Siły zbrojne

Polscy spadochroniarze ćwiczą w Kanadzie

Kanadyjscy żołnierze w trakcie manewrów Rafale Blanche. Uczestniczą w nich również Polacy. Fot. Corporal Geneviève Lapointe, Valcartier Imaging Section/Canadian Combat Camera.
Kanadyjscy żołnierze w trakcie manewrów Rafale Blanche. Uczestniczą w nich również Polacy. Fot. Corporal Geneviève Lapointe, Valcartier Imaging Section/Canadian Combat Camera.

Żołnierze polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej uczestniczą w ćwiczeniu operacji bojowych w warunkach zimowych, prowadzonym w Kanadzie.

Zgodnie z informacją władz Kanady w dorocznych manewrach Rafale Blanche bierze udział 2800 wojskowych z tego kraju, głównie ze składu 5. Kanadyjskiej Zmechanizowanej Grupy Bojowej (5 CMBG). W ćwiczeniu uczestniczy także pluton z francuskiego 4. Pułku Strzelców oraz 20 żołnierzy z polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej. Odbywa się od 19 do 27 stycznia bieżącego roku.

Jednostki lądowe są wspierane przez kanadyjskie lotnictwo, w tym dwa myśliwce CF-18, śmigłowce CH-147F Chinook oraz transportowiec CC-130, a także 430. Taktyczną Eskadrę Śmigłowców wyposażoną w maszyny CH-146 Grifon. Kanadyjczycy podkreślają, że 5 CMBG od lipca 2015 roku wystawi dwie grupy zadaniowe, które w założeniu mają być zdolne do szybkiego reagowania na zagrożenia w kraju i za granicą.

W trakcie ćwiczeń doskonalone są umiejętności z zakresu prowadzenia operacji ofensywnych i defensywnych oraz patrolowania, a także przetrwania w warunkach zimowych. Jednostki sił zbrojnych Kanady w zeszłym roku brały udział w szeregu ćwiczeń NATO organizowanych na terenie Polski w ramach wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu, wspólnie z 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej oraz 6. Brygadą Powietrznodesantową. Zgodnie z informacją Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych szkolenia z udziałem Kanadyjczyków mają być kontynuowane w bieżącym roku.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.