Siły zbrojne
Polacy i Duńczycy służą ramię w ramię
-Żołnierze polscy i duńscy na co dzień służą ramię w ramię, aby zachować wolność i pokój na świecie, wspólnie służą na misjach poza granicami kraju, zarówno tych, które są organizowane przez Sojusz Północnoatlantycki, jak i tych które są organizowane przez Unię Europejską i ONZ - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej witając księcia Fryderyka i księżną Marię, duńską parę książęcą w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Szef MON uczestniczył 25 listopada br. w spotkaniu następcy tronu Królestwa Danii księcia Fryderyka i księżnej Marii Elżbiety oraz polskiej pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser - Dudy z żołnierzami - weteranami z Polski i Danii - poinformował resort obrony narodowej.
Wizyta duńskiej pary książęcej w Polsce związana jest obchodami przypadającego w 2019 roku stulecia relacji dyplomatycznych Polski i Danii. Z tej okazji oraz w ramach wspólnych polsko-duńskich działań mających na celu wsparcie i docenienie poświęcenia żołnierzy podczas ich służby poza granicami własnych krajów, rozegrano 19 października br. w Lesznie pierwszy polsko–duński turniej piłki nożnej. Zwycięską drużyną okazała się ta sformowana przez Polaków:
- Chciałbym podziękować za inicjatywę, te podziękowania przede wszystkim kieruję do attaché obrony Danii pułkownika Petersena za inicjatywę zorganizowania i przeprowadzenia meczu piłki nożnej weteranów. Wynik meczu nie ma większego znaczenia, ważne, że do spotkania doszło. Rewanż, mam nadzieję, odbędzie się w przyszłym roku w Danii. Ta inicjatywa świadczy o tym, ze zacieśniamy relację i integrujemy środowiska wojskowe Polski i Danii, jest to recepta służąca temu, aby zapewnić bezpieczeństwo obu naszym państwom - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.
Minister podziękował też duńskim żołnierzom za współpracę w Międzynarodowym Korpusie Północ-Wschód w Szczecinie: - To już 20 lat, kiedy wspólnie ze stroną duńską i niemiecką współtworzymy korpus w łańcuchu dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył minister.
Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na istotną rolę, jaką spełnia Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz na przyjaźń zawiązaną podczas służby przez polskich i duńskich żołnierzy: - Każde państwo, które szanuje swoich żołnierzy, zwłaszcza tych, którzy są gotowi służyć mu zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba, czy to w kraju, czy po to, żeby reprezentować i nieść pokój i bezpieczeństwo w jego imieniu poza granicami. Każde państwo swoich żołnierzy szanuje, właśnie poprzez takie miejsca jak to (…) Dzisiejsza obecność Waszych Królewskich Wysokości i duńskich weteranów jest wymownym świadectwem tej właśnie przyjaźni - mówił prezydent Duda.
Puchar kapitanowi drużyny polskich weteranów wręczyła księżna Maria, a książę Fryderyk w przemówieniu podkreślił znaczenie wspólnej walki polskich i duńskich żołnierzy: - Duńscy i polscy żołnierze od dziesięcioleci odbywali wspólnie służbę w różnych zakątkach świata: na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie; chciałbym dziś oddać im hołd. Bardzo często byli rozlokowani na pierwszej linii frontu w bardzo ciężkich warunkach bojowych - powiedział duński następca tronu.
Następca tronu Danii zwrócił też uwagę, że oba kraje walczyły i walczą o wspólne wartości: - Polska i Dania wspólnie upominają się o takie wartości jak wolność, niepodległość, swobody obywatelskie i podstawowe prawa człowieka. I wreszcie kieruję moje ciepłe myśli i uczucia do rodzin żołnierzy rozlokowanych w różnych miejscach świata, które z niepokojem myślą o swoich najbliższych. To dla nich powiewają dzisiaj flagi Rzeczpospolitej i Królestwa Danii – podsumował w przemówieniu książę Fryderyk.
Zbig gniew
Duńczycy - czy to ci co odblokowali niedawno Nord Stream 2? A przecież mieli blokować do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak wygłąda to "ramię w ramię"? No cóż Business Is Business.
gfjdkgjfdkgjf
Duńczycy niestety nie mieli blokowac NS2 do końca świata. Od początku Dania głosiła, że chce tzw rozwiązania Europejskiego, czyli, że ma tym się zajac Komisja Europejska.
Sobiepan
Proszę nie siać dezinformacji, tylko doczytać temat przepisów budowy rurociągów na wodach wyłącznych stref ekonomicznych czy też wód terytorialnych, spraw środowiskowych itp. (do tego korelowały tu w czasie sprawy rosyjska, niemiecka, duńska, polska, ukraińska...) To nie jest szybki i prosty temat. Tak dla porównania dokumentów dla budowy przekopu przez mierzeję wiślaną było ponad 3 tyś. stron, a to przecież tylko terytorium RP. A Baltic Pipe część będą budować duńczycy zarówno pod wodą jak i część lądową i do tego nasza część. To powinno uświadomić jak duże to jest przedsięwzięcie międzynarodowe i chwałę tu trzeba oddać rządowi (czy ktoś go lubi czy nie) bo go konsekwentnie realizuje. Już żałuję że to napisałem, straciłem tylko czas na odniesienie się do takiego niemerytorycznego komentarza, kiedyś na defens24 poziom był wyższy, pozdrawiam