Reklama

Siły zbrojne

Pociski przeciwradiolokacyjne HARM i AARGM dla Australii

Fot. NAVAIR
Fot. NAVAIR

Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Australię pocisków przeciwradiolokacyjnych rodziny AGM-88 HARM/AARGM wraz z wyposażeniem dodatkowym. 

Zgodnie z komunikatem agencji DSCA pakiet wyposażenia przygotowywany dla Australii ma objąć do 14 bojowych pocisków AGM-88B HARM, 16 bojowych rakiet w wersji AGM-88E AARGM, cztery szkolne CATM-88B i osiem CATM-88E, a także dwa pociski AARGM Telemetry Missiles przeznaczone do przeprowadzania strzelań próbnych.

Ponadto, w ramach transakcji miałyby zostać przekazane dodatkowe elementy pocisków AARGM (sekcje naprowadzania i kontroli). Siły zbrojne Australii mają otrzymać również pakiet części zamiennych wraz z elementami systemu wsparcia eksploatacji. Maksymalna wartość transakcji została określona na 69 mln dolarów. Głównym wykonawcą potencjalnej transakcji ma być Orbital ATK.

W komunikacie agencji DSCA podkreśla się, że zakup pocisków przeciwradiolokacyjnych przyczyni się do wsparcia istotnego sojusznika Stanów Zjednoczonych, rozszerzając jednocześnie zdolności do prowadzenia działań koalicyjnych. Umowa dotycząca przeprowadzenia szkoleń z wykorzystania pocisków HARM i AARGM dla Australijczyków została podpisana już w 2013 r., w świetle pozyskania przez Australię maszyn walki elektronicznej EA-18G Growler.

Pociski AGM-88E AARGM są wersją rozwojową rakiet typu AGM-88 HARM. Oprócz systemu naprowadzania na źródło emisji elektromagnetycznych są także wyposażone w radiolokator milimetrowy oraz odbiornik INS/GPS, dzięki czemu mogą zwalczać stacje radiolokacyjne również po ich wyłączeniu. Można je również wykorzystywać do rażenia celów innych, niż stacje radiolokacyjne.

Pociski AARGM są rozwijane przez Orbital ATK. Są kompatybilne z myśliwcami F/A-18 wszystkich wersji, a także z E/A-18G Growler, samolotami Tornado, maszynami F-16 Fighting Falcon, F-35 oraz E/A-6B Prowler.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Pepe

    Do tej pory nie wiem dlaczego Polska nie posiada uzbrojenia tego typu. Ktoś wie?

    1. racjonalista

      Może dlatego, że jest bezsensowne? Rakieta jest droga a mało skuteczna. W Jugosławii zużywano ok. 200 by zniszczyć 1 cel (który kosztował dużo mniej niż te 200 rakiet). Jeśli nawet obecne modele są powiedzmy 4x skuteczniejsze (wariant optymistyczny), to i tak są nieopłacalne.

    2. malkontent

      Bo moglibyśmy pokusić się o zwalczanie opl wroga. A powinniśmy być niesamodzielni i bulić ciężką kasę za bezużyteczne graty.

    3. arturek

      Bo nie zamówiła - proste W momencie przetargu na F-16 kupiono co kupiono (i tak za dużą krechę) A teraz jakoś nikt nie miał głowy by kupić dodatkowy pakiet uzbrojenia (z resztą wolałbym dodatkowe maszyny) Budżet nie jest z gumy -a my kupe $ wywaliliśmy na misje...

  2. Bez rozglosu

    To sa jakies abstrakcyjne liczby i w PL to bym sie nie zdziwil, ale Australia i kilka rakiet za taka kase? Dla porownania - niemiecka Luftwaffe posiada 1000 rakiet HARM! Zreszta, ta podobno(wedlug wielu pseudo-fachowcow na takich forach, ale i ekspertow w PL) "slaba" Bundeswehra posiada uzbrojenie w ilosci i jakosci, o jakiej Wojsko Polskie najwyzej pomazyc moze. Jak juz jestesmy przy Luftwaffe to posiada ona 600 pociskow cruise missile Taurus i nikt tego nie przezywa jak to ma miejsce z tymi kilkadziesiat sztuk JASSM w PL!

    1. arturek

      Ma 600 taurusów bo w końcu jest ich producentem? 1000 harmów nie mają - resursy... Z resztą czym się jarasz - ile razy większy jest budżet BW a ile razy większa jest BW...

  3. rozmiar XXL

    Jeśli ARRGM są kompatybilne z F-35, to też tylko hipotetycznie - na zewnętrznych podwieszeniach, bowiem z uwagi na wymiary dużo większe od AMRAAMa i konieczność odpalania z szyny a nie zaczepów do wewnętrznych komór się nie mieści. F-35 z powieszeniami nie jest natomiast stealth.

    1. Arczi

      No normalnie Amerykę odkryłeś/łaś ..

    2. Z netu

      Zasięg pocisku AGM-88E AARGM to 150 km i pełne stealth nie jest potrzebne.

    3. MPL

      To prawda jeśli chodzi o AARGM ale już nie w przypadku pocisku ASRGM ER, opracowywanej przez Orbital ATK wersji rozwojowej pocisku przeciw radiolokacyjnego, dostosowanego do przenoszenia w wewnętrznych komorach uzbrojenia F-35.

  4. gosc

    A my mamy takie rakiety? A jezeli nie to dlaczego? W pierwszej kolejnosci trzeba oslepic ruskie radary.

Reklama