Siły zbrojne

Gulfstreamem do USA. Polska misja medyczna leci z pomocą

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Jak poinformował Wojskowy Instytut Medyczny (WIM), do Stanów Zjednoczonych wyruszy polska misja medyczna. Celem misji jest wymiana doświadczeń, prezentacja dobrych praktyk i zintensyfikowanie współpracy w dziedzinie doskonalenia sposobu organizacji systemu ochrony zdrowia w walce z epidemią koronawirusa, a także polskich i europejskich osiągnięć w leczeniu chorych z COVID-19.

Do przewiezienia polskich specjalistów zostanie wykorzystany samolot należący do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego - Gulfstream G550. Polska zakupiła w ostatnich latach dwie takie maszyny, zdolne do przelotu transatlantyckiego bez międzylądowania.

W misji bierze udział personel medyczny wraz z przedstawicielami amerykańskiej służby zdrowia. Wiedza i doświadczenie nabyte w walce z epidemią w kraju, ale także poza jego granicami, jak choćby podczas odbytej niedawno misji humanitarnej we włoskiej Lombardii, są ważnym kapitałem, jaki Wojskowy Instytut Medyczny oraz polska służba zdrowia mogą przynieść do kraju o największej dziś liczbie osób zakażonych, oraz zmarłych z powodu COVID-10.

Misja medyczna udaje się do Chicago, największego skupiska Polonii w Stanach Zjednoczonych. Program trwającej 7 dni wizyty przewiduje spotkania seminaryjne, w tym także realizowane w formie webinarów z personalem medycznym placówek służby zdrowia. Miejscem spotkań będą szpitale i lokalne centra medyczne, gdzie zgodnie z programem misji nasz personel podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką i leczeniem chorych z COVID-19.

Dojdzie też do spotkania z personelem medycznym oraz projektantami powstającego obecnie z udziałem US Army największego tymczasowego szpitala w Chicago, w którym docelowo, jednocześnie pomoc ma otrzymywać 2250 chorych zakażonych koronawirusem. Szpital powstaje w McCormick Convention Center i zgodnie z zapowiedziami władz miasta jeszcze w tym tygodniu przyjmie pierwszych pacjentów.

W misji WIM do USA będzie uczestniczyć dziewięciu medyków, dla których wyjazd będzie bardzo intensywnym czasem spotkań, szkoleń oraz wymiany doświadczeń. To jednoczśnie kolejna okazja do nabycia praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat tego jak skutecznie i efektywnie w wymiarze wiedzy medycznej i współczesnej technologii walczy z największą epidemią choroby zakaźnej, jaka dotknęła świat w okresie minionych 100 lat.

Nauka i praktyczne umiejętności zdobyte podczas misji posłużą również do wsparcia krajowych projektów skoncentrowanych na doskonaleniu metod i sposobów opieki nad chorymi z COVID-19, w których aktywnie dziś uczestniczy WIM.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.