Siły zbrojne

Pół roku po wejściu do służby okręt podwodny do modernizacji

Nowy okręt podwodny USS „Minnesota” musi przejść modernizację za ponad 50 milionów dolarów – fot. US Navy
Nowy okręt podwodny USS „Minnesota” musi przejść modernizację za ponad 50 milionów dolarów – fot. US Navy

Amerykanie przeznaczyli 57,1 miliona dolarów no modernizację okrętu podwodnego USS „Minnesota”, który wprowadzono do służby w US Navy 7 września 2013 r.  

Koncern GDEB (General Dynamics Electric Boat) otrzymał 57,1 miliona dolarów w ramach aneksu do już istniejącej umowy na budowę okrętu podwodnego USS „Minnesota”. Jest to dziesiąta jednostka typu Virginia i szósta drugiej transzy (Block II). Jej stępkę położono 20 maja 2011 r., natomiast kadłub wodowano 3 listopada 2012 r.

6 czerwca 2013 r. stocznia Huntington Ingalls Industries poinformowała, że okręt USS „Minnesota” został przekazany do US Navy jedenaście miesięcy przed terminem. Oficjalna uroczystość przekazania tej jednostki do amerykańskiej marynarki odbyła się jednak dopiero 7 września 2013 r. w bazie morskiej Norfolk.

Jak się okazało sprawa nie została wtedy zamknięta i rząd amerykański musi teraz wydać ponad 50 milionów dolarów na przeprowadzenie tzw. etapu PSA (post shakedown availability), który ma na celu usunięcie wad i usterek, jakie zostały wykryte podczas rejsu zdawczego.

Zasadniczo etap PSA powinien trwać od półtora do czterech miesięcy i zostać zakończony nie później niż 11 miesięcy od momentu zakończenia budowy. Tymczasem prace na USS „Minnesota” mają być prowadzone w Groton w stanie Connecticut (99%) i w Quonset Point w stanie Rhode Island (1%) nie do sierpnia 2014 r. ale do lutego 2015 r.

Komentarze