Reklama

Siły zbrojne

Polacy szkolą żołnierzy z Bośni do misji w Afganistanie

  • Fot. mjr Paweł Krzyżaniak
    Fot. mjr Paweł Krzyżaniak

Polscy żołnierze, wchodzący w skład zespołu doradczego EAT przy 6. Brygadzie Piechoty Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny, brali czynny udział w szkoleniu strzeleckim bośniackich sił wydzielonych do misji Resolute Support w Afganistanie.

Jak podaje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, bośniacka brygada po raz kolejny przygotowuję siły do Afganistanu, które będą pełnić rolę Force Protection. Szkolenie rozpoczęło się w czerwcu i będzie kontynuowane do grudnia br. Trzy etapy szkolenia obejmują: szkolenie indywidualne, techniki operacyjne oraz szkolenie pod kątem procedur NATO obowiązujących w rejonie misji. Całość szkolenia prowadzona jest pod okiem zespołów doradczych EAT (Embedded Advisory Team).

Mjr Paweł Krzyżaniak informuje, że w trakcie zajęć strzeleckich żołnierze utrwalali nawyki działania w parach oraz pracy z użyciem broni długiej i krótkiej podczas wykonywania zadania ogniowego. Oficerowie zespołu wykazali się ponadprzeciętnymi umiejętnościami strzeleckimi, uzyskując wyniki na poziomie „eksperckim” według skali ocen w Siłach Zbrojnych Bośni i Hercegowiny. Udział w szkoleniu strzeleckim był również okazją dla żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego  EUFOR/MTT by zaznajomić się z uzbrojeniem Sił Zbrojnych BiH, które na co dzień nie występuje w Wojsku Polskim.

Polscy żołnierze obecni są w Bośni i Hercegowinie od ponad 20 lat. Przez ten okres funkcjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego następowało wiele jego zmian organizacyjnych. Obecnie głównym zadaniem stojącym przed polskimi żołnierzami PKW w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie w ramach sił EUFOR jest szkolenie i doradzanie oraz budowa wybranych zdolności bojowych SZ BiH zgodnie ze standardami NATO i UE, oraz monitorowania przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności. Ponadto PKW realizuje szereg przedsięwzięć związanych ze wspieraniem władz lokalnych w utrzymaniu bezpiecznych warunków  do wdrażania ustaleń zawartych w porozumieniach pokojowych. Poza działaniami ściśle szkoleniowymi PKW wspomaga i organizuje pomoc humanitarną, jak również prowadzi zajęcia ze świadomości minowej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. dwa

    Bierzemy udział w różnych misjach szkoleniowych, żeby szkolić cudze armie, a obrona cywilna w kraju leży i kwiczy. Kombinuje się z powoływaniem za grube pieniądze OT, zamiast robić cywilom szkolenia w jednostkach wojskowych, uczyć obsługi broni, udzielania pierwszej pomocy, postępowania ludności na wypadek klęsk żywiołowych czy konfliktów. Ale po co skoro lepiej, szkolić obcych?!

    1. Amadeo

      Bez przesady. W mojej gminie jest jeden zagrzybiony bunkier na 30 osób i 2 sztuki noszy ! A Strażakom agregat kupili ;-)

Reklama