Reklama

Siły zbrojne

Płk Szczepan Głuszczak pokieruje Centrum Weterana

Fot. MON.
Fot. MON.

Płk Szczepan Głuszczak, inicjator „Projektu Wojownik”, zostanie dyrektorem Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa – zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Głuszczak, który ma objąć stanowisko z nowym rokiem, służąc w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, zainicjował Projekt Wojownik mający integrować środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju i rodzin poległych, a także budzić zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną użyteczną szczególnie dla wojskowych. Projekt polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych z mistrzami sztuk walki dla weteranów misji zagranicznych, weteranów poszkodowanych i instruktorów WF.

Sprawom weteranów poświęcamy wiele uwagi, stąd np. nowelizacja ustawy. Czas na kolejny krok. Płk Głuszczak, autor "Projektu Wojownik" będzie nowym dyrektorem @Cen_Weterana. Jego główne zadania to praca na rzecz weteranów i opieka nad uczestnikami misji oraz rodzinami poległych

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej we wpisie na Twitterze

Za inicjatywę Głuszczak został w marcu br. nagrodzony Buzdyganem Polski Zbrojnej. Statuetkę, przyznaną mu przez czytelników czasopisma, pułkownik wystawił na aukcję, z której dochód przeznaczył na Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy "Pamięć i Przyszłość". Głuszczak zastąpi płk. Leszka Stępnia, który kierował Centrum od powołania tej instytucji w grudniu 2014, wcześniej, od września 2014 kierował formowaniem Centrum. Wiosną 2002 r. w Afganistanie, gdzie służył jako saper dowodząc komponentem inżynieryjnym Polskiego Kontyngentu Wojskowego Stępień stracił nogę wskutek wybuchu miny.

Zadania Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa to pomoc i wsparcie byłych uczestników misji wojskowych, popularyzowanie wiedzy o kontyngentach, pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych na misjach, począwszy od 1953 r. i misji nadzorczej w Korei. 

Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Zginęło i zmarło 121 z nich.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. kris

    i to etat płk? Przecież wystarczył by cywil za najniższą krajową na zasadzie kierownik klubu żołnierskiego.A czym pan płk dowodził? Chyba ostatnio plutonem 1 rocznika na szkole oficerskiej jako podchorąży

  2. Kilgore Trout

    może jakąś jednostką by podowodził

Reklama