Reklama

Siły zbrojne

Polski system teleinformatyczny na ćwiczeniach w USA

  • Fot. Total Media / Flickr
    Fot. Total Media / Flickr

Podczas międzynarodowego ćwiczenia Bold Quest 2014 z powodzeniem wykorzystano serwer identyfikacji bojowej CID  Jaśmin, produkowany przez polską firmę Teldat.

W czasie ćwiczeń Bold Quest 2014 serwer identyfikacji bojowej CID Jaśmin współpracował z samolotami bojowymi B-1B, F-15, F-16, F/A-18 Hornet i Super Hornet oraz A-10 Thunderbolt II, a także współdziałał z zestawami przeciwlotniczymi Patriot w zakresie wymiany danych o sytuacji w przestrzeni powietrznej. CID Jaśmin współpracował także z systemami sojuszników z NATO, w tym Danii, Stanów Zjednoczonych i Włoch.

Ćwiczenie Bold Quest 2014 odbyło się w rejonie poligonu White Sands w Stanach Zjednoczonych w dniach od 28 kwietnia do 23 maja 2014 roku. W ćwiczeniu wzięły udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, wraz z Gwardią Narodową i jednostkami podległymi Dowództwu Operacji Specjalnych. Ponadto, w Bold Quest 2014 uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu państw sojuszniczych, w tym między innymi Australii, Danii, Finlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

Według komunikatu Departamentu Obrony, celem ćwiczenia było zwiększenie interoperacyjności sojuszniczych sił zbrojnych oraz prowadzenie prób rozwiązań opartych na nowych technologiach, z uwzględnieniem doświadczeń zdobytych podczas konfliktów zbrojnych. Podczas Bold Quest demonstrowano między innymi szereg systemów łączności i transmisji danych, a jednym z głównych zadań ćwiczenia jest ocena współdziałania systemów wymiany danych wśród sojuszników. 

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (7)

  1. Oficer

    Taki system jest bardzo potrzebny naszej armii która go nie miała i nie ma

  2. Arek

    Od dawna jest to lider polskiego przemysłu obronnego innowacji i rozwoju - gratulacje !!!

  3. Ja

    Najlepsza polska firma obronna i tyle na ten temat, także dla zazdrośników

  4. antylobbysta

    No proszę, Teldat ten tak nie lubiany przez 'wielkich'.

    1. Lubie

      Tak nie lubiany że z wolnej reki kupili u nich sprzet za 500 mln PLN...

  5. optymista_pesymista

    Teraz już tylko należy się spodziewać "starej ścieżki" zakupów - karta zmian i "doposażenie" z wolnej ręki. Procedura wielokrotnie przetrenowana przez dawnych/nowych kolegów z DZ SZ/IU.

    1. STRZELEC

      optymista_pesymista-czy to procedura Twoich kolegów?

  6. Polak

    Brawo TELDAT!! Tak trzymać. A nasz MON nie docenia tego czym dysponuje TELDAT. Oby się nie okazało, że za późno się zreflektują i system kupi zagranica.

  7. Olgierd

    Serwer nie może współpracować z samolotami bo to sprzęt, autor delikatnie pomieszał informacje. Przypuszczam, że stosowne oprogramowanie odpalone (uruchomione) na tym serwerze współpracowało z oprogramowaniem stosowanym w samolotach. A sam serwer jedynie obsługiwał takowe oprogramowanie plus bazę danych oraz komunikację i GUI.

Reklama