.

image
Reklama

Dostawa wspomnianej baterii Krabów z wozami wsparcia oznacza też oficjalne zakończenie procesu przezbrajania pułków artylerii, w trzech z czterech dywizji WP. Analogiczne systemy trafiły już do służby liniowej w jednym z dywizjonów artylerii samobieżnej 5 Lubuskiego Pułku Artylerii 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Mazurskiego Pułku Artylerii 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (ten dywizjon otrzymał pierwszy, "wdrożeniowy" moduł ogniowy dostarczony do 2017 roku, dwa pozostałe - moduły seryjne). Czwarta dywizja, czyli obecnie formowana 18 Dywizja Zmechanizowana ma dysponować docelowo aż dwoma dywizjonami Krabów w nowo tworzonym pułku artylerii. Dodatkowo systemy te mają trafić do dywizjonów artylerii samobieżnej wybranych brygad.

Wszystko to będzie najprawdopodobniej wymagało jednak zwiększania obecnego zamówienia na Kraby o dodatkowe dywizjonowe moduły ogniowe. Obecny kontrakt o wartości 4,6 mld zł zawarty w grudniu 2016 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Hutą Stalowa Wola (HSW) zakłada dostawę dla SZ RP łącznie 120 egzemplarzy Krabów, a także około 90 pojazdów specjalistycznych, które wejdą na uzbrojenie pięciu dywizjonów artylerii samobieżnej z terminem realizacji do 2024 roku. W grudniu ub.r. zawarto dodatkową umowę, na mocy której HSW ma wyprodukować i dostarczyć dwa egzemplarze Krabów oraz pewną liczbę wozów wsparcia dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia  (CSAiU) w Toruniu, gdzie będą wykorzystywane do prowadzenia szkolenia specjalistycznego artylerzystów.

Komentarze