Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 na ćwiczeniach w Holandii. 60 samolotów i europejskie tankowce

Fot. Airman 1st Class Ryan Conroy/USAF.
Fot. Airman 1st Class Ryan Conroy/USAF.

Myśliwce F-16 polskich Sił Powietrznych uczestniczą w ćwiczeniach Frisian Flag w Holandii, w których bierze udział około 60 samolotów wojskowych z sześciu państw, w tym USA i Niemiec. Jednocześnie realizowane jest europejskie szkolenie załóg maszyn tankowania powietrznego.

W lotniczych manewrach Frisian Flag biorą udział polskie F-16C/D Block 52+, holenderskie maszyny F-16AM/BM, fińskie i hiszpańskie F/A-18 Hornet, niemieckie Eurofightery oraz amerykańskie F-15C. Te ostatnie to maszyny należące do Gwardii Narodowej, które zostały rozmieszczone w Europie w ramach Theater Security Package.

Szkolenia Frisian Flag odbywają się corocznie i mają charakter wielonarodowy. W założeniu ich zakres obejmuje ćwiczenie przeprowadzania operacji powietrznych w skomplikowanym środowisku, w tym także w warunkach konfliktu o dużej intensywności.

W trakcie manewrów piloci będą także współdziałać z jednostkami wojsk lądowych i marynarki wojennej, w tym kontrolerami wsparcia powietrznego. Według komunikatu holenderskiego resortu obrony mają się odbyć w przestrzeni powietrznej Holandii, Niemiec i Danii. Główną bazą ćwiczenia dla Frisian Flag jest holenderska Leeuwarden. Myśliwce będą wspierane m.in. przez maszynę wczesnego ostrzegania AWACS.

Jednocześnie z szkoleniem Frisian Flag odbywa się drugie w historii European Air Refueling Training – ćwiczenie maszyn tankowania powietrznego należących do sił państw Starego Kontynentu, realizowane przez European Air Transport Command. Działania w tym zakresie są wspierane przez Europejską Agencję Obrony (EDA), gdyż tankowanie w powietrzu zidentyfikowano jako jeden z kluczowych obszarów zdolności, jakie mają być rozwijane w ramach Agencji. Biorą w nim udział maszyny wydzielone przez Francję, Holandię, Włochy i Niemcy.

Przeprowadzanie wielonarodowych ćwiczeń o relatywnie dużym stopniu skomplikowania, takich jak Frisian Flag przyczynia się do wzrostu interoperacyjności sił powietrznych poszczególnych krajów NATO. W świetle sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej pożądane wydaje się realizowanie szkoleń na porównywalną skalę i o podobnie "wielonarodowym" charakterze (z udziałem zarówno sił USA, jak i krajów zachodniej Europy) również na terytorium członków Paktu Północnoatlantyckiego w regionie, w tym Polski.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Zgred

    A nasze nie ćwiczą tankowania w powietrzu?

  2. Arek

    Jak widać na zdjęciu gotowość operacyjna wynosi 50% ;)

  3. Qba

    Może napiszcie coś na temat pełnej gotowości operacyjnej polskich F-16.

    1. Manny

      To ja odpowiem. Są gotowe.

    2. jasio

      Mają dużo wyższą (ok 70-75%) gotowość operacyjną niż myśliwce niemieckie, więc czego marudzisz?

  4. chudy

    Może by tak uzupełnić ćwiczenia o zakres z Nuclear Sharing?

    1. jasio

      To nie te ćwiczenia, doucz się....

  5. Moshe Schwantz

    ... niech ćwiczą, ćwiczą póki kasa na to jest.

    1. Podbipięta

      ... a myślałem żeś już Wasze zapomniał o tej domenie,Z szaconkiem nieustępliwem...

Reklama