Reklama

Siły zbrojne

Półksiężyc. Turecki dron odnalazł śmigłowiec prezydenta Iranu

Fot. Baykar Makina
Fot. Baykar Makina

Wrak śmigłowca, w którym zginął prezydent Iranu Ibrahim Raisi, został odnaleziony za pomocą tureckiego bezzałogowego statku powietrznego Bayraktar Akinci.

Po zaginięciu śmigłowca z prezydentem i szefem MSZ Iranu na pokładzie Iran otrzymał od Turcji ofertę pomocy, która została przyjęta. Do akcji poszukiwawczej skierowano ciężki bezzałogowiec Bayraktar Akinci, który zdołał odnaleźć rozbity śmigłowiec prezydenta Iranu. Udało się tego dokonać dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej.

Według nieoficjalnych informacji po odnalezieniu wraku śmigłowca operator bezzałogowca wykonał lot w trakcie półksiężyca. Najprawdopodobniej maszyna, na jakiej pokładzie byli prezydent Iranu Ibrahim Raisi oraz szef MSZ Hossein Amirabdollahian, to Bell 212, a więc amerykański śmigłowiec należący do starszego typu.

Reklama

Śmigłowiec wykonywał lot powrotny z rejonu granicy z Azerbejdżanem, gdzie odbywało się spotkanie z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Do zdarzenia doszło w rejonie górzystym, w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, obejmujących między innymi zamglenie i to prawdopodobnie te czynniki przyczyniły się do rozbicia śmigłowca. Według The Aviationist maszyna Bell 212 była wcześniej wykorzystywana przez irańskie siły powietrzne, a kilka lat temu dostosowano ją do przewozu VIP.

Czytaj też

Bayraktar Akinci to ciężki bezzałogowiec z dwoma silnikami (co najmniej na początku eksploatacji w tej roli wykorzystywano ukraińskie AI-450T), o 20 m rozpiętości skrzydeł i maksymalnym pułapie lotu 12 km. Maszyna może przenosić do 1350 kg ładunku, w tym 900 kg na podwieszeniach zewnętrznych. Może więc zostać uzbrojona w szeroką gamę broni precyzyjnej, testowano go m.in. z pociskami IHA-230 o zasięgu 150 km, a wśród uzbrojenia wymieniano też tureckie pociski manewrujące SOM-J o zasięgu 240 km.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. sprawiedliwy

  I turcja i Iran nie lubia Izeala. Iran nie dolaczol sie do wojny 6 dniwej przeciwko Izealowi . Prawdzil inna polike niz resta krajow Arabskich. Kiedys byla najbardziej neutralna ale jak wstscy zaczeli se dogadwac to teraz wyglda na surowa.

  1. Davien3

   Dziecko, Iran w czasie wojny sześciodniowej był SOJUSZNIKIEM Izraela a nie wrogiem Więc naucz się normalnej historii a nie sowieckiej.

  2. TIGER

   Iran nie dołączył się do wojny sześciodniowej, bo wtedy nie był wrogiem Izraela, ponieważ rządził prozachodni Mohamed Reza Pahlawi

  3. sprawiedliwy

   Dzieki za potrwdzineie moich wywodow:) W kazdm razie to nie Iran ma bron atamowa nielaglna (za ktra ma sankcje) A izeal. Nie iran okupuje jakies kraj 70 lat i nie Iram prowadzi ludobusjtwo na masowa skale. Czas mowic jak jest REALNIE. A nie banki mydlanych inforamcji. Jesli zarzocac szalenstwo, nepotyzm, ludoujstwo, lamainie prawa miedzntwodego to IZeal nie iran (reszta to zniekszacenie faktow) pozdrwim

Reklama