Siły zbrojne
Poprad i Soła w Dęblinie [Defence24 TV]

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (SPZR) Poprad oraz współpracująca z nim trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna Soła należące do 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego zostały zaprezentowane podczas dynamicznego pokazu w Dęblinie. Prosto z konferencji naukowej, której tematem był rozwój obrony powietrznej RP, pojazdy wyruszyły na ćwiczenia odbywające się na poligonie w Wędrzynie.
Dynamiczny pokaz tych najnowocześniejszych obecnie komponentów obrony powietrznej Wojsk Lądowych odbył się w ramach „II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: Wyzwania i Rozwój Obrony Powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej. Obronności RP XXI wieku.” Wydarzenie to miało miejsce w ostatnich dniach listopada w Dęblinie. Pojazdy, które zaprezentowano w jasnym sposób ukazują, że w oczekiwaniu na system Wisła i w trakcie analiz dotyczących programu Narew siły zbrojne nie pozostają bezczynne, ale pozyskują już inne komponenty systemu obrony powietrznej.
Poprad jest obecnie najnowocześniejszym systemem przeciwlotniczym w Siłach Zbrojnych RP. Pierwsze pojazdy trafiły do 4. dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w sierpniu 2018 roku. W pełni zautomatyzowana wyrzutnia przeciwlotniczych pocisków kierowanych bardzo krótkiego zasięgu Grom/Piorun zabudowana jest na pojeździe Żubr 4x4 z AMZ Kutno.
Czytaj też: Przemiana Loary w polskiego Pancyra [OPINIA]
Uzbrojenie umieszczono wraz z głowicą optoelektroniczną służącą do wykrywania celów na obrotowym wysięgniku, który wysuwany jest w ciągu kilkudziesięciu sekund jakie zajmuje przejście z trybu marszowego do bojowego. Poprad przeznaczony jest do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej, mając możliwość zwalczania szybkich i manewrujących obiektów powietrznych na wysokościach od 10 m do 3500 m i dystansie do 5500 m.
[GALERIA_19963]
Do wykrywania celów dla baterii wyrzutni przeciwlotniczych Poprad służą mobilne stacje radiolokacyjne Soła, które zgodnie z danymi przedstawianymi publicznie przez producenta mogą wykrywać cele powietrzne na odległościach do 60 km. Podobnie jak Poprad, również Soła została zabudowana na pojeździe opancerzonym wysokiej mobilności Żubr 4x4.
Stacja radiolokacyjna tego typu jest w pełni zautomatyzowana i dostosowana do współdziałania z efektorami takimi jak wyrzutnie Poprad czy zestawy artyleryjsko-rakietowe Pilica. W bardzo krótkim czasie pojazd przechodzi z konfiguracji marszowej do operacyjnej, co wymaga wysunięcia podpór stabilizujących oraz anteny ścianowej trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej. Procedura jest w pełni zautomatyzowana, podobnie jak transmisja danych z radiolokatora, która umożliwia włączenie stacji Soła do nowoczesnych systemów zarządzania polem walki i dowodzenia obroną powietrzną.
Zarówno Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (SPZR) Poprad jak i Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna Soła zaprezentowane w Dęblinie należały do 4. Dywizjonu Przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Pojazdy wraz z obsługą dokonały przemieszczenia z macierzystej jednostki do Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, natomiast po pokazie przemieściły się na poligon w Wędrzynie, gdzie wzięły udział w ćwiczeniach wybranych pododdziałów 8. Pułku Przeciwlotniczego.
Czytaj też: MSPO 2018: Polska radiolokacją stoi
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.