Reklama

Siły zbrojne

Ponad 2000 HMMWV trafi do odbiorców spoza USA

Samochód HMMWV w wersji oznaczonej w US Army jako M1151. Fot. AM General.
Samochód HMMWV w wersji oznaczonej w US Army jako M1151. Fot. AM General.

Koncern AM General otrzymał od rządu USA wieloletni kontrakt o stałej cenie na wyprodukowanie 2082 samochodów HMMWV.

Nowe samochody High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV) trafią do Afganistanu, Iraku, Kenii, Libanu, Tunezji i na Ukrainę. Oprócz samych pojazdów, umowa obejmuje także dostawę części zamiennych. Produkcja samochodów będzie miała miejsce w fabryce koncernu w Mishawaka, w stanie Indiana. Zamówienie ma zostać zrealizowane do 29 kwietnia 2016 r.

Czterokołowe samochody High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle z napędem na obie osie to jedne z najbardziej znanych pojazdów w swej klasie. Wykorzystuje je armia Stanów Zjednoczonych i siły zbrojne kilkudziesięciu państw świata. Jest produkowany w kilkunastu odmianach i wersjach, różniących się przeznaczeniem, wyposażeniem, uzbrojeniem i opancerzeniem.

Samochody tego typu w różnych wersjach służą także w Wojsku Polskim pod nazwą Tumak. Armia Polski użytkuje ok. 230 egzemplarzy tego samochodu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. MAG

  Tylko 2082 sztuki? No to do Afganistanu, Kenii, Libanu, Tunezji i na Ukrainę nie trafi zbyt wiele biorąc pod uwagę, ze ok. 2000 powinno uzupełnić stany "dzielnej armii irackiej" która swoje HMMWV z wcześniejszych dostaw "oddała" tzw. "państwu islamskiemu". PS. Terroryści z ISiS z kolei ponoć twierdzą, że pojazd jest "przereklamowany" bo się mocno psuje a do tego producent tj. koncern AM General nie chce wywiązywać się z obowiązków wynikających z gwarancji (znaczna część "podarowanych" im przez Irak samochodów była "praktycznie" nowa i posiadała "gwarancje producenta")!!!

 2. joyn

  Jaki wieloletni kontrakt skoro zamówienie ma być zrealizowane do 04.2016?

  1. Inkub

   Kontrakt obejmuje dwa lata fiskalne, więc jest multi-year.

 3. gromitomi

  A czy Amerykanie nie mieli czasem w swoich magazynach tysięcy HMMWV? Czyżby wszystkie już rozdali że trzeba nowych do produkować czy po prostu zakład musi mieć co robić?

 4. vvv

  do iraku :) jak ostatnio tchorzliwa armia iracka oddala bez walki ponad 2000 tych pojazdow w rece brudasow z isis

Reklama