Reklama

Siły zbrojne

Polacy już latają na Apache

Śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache.
Śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache.
Autor. M. Mróz

Polscy piloci z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych rozpoczęli szkolenie w powietrzu na śmigłowcach AH-64 - poinformował na portalu X (dawniej Twitter) Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Reklama

Szkolenia rozpoczęły się w bazie Fort Novosel (dawniej Fort Rucker) w Alabamie. Polska założyła wniosek o zakup do 96 śmigłowców Apache w najnowszej wersji E, ale wcześniej nad Wisłą ma pojawić się ósemka wyleasingowanych maszyn w wariancie AH-64D Apache Longbow. Będzie to największy kontrakt eksportowy na śmigłowce tego typu w całej jego historii. Więcej mają tylko Stany Zjednoczone, które posiadają tych maszyn ponad 800. Częściowo w starszej wersji D konsekwentnie podnoszonej do wersji E.

Reklama

Jak podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych: „Wykonanie zadań praktycznych w powietrzu poprzedzone były intensywnym szkoleniem teoretycznym oraz symulatorowym i obejmowały takie elementy jak: sprawdzenie śmigłowca przed i po locie, manewrowanie, loty po kręgu, starty z ograniczoną mocą startową oraz lądowania sposobem samolotowym”. Rozpoczęcie szkolenia w locie oznacza więc, że Polacy przeszli już znaczącą część programu.

AH-64E Apache to zaawansowany, wielozadaniowy śmigłowiec bojowy produkowany przez firmę Boeing. Jest to najnowsza wersja w rodzinie śmigłowców bojowych AH-64 Apache, która zastępuje poprzedni wariant AH-64D Apache Longbow. AH-64E został wyposażony w nowoczesne systemy, które poprawiają jego zdolności w zakresie walki, rozpoznania i dowodzenia. Obejmuje to m.in. zintegrowane systemy awioniki, komunikacji, celowania, a także zdolności do prowadzenia działań w różnych warunkach atmosferycznych i terenowych. AH-64E może wykonywać zadania takie jak ataki na cele naziemne i powietrzne, eskortowanie wojsk, rozpoznanie, czy dowodzenie działaniami bezzałogowców.

Reklama

Maszyny tego typu posiadają kompozytowe łopaty śmigła oraz nowe przekładnie i głowice, zdolne przenieść moc z mocniejszych silników T700-GE-701D. Śmigłowiec posiada również ulepszoną awionikę i system celowniczy, które umożliwiają między innymi kontrolę bezzałogowców i dwukierunkową wymianę danych operacyjnych poprzez łącze danych Link-16. Śmigłowiec ten jest szeroko stosowany przez różne armie na całym świecie ze względu na zaawansowane możliwości bojowe i zdolność do adaptacji do różnorodnych zadań. Apache jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych śmigłowców szturmowych na świecie.

Reklama

Komentarze (9)

  1. zegrz69

    Aż 96 to raczej nie kupimy. A co do wartości śmigłowców - mogli się o tym przekonać Ukraińcy gdy rosyjskie śmigłowce masakrowały nacierające wojska spoza zasięgu ich OPL. Potrzeba po prostu rakiet o odpowiednio dużym zasięgu (10-12 km).

    1. Edmund

      Porównujesz technikę rosyjską z lat 1980 - 2003 z amerykańską roku 2023? Porównujesz zbankrutowaną strategię rosyjską nastawiona na maksymalne własne straty z tą z NATO i USA wykorzystującą podejście siecio-centryczne i wielodomenowa wraz z AI? I na tej podstawie wyciągasz takie wnioski?

    2. Wuc Naczelny

      Edmund czytaj z uwagą. Zegrz pokazał że Rosjanie na Ka-52 masakrowali Ukraińskie natarcie pełne Abramsów i Bradleyów,. Takie fakty.

  2. PrzemB

    A mnie nurtuje pytanie o ludzi. Zakładam, że są na forum ludzie poinformowani - ile załóg typowo szkoli się na jedną maszynę? Kiedyś od znajomych z branży lotniczej słyszałem bodajże o 3 załogach. Jeśli tak, to biorąc pod uwagę dodatkowe załogi dla innych kupowanych śmigłowców będzie potrzeba kilkuset pilotów i operatorów w najbliższych latach. Skąd ich wziąć?

  3. SZAKAL

    Zakup AH-64 byłby najgorszym marnotrawstwem publicznych pieniędzy na zbrojenia w trakcie rządów PIS-u. Na szczęście pisowcy przegrali wybory parlamentarne a nowy rząd mam nadzieję wycofa się z tego bzdurnego pomysłu. Na bogato można byłoby kupić 1 eskadrę AH-64 dla wsparcia brygady kawalerii powietrznej i ewentualnie sil specjalnych ale koncepcja użycia tych śmigłowców jako odwodu ppanc. jest błędna. Pisowski rząd planował nabycie 96 sztuk czyli 6 eskadr AH-64 za gigantyczną kwotę ale możliwości bojowe tego sprzętu niestety zweryfikowała wojna rosyjsko-ukraińska. Śmigłowce szturmowe nie mają żadnych szans z nowoczesną opl i myśliwcami npla , a jako nosicieli rakiet NLOS lepiej wykorzystać śmigłowce wielozadaniowe lub duże drony.

    1. Rusmongol

      Śmigłowiec używany z głową może atakować na wysokości gdzie nie wykryją go radary i ukryte za przeszkodami terenowym. Dron przekazuje namiary do ah64 a on odpala tylko rakiety. Że się nie obronią przed samolotami? No dziwne nie jest, ale samolot też jest podatny na żestrzelenie przez opl i nie ukryje się jak śmigłowiec. Zresztą w lotnictwie nato ma spora przewagę a 80% kacapskich maszyn pamięta zsrr.

  4. Al.S.

    Śmigłowce tak poległy na Ukrainie, że to głównie z ich pomocą ruscy odparli letnie kontrataki Ukraińców. Trochę ich w czasie tej wojny spadło, ale przy tak intensywnych lotach zawsze będą straty i w razie konfliktu dotyczyć to będzie rownież AH64. Tyle że te reprezentują całkiem inny poziom niż rosyjskie odpowiedniki- o niebo lepsze sensory, a co za tym idzie świadomość taktyczna, lepsze systemy samoobrony, ostatnio uzupełnione o laserowy DIRCM, lepsze maskowanie w podczerwieni i systemy ostrzegające przed atakiem. Przy odpowiedniej taktyce to zabójczo skuteczna broń.

    1. PGR

      Jak sama nazwa śmigłowce szturmowe wskazuję że nie do odpierania ataków je skonstruowano a w roli szturmowej poległy po całości.

    2. Rusmongol

      @pgr. Ty tak serio? A czym różni się atak na broniąc terenu czołgi od ataku na atakujące czołgi? W 9bu przypadkach śmigłowiec atakuje sprzet wroga.

  5. Edmund

    Ludzie czy wy naprawdę chcecie porównywać rosyjskie śmigłowce z superkomputerem wyposażonym ostatnio w broń laserową do samodzielnej obrony przeciwrakietowej?

  6. Alsecco

    Grecja , kraj biedniejszy od Polski z populacją ok. 10 mln , leżący na totalnym zadupiu eksploatuje 28 Apache do tego mając za potencjalnego wroga Turcję. Akurat 96 maszyn dla WP to wymagane minimum biorąc pod uwagę , że mamy 38 mln mieszkańców, potencjał wielokrotnie większy od Grecji graniczymy z naszymi zadeklarowanymi wrogami są Rosją i Białorusią oraz niestabilną Ukrainą, a na plecach siedzi nam odwieczny przyjaciel czyli Niemcy, no i leżymy na przelotówce wschód-zachód oraz północ - południe. Dronami wojen ani żadnego konfliktu się nie wygrywa teraz i nie wygra. w przyszłości. PS. Informacja dla malkontentów 4 x mniej ludna Grecja ma ok. 110 tyś żołnierzy. Tyle w temacie, a propos 300 tyś WP.

  7. gnagon

    "Apache jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych śmigłowców szturmowych na świecie." I to oprócz słusznego pochodzenia było motywem ich zakupu. Ciekawym czy zapewniono zakup części do magazynów na terytorium Polski zapewniono serwis techniczny. Czy ten problem olano jak przy samolotach LM . Kiedy Polska wychowa polityków kierujących się polską racją stanu i gospodarki a nie bandą służalczych kreatur jak wczoraj i dziś

    1. Rusmongol

      Nie cuce nic mówić ale nasze f16 maja standardowy stopień gotowości bojowej. Ostatnio był raport na ten temat. Więc o co chodzi?

    2. logan

      Ministrem Obrony ma zostać specjalista od budowy umocnień Kosiniak-Kamysz. Możesz przekazać mu te uwagi, na pewno weźmie je pod uwagę. Polscy piloci będą mogli sobie wtedy popatrzeć na AH-64E Apache przez szybę a nie na nich latać.

  8. pablopic

    Kolejny kosztowny zakup naszego geniusia od strategii. Na Ukrainie widać, co warte są śmigłowce vs dobra obrona plot. Zamiast się skupić na dronach, obronie plot i szybkich jednostkach to kupujemy sprzęt jak byśmy mentalnie zatryzmali się na polach 2giej wojny światowej.

    1. farfozel

      Zakup bardzo dobry .

    2. Kaszana

      Lepszy byłby zakup 200, a jeszcze lepszy 300. Kolejny przesadzony zaraz po kilkuset ( ile będzie łàcznie himarsów 800?)

    3. pablopic

      @farfozel zakup bardzo dobry dla gracza w Call of Duty

  9. bezreklam

    Boże...96 Apacze....to kosztuje milardy. Kto zapłaci ......

    1. farfozel

      A co ci się nie podoba ?

    2. Cobra

      cóż... dzieci moich córek.

    3. pablopic

      @farfozel inflacja i podatki

Reklama