Reklama

Siły zbrojne

Polski generał dowódcą Joint Warfare Centre NATO

Fot. ppłk Szczepan Głuszczak
Fot. ppłk Szczepan Głuszczak

Generał brygady Andrzej Reudowicz objął stanowisko dowódcy natowskiej jednostki Joint Warfare Centre, której zadaniem jest planowanie i prowadzenie ćwiczeń o charakterze połączonym na poziomie operacyjnym.

Oficjalne uroczystości objęcia stanowiska przez polskiego generała Andrzeja Reudowicza odbyły się 21 lipca 2016 roku w Stavanger w Norwegii. Wziął w nich udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański oraz dyrektor Departamentu Nadzoru nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. Jarosław Kraszewski i zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Jan Dziedzic..

Wraz z szybko zmieniającą się sytuacją polityczną i militarną powinniśmy być bardziej elastyczni, szybciej adoptować się i mieć otwarty umysły. - mówił podczas ceremonii objęcia obowiązków gen. Reudowicz. Podziękował swojemu poprzednikowi, gen. dyw. Reinhardowi Wolskiemu za jego służbę oraz zapewnił, że będzie kontynuował jego pracę. W swoim wystąpieniu często sięgał do doświadczeń ze współpracy międzynarodowej min. z niemieckimi pancerniakami podczas służby w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej, a także z Amerykanami w trakcie dowodzenia 8. zmianą Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie na przełomie 2010 i 2011 roku.

Bardzo dobrze swojego byłego podwładnego ocenił Dowódca Generalny RSZ. - Generał Reudowicz to oficer kompletny, bardzo doświadczony i świetnie wykształcony. To najlepszy polski „towar eksportowy”. Na jego obecności tracą siły zbrojne, ale dużo zyskuje NATO - mówił generał Różański. Dodał, że na pewno spożytkuje swoje doświadczenie podczas dowodzenia sojuszniczą jednostką.

Ceremonia przekazania obowiązków odbyła się w obecności aktualnego dowódcy ACT (Allied Command Transformation) z Norfolk, francuskiego generała sił powietrznych Denisa Merciera. Podkreślał on jak ważną role w strukturze Sojuszu Północnoatlantyckiego zajmuje Centrum w Stavenger. Wspomniał o istotnym wkładzie w zachodzące wewnątrz sojuszu zmiany czy szkolenie wojsk NATO.

Uroczystość zakończyła się symbolicznym aktem przekazania sztandaru Joint Warfare Centre pomiędzy dowódcami.

Joint Warfare Centre jest jednostką międzynarodową o charakterze połączonym, czyli zajmującym się zarówno działaniami na lądzie, w powietrzu i na morzu. Liczy około 250 żołnierzy i cywilnych pracowników z 16 krajów NATO i PfP. Zajmuje się planowaniem i prowadzeniem ćwiczeń o charakterze połączonym na poziomie operacyjnym. Ponadto wspiera rozwój doktryn oraz proces wykorzystywania doświadczeń tzw. lessons learned wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. JWC powstało 23 października 2003 roku i podlega bezpośrednio pod Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji ACT (Allied Command Transformation).

Reklama

Komentarze

    Reklama