Reklama

Siły zbrojne

Polska tarcza ma trzy nowe radary

Fot. Finmeccanica
Fot. Finmeccanica

Firma Selex ES należąca do koncernu Finmeccanica oficjalnie zakończyła dostawę dla Polski trzech stacjonarnych radarów dalekiego zasięgu RAT 31 DL. Weszły one w skład polskiej części NATO-wskiego systemu wczesnego ostrzegania Backbone.

Uroczystość przekazania radarów zorganizowano w miejscowości Chruściel, gdzie zlokalizowano jeden z posterunków radiolokacyjnych. Wziął w niej udział przedstawiciel NATO-wskiej agencji łączności i informacji NCIA (NATO Communications and Information Agency), nadzorującej przebieg budowy.

Trzy włoskie radary zakupiono ze środków finansowych Sojuszu w ramach programu inwestycji w zakresie bezpieczeństwa NSIP (NATO Security Investment Programme). Dzięki temu programowi w Polsce wybudowano sześć stacjonarnych posterunków radiolokacyjnych FADR (Fixed Air Defence Radar). Na trzech z nich zainstalowano włoskie radary RAT 31 DL zakupione przez NATO. W trzech pozostałych posterunkach nasze Ministerstwo Obrony sfinansowało postawienie polskich radarów RST-12M (wyprodukowane przez Przemysłowy Instytut Telekomunikacji - obecnie PIT-RADWAR).

Posterunki rozlokowano w Brzoskwini (koło Krakowa), Chruścieli (koło Braniewa), Łabuniach (koło Zamościa), Roskoszy (koło Białej Podlaskiej), Szypliszkach (koło Suwałk) i Wronowicach (koło Łasku).

Sam radar RAT 31 DL (Radar Avistamento Terrestre) jest urządzeniem zbudowany tylko w technologii półprzewodnikowej (bez lamp mikrofalowych). Jest to stacja dalekiego zasięgu, pracująca w pasmie L (według kodyfikacji NATO – w pasmie D) - przeznaczona tylko do wykrywania i śledzenia obiektów powietrznych. RAT 31 DL współpracuje przy tym ze zintegrowanym z nią systemem identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” (IFF).

Dla firmy Selex ES nie jest to pierwsze zadanie tego typu. Dostarczyła ona już bowiem 59 radarów RAT 31 dla systemów obrony powietrznej w 13 państwach. Trzy „polskie” radary są o tyle ważne, że weszły w skład NATO-wskiego systemu wczesnego ostrzegania, który rozciąga się wzdłuż granic całej Europy, z posterunkami zbudowanymi na Węgrzech, w Czechach, Turcji i w Grecji. Ich znaczenie wzrośnie jeszcze bardziej, gdyż w przyszłości maja one zostać włącznie w zintegrowany, NATO-wski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (NATO Integrated Air and Missile Defence System).

Sama firma Selex współpracuje z Polską już od dawna, bierze udział w bardzo trudnych i złożonych programach. Włosi byli m.in. głównym współwykonawcą Systemu Radiolokacyjnego Nadzoru Polskich Obszarów Morskich, który został zbudowany dla potrzeb Straży Granicznej. W jego skład wchodzi sieć posterunków z radarami i głowicami optoelektronicznymi, które pozwalają na ciągłe śledzenie sytuacji nawodnej na całych polskich wodach terytorialnych.

Firma Selex ES współpracowała również przy pracach nad integracją systemu łączności polskiej Marynarki Wojennej z systemami NATO.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. sorbi

    Trzy piękne nowe cele dla sowieckich rakiet i pocisków manewrujących

    1. smutny

      dziwne rozumowanie..,

    2. Nemido

      Najlepiej żeby Polska nic nie budowała bo przecież rakiety dosięgną wszystko, BA! całe NATO nie powinno się zbroić bo Rosyjski atak rakietowy na Syrię pokazał że wszędzie mogą dogięgnąć.

    3. BUBA

      Dobra haubica wystarczy...będzie taniej.

  2. BUBA

    Niemniej najciekawszym zadaniem jest obrona tych posterunków. Ciekawe jak to rozwiążą.

  3. ParabellisTV

    Iskandery i Backbone http://m.youtube.com/watch?v=Yuyw3Gcplew

  4. WtC

    Szkoda tylko że nie pochwali się kiedy rozpoczęli inwestycję bo pewnie się okaże, że kompletowane wówczas obsługi nabyły prawa emerytalne.

  5. PePe

    Nie w Chruścieli tylko w Chruścielu. Wioska nazywa się Chruściel.

  6. Willgraf

    znaczy zobaczą jak ruskie wystrzela około 2000-5000 rakiet naraz i zaraz po2 minutach nic już nie przekażą! tarcza jest do obrony razu lub razów - a nie miliona razów na raz !

    1. www

      Eeee tam ... ruskie wystrzela 5 MILIONÓW rakiet !! Skąd się takie matoły biorą ?

  7. Łużyce

    Czy mógłby ktoś wyjaśnić dlaczego RST-12M, to w innych opisach NUR 12M ? Zdaje się że to przecież te same radary .

    1. Ja

      Jedno jest oznaczeniem przemyslowym a drugie wojskowym :)

  8. Sky

    Chruścieli i Szypliszki - niewiele ponad 20km od granicy Kaliningradu, jeden przy Zachodnim krańcu, drugi przy Wschodnim. Bardzo dobrze.

Reklama