Reklama

Siły zbrojne

Polska zacieśnia współpracę militarną z Hiszpanią

fot. MON
fot. MON

Współpraca bilateralna oraz wspólne stanowisko w sprawie polityki bezpieczeństwa i obrony UE - to główne tematy poruszane podczas spotkania ministra obrony Tomasza Siemoniaka z ministrem obrony Hiszpanii Pedrem Morenesem Eulate.

Podczas spotkania ministrowie podpisali oświadczenie, które ma „wskazać kierunki, w jakich powinna iść Unia Europejska i wyrazić pewne oczekiwania związane ze spotkaniem ministrów obrony NATO, które odbędzie się za miesiąc w Brukseli". Oświadczenie podkreśla też bliską współpracę wojskową Polski i Hiszpanii, szczególnie w kontekście zbliżającego się posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu, poświęconego  Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony.

- Widzę po ubiegłorocznym spotkaniu Weimar plus, z udziałem Włoch i Hiszpanii oraz po styczniowej wizycie ministra obrony Hiszpanii w Polsce, że zbieżność poglądów jest naprawdę duża – powiedział po podpisaniu dokumentu szef resortu obrony Tomasz Siemoniak.

Obaj ministrowie podkreślali, że Polska i Hiszpania reprezentują te same stanowiska w odniesieniu do bezpieczeństwa europejskiego i obronności oraz wspierają koncepcję skutecznej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, jako ważnego czynnika przyczyniającego się do globalnego pokoju i bezpieczeństwa.

Tematem rozmów ministrów były także sprawy związane z europejskim przemysłem obronnym. Jak powiedział szef polskiego resortu obrony - Polskę i Hiszpanię łączy wspólna chęć obrony interesów krajów średniej wielkości tak, aby największe kraje, z najpotężniejszym przemysłem obronnym nie zmiotły tej średniej konkurencji.

Ministrowie dyskutowali również  o współpracy w kontekście rozwijania  koncepcji NATO „Smart Defence”. "Dowodzimy także naszej solidarności i wysokiego poziomu zaangażowania we wspólne bezpieczeństwo poprzez dążenie do uzyskania sojuszniczych zdolności w zakresie obrony przeciwrakietowej, będącej w stanie skutecznie obronić ludność i terytorium Europy" - głosi oświadczenie.

Podczas spotkania omówione zostały także kwestie dotyczące roli NATO w Afganistanie po 2014 roku oraz bieżącej sytuacji w Libii i Syrii. W trakcie wizyty w Madrycie polska delegacja spotkała się także z przedstawicielami  dowództwa hiszpańskich Sił Powietrznych.

MON

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Andrzejs

    Mniej zacieśniania współpracy, a mniej zaciskania portfela na sprzęt dla armii.

  2. Mariusz Bażan

    Braterstwo broni podczas osłony bohaterskiej ewakuacji Hiszpanów z Iraku już zostało zawarte.

    1. Bez-senny

      Ha, ha! Dobre. No cóż, żołnierze to też wyborcy - musieli wrócić do kraju przed głosowaniem nad małżeństwami gejów.... ?? No bo z jakiegóż by innego powodu?

  3. Bez-senny

    Weimar plus, Wyszehrad plus... jeszcze parę państw do każdego z projektów niech dołączy i wyjdzie co? Drugie i trzecie NATO?

Reklama