Reklama

Siły zbrojne

Pioruny i nowe Spike już w wojsku

Pocisk przeciwlotniczy Piorun. Fot. M. Dura.

Spółka Mesko przekazała Siłom Zbrojnym RP pierwszą partię przenośnych zestawów przeciwlotniczych nowej generacji typu Piorun. Do Wojska Polskiego trafiły też pierwsze rakiety przeciwpancerne typu Spike-LR, z partii zamówionej w 2015 roku.

Spółka Mesko poinformowała w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, że w 2018 roku dostarczono polskiej armii pierwszą partię systemów przeciwlotniczych Piorun – wyrzutni i pocisków. Dostawa miała miejsce w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku, po wcześniejszym, pozytywnym zakończeniu badań odbiorczych. Kolejne rakiety Piorun będą przekazywane armii w roku bieżącym.

Przypomnijmy, że umowa na dostawy zestawów Piorun została podpisana w grudniu 2016 roku, i objęła dostawę łącznie 420 wyrzutni i 1300 rakiet do 2022 roku. Pociski są przeznaczone zarówno dla jednostek operacyjnych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą mogły być odpalane zarówno z wyrzutni przenośnych, jak i z zestawów przeciwlotniczych, w tym nowych systemów Poprad, niedawno dostarczonych Siłom Zbrojnym RP, planowanych do wprowadzenia systemów Pilica, a także – po niewielkich modyfikacjach – zestawów Biała i Jodek-G.

Pierwotnie przewidziano rozpoczęcie dostaw pocisków Piorun w 2017 roku. W trakcie badań wynikły pewne problemy techniczne związane z niezawodnością elementów układu napędowego, które jednak zostały rozwiązane i po pomyślnym prób odbiorczych rozpoczęto dostawę rakiet wraz z urządzeniami startowymi. Z informacji przekazanych Defence24.pl przez Mesko wynika, że umowa została aneksowana w zakresie harmonogramu pierwszych dostaw i kar umownych.

Piorun – następca Groma

Piorun to polski pocisk przeciwlotniczy nowej generacji, stanowiący rozwinięcie systemu Grom, powszechnie używanego w Siłach Zbrojnych RP, eksportowanego m.in. na Litwę, do Indonezji i Gruzji, a także do USA i Japonii. W porównaniu do poprzednika, Piorun dysponuje nową, cyfrową głowicą samonaprowadzającą, o podwyższonej odporności na zakłócenia różnych typów, większym skutecznym zasięgu wykrywania obiektów powietrznych, i rozszerzonych zdolnościach wykrywania niewielkich celów (drony, pociski manewrujące).

Pocisk Piorun otrzymał też nowy polski system zapalników zbliżeniowych oraz układ napędowy, zapewniający większy zasięg i pułap rażenia, wynoszące odpowiednio ponad 6,5 km i 4 km. Elementy układu naprowadzania i systemów elektronicznych zostały opracowane przez wchodzącą w skład Grupy Mesko spółkę Telesystem-Mesko. Z kolei mechanizm startowy został zaopatrzony w system termowizyjny PCO, należącej do PGZ.

Piorun jest systemem narodowym, i wszystkie jego rozwiązania znajdują się pod krajową kontrolą. Dzięki temu w 2016 roku można było zwiększyć zamówienie na te zestawy, pierwotnie Plan Modernizacji Technicznej na lata 2013-22 przewidywał bowiem jedynie zakup ok. 200 wyrzutni i 500 pocisków. Ostatecznie będzie ich ponad dwukrotnie więcej, a dostawy tego kluczowego dla obrony powietrznej systemu już trwają.

Spółki Mesko i Telesystem-Mesko przedstawiły też koncepcję dalszego rozwoju pocisku Piorun. Zakłada ona budowę polskiej rakiety przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych przy budowie Pioruna, w szczególności głowicy naprowadzającej. Nowy pocisk mógłby stanowić uzbrojenie zestawów Poprad, zwiększając ich zasięg do 10-12 km, a także przyszłego polskiego systemu ochrony mobilnych wojsk lądowych czy zestawów Osa, o ile zostanie podjęta decyzja o ich modernizacji.

Fot. por. Edyta Kowalska/15bz.wp.mil.pl
Fot. por. Edyta Kowalska/15bz.wp.mil.pl

Nowe Spike dostarczone

Mesko poinformowało też o dostarczeniu pierwszej partii przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR z kontraktu z grudnia 2015 roku. Tamta umowa, o wartości około 600 mln zł, obejmowała dostarczenie tysiąca pocisków w zmodyfikowanej wersji, w międzyczasie umowa została aneksowana.

Ppk Spike-LR są budowane na licencji przez Mesko, we współpracy z izraelskim Rafaelem. Kontrakt z 2015 roku zawarty został przede wszystkim z myślą o uzupełnieniu zapasów rakiet zważywszy na fakt, że przewidziana jest integracja tych pocisków z KTO Rosomak. Powinny one trafić zarówno na transportery z wieżami Hitfist-30, jak i na nowo dostarczane pojazdy, wyposażone w polskie wieże ZSSW-30 budowane przez HSW i WB Electronics. Te same wieże trafią także na przyszłe BWP Borsuk.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.