Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy polski FA-50

FA-50
KAI
Fot. DGRSZ via Twitter

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych opublikowało fotografie jednego z pierwszych samolotów FA-50 wyprodukowanych dla Polski i w polskich barwach.

Reklama

Maszyna została sfotografowana na terenie koreańskich zakładów. Do Polski pierwsze dwa samoloty mają trafić pierwsze dwie maszyny standardu Block 10 w sierpniu tego roku i zostaną one zaprezentowane prawdopdobnie po raz pierwszy na pokazach lotniczych Radom Air Show. Kolejnych 10 takich maszyn powino dotrzeć do Polski do końca roku.

Samoloty FA-50 zostały zakupione 16 września 2022 roku za równowartość 3 mld USD (17,4 mld PLN brutto). Za te pieniądze zamówiono łącznie 48 samolotów, które mają być dostarczane w latach 2023-2028. Pierwsze 12 z nich (za które zapłacimy 705 mln USD), ma zostać dostarczonych w drugiej połowie tego roku, a cały pakiet logiostyczny do nich do roku 2025. Pierwsze samoloty mają zostać dostarczone w skromniejszym współczesnym standardzie koreańskim Block 10 i zostaną doprowadzone do zakładanego polskiego standardu FA-50PL dopiero w późniejszym czasie. Ich pojawienie się umożliwi jednak wyszkolenie się na ten typ polskich pilotów i personelu nadziemnego zanim pojawi się samolot w konfiguracji docelowej.

Pierwsze samoloty mają trafić do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, która została opuszczona przez MiGi-29, a obecnie trwają w niej prace przystosowawcze.

Komentarze (19)

 1. Książę niosący na plecach białego konia

  Kraby trzeba modernizować i produkować masowo. Realistycznie rzecz biorąc, nie potrzebujemy K9 K2 F35. Zmodernizowane kraby mogą wystrzeliwać rakiety z Warszawy, aby zniszczyć podziemne biura Putina. Kraby mogą polować na latające orły. Może też pełnić rolę działa nadbrzeżnego, dlatego Estonia i Egipt, które mają słabe marynarki wojenne, sprowadziły K9, który jest kopią Kraba.

 2. wert

  FA- 50 to gap filer, w wersji bojowej będzie samolotem wsparcia więc davienoidalne medprzypadki muszą jojczyć by zarobić A to że nie jest F-35 a to że nie jest F-15 a to że nie jest gwiazdą śmierci a oni Imperatorami. Widać że dieta robaczo-roślinna rozumowi nie sprzyja. Ten samolot pozwoli na zatrzymanie odchodzących ze służby pilotów i do tego szybko przestawi ich na sprzęt zachodni. Tylko tyle i aż tyle. Na obecne warunki max. Tłumoki POdpierają się niemcami (zaPOminając o Grekach) którzy dostają F-35 w ekstra terminie jak by nie wiedzieli że jankesi póki co opierają się na gebelsach ich NS a MY dopiero walczymy, wbrew targiwicy o swoją pozycję w Europie. Nie mylić z ojrokołchozem

  1. GB

   Jasne... Ten pisowski ignorant Błaszczak powiedział że FA-50 będzie myśliwcem, a nie samolotem wsparcia, Jak zwykle nie wie co mówi. To po pierwsze. Po drugie, tylko pierwszych 12 będzie stosunkowo szybko. A kiedy i czy w ogóle będzie kolejnych 36 z teoretycznie nowym radarem to w tej chwili nie wiadomo, bo NIE MA tego samolotu w produkcji. Nie ma nawet prototypu tego samolotu w produkcji i NIE WIADOMO jaki będzie miał docelowy radar. W produkcji są M346 (cenione przez izraelskich pilotów), Grippeny, Rafale, EF-2000, F-16 (już z nowej linii produkcyjnej), F-35. Ale pisowski ignorant wybrał maszynę szkolno-bojową z państwa na końcu świata do tego będącym w stanie wojny z sąsiadem (cały czas może wybuchnąć pełnoskalowy konflikt), a wtedy wszelka broń z Korei przestanie płynąć do Polski. Generalnie doucz się!!!!

  2. wert

   [email protected] FA-50 ma dać przyszłość odchodzącym pilotom i samolot wsparcia. Wie to każdy kto COKOLWIEK orientuje się jak wyglądają operacje lotnicze NATO. OPERACJE!! Ale nawiedzone wełniane istoty tego nie reozumieją. Czepić się jednego słowa potrafi tylko lamus nie rozumiejący pełnego zdania. Kormorana też miało nie być, Kraba też miało nie być, K2 też ma nie być Miecznika też nie będzie. Niech będzie NIC "myster" kononowicz. Na naukę za późno pozostaje tylko bącyć grochówką w rodzaju: przerwą dostawy. A o tym że będzie produkowana w PL już się nie słuszało bo przecież nic nie zrobili. Eh rozum

  3. wert

   [email protected] FA-50 ma dać przyszłość odchodzącym pilotom i samolot wsparcia. Wie to każdy kto COKOLWIEK orientuje się jak wyglądają operacje lotnicze NATO. OPERACJE!! Co wełniane istoty wiedzą? NIC. . Czepić się jakiegoś słowa potrafi tylko lamus nie rozumiejący pełnego zdania. Kormorana też miało nie być, Kraba też miało nie być, K2 też ma nie być Miecznika też nie będzie. Niech będzie NIC "myster" kononowicz. Na naukę za późno pozostaje tylko bącyć w rodzaju: przerwą dostawy. Fabryki w Polsce będą zabezpieczeniem też dla Korei bo dostawy mogą płynąć w OBIE strony „ucony” adwersarzu. O chinach nie masz najmniejszego pojęcia więc się nie ośmieszaj północnymi koreańczykami

 3. Patcolo

  Sprawdzi się tak samo jak ukraiński WOT dyletantów mamy w brud. Potem milczą narzekali na grota Ukraina zweryfikowała, piorun okazał się tez niedoceniony.

  1. Running Potato

   Darmowy Grot jest OK, ale za pieniądze to Ukraińcy woleliby pewnie kupić coś znacznie lepszego i po niższej cenie. Nasi specjalsi też wolą pracować z zachodnimi karabinkami.

 4. LMed

  No cóż, moim zdaniem wprawdzie rzeczywistość alternatywna, ale osobiście lubię jak leśny dziadek nadaje. Zdrowia dużo.

 5. xdx

  Nie bardzo rozumiem jęczenia o FA50. Polska kupiła to co jest dostępne i na co ma kasę. Nie każdy kraj stać na wypasione F15 czy F35. Uważam że mix F35,F16 i FA50 za bardzo dobry, można by oczywiście z czasem pomyśleć nad Meteorem dla FA50 dzięki czemu byłby nośnikiem pocisków dalekiego zasięgu dla celów podświetlonych przez F35, w tym przypadku soviety nie mają najmniejszych szans. Może z czasem uda się przynajmniej na spółkę wejść w AWACS , może z czasem większe dwusilnikowe maszyny F15 albo nowe EF. Ale na dzień dzisiejszy FA50 to dobre rozwiązanie. Można tez pomyśleć zamiast Apache mniejsze Viper można je serwisować gdziekolwiek , mniejszy udźwig ale cena lepsza.

  1. Davien1

   Xdx Meteory moźe przenosić sam F-35 i to w ileśc 3x większej od tej koreańskiej podróbki,a i nie trzeba bulić grubej kasy na integrację

  2. Rusmongol

   @davien. 3 meteory mieszczą mu się w komorach wewnętrznych? Bo jak nie to stracisz stealth i wyślesz na odstrzał 2x droższa maszynę.

  3. StrateG

   @Davien1 F-35 nie może w tej chwili przenosić Meteora. Kolejny opowiadacz bajek.

 6. andys

  Wydaje mi sie , że poziom tego samolotu nie jest wyższy od IRYDY. Gdyby popracować nad IRYDA przez te lata , które minęły od zamknięcia projektu , to mogłoby powstać coś jak ten koreańczyk, a nawet coś lepszego.

  1. Edmund

   @andys to teoria która nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Aby to było możliwe, musiałaby to być zupełnie inna konstrukcja, zaprojektowana przy użyciu narzędzi kilka klas wyższych, zupełnie inne technologie wchodzą w grę. Sami Koreańczycy nie byliby w stanie tego dokonać bez pomocy LockheedMartin.

 7. wert

  i znowu koreańczycy są szybsi od jankesów. Nasi praktycznie spieszeni piloci MiGów i SU teraz widzą perspektywę (REALNĄ!!) dosiadu F-16 jak tylko zaczną spływać F-35

  1. Davien1

   Wercik a jak ich nauczysz użycia uzbrojenia jak tak starego w Polsce nie ma

  2. Edmund

   @Davien1 a co tak się martwisz o polskie uzbrojenie? My i nie tylko my wiemy, że nadajesz z Rosji. Wy to dopiero macie stare uzbrojenie.

  3. Edmund

   @Davien1 W Polsce wkrótce nie będzie żadnego starego uzbrojenia lotniczego, dlatego nauczą się używać nowego. FA50 może symulować każdy rodzaj uzbrojenia, bo to m.in. został zbudowany. Jednak cele wskazane przez F-35 może samodzielnie atakować z bezpiecznej odległości chociażby Spear od MBDA, a koszt lotu będzie niski.

 8. NAVY

  Ja bym powiedział więcej - dla odbudowy naszego przemysłu lotniczego ,bym widział te samolociki budowane w Polsce i rozwijanie owej konstrukcji w kooperacji z Koreą ...

 9. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Doświadczenia z Ukrainy: użycie FA-50 jako samolotu pola walki ["szturmowca" w rodzaju Su-25] to całkowite nieporozumienie. Samolot załogowy operuje z zaplecza efektorami precyzyjnymi dalekiego zasięgu - a do działań nad polem walki i do działań intruderskich w głąb przeciwnika są WYŁĄCZNIE drony. Warto, by ktoś w siłach powietrznych zasadniczo zaktualizował stare zimnowojenne regulaminy, taktykę, operacyjne użycie. Funkcja klasycznego myśliwca z bliskimi manewrowymi walkami powietrznymi też odpada w 100%. FA-50 to MUSI być ultra-mobilna sieciocentryczna latająca platforma operatorska dla 2 operatorów systemów i uzbrojenia precyzyjnego jak najdalszego zasięgu. Do misji połączonych na cele powierzchniowe czy powietrzne.

 10. Patcolo

  Sprawdzi się tak samo jak ukraiński WOT dyletantów mamy w brud. Potem milczą narzekali na grota Ukraina zweryfikowała, piorun okazał się tez niedoceniony.

  1. Davien1

   Patcolo, daruj sobie chwalenie tej podróbki do którego nawet nie mamy uzbrojenia bo tak starego w Polsce nie ma

 11. Conan_babrbarzyńca

  MON-ie uczcie się od Rumunii oni znacznie mniejszym budżetem obronnym lepiej przekładają wydatek-efekt. Rumunia kupiła niewysilone portugalskie F16 za mniejsze pieniądze i FA50 w porównaniu do F16 nie ma nawet startu. Podobnie już wcześniej kuoili baterie patriot z najnowszą odmiana rakiet w znacznych ilościach. Podobnie Himarsów wcześniej zamówili prawie 4 razy tyle co my przed laty. Dopiero sytuacja na ukrainie nauczyła was rozumu a oni wcześniej dokonali mądrych przyszłościowych zakupów broni a wy kupowaliście tylko ikości defiladowe aby lud kupił propagandę sukcesu. Bo z naszymi ilościami sprzętu wcześniej broń madawała się tylko na defilady w takich ilościach

  1. StrateG

   @Conan_babrbarzyńca, FA-50 Bl.. 20 miażdży zarówno te ex-portugalskie w przestarzałej wersji F-16, jak i ten złom, który ma być ściągany z Norwegii.

  2. AndK

   StrateG Chyba Pan sobie kpi.

  3. Jakub_75

   Otóż nie masz racji, w zasadzie we wszystkim. Poczytaj i dowiedz się dlaczego.

 12. LMed

  Nie no ładny samolocik i jeszcze miejsce dla pasażera ma.

 13. Adam S.

  Samolocik w sam raz do przechwytywania dziesiątki i setki razy zbliżających się rosyjskich samolotów. Do zabawy w kotka i myszkę obliczonej na zmęczenie i wyczerpanie resursów polskiego lotnictwa. Do tego lepiej mieć samolot z tanią godziną lotu. A do prawdziwej walki mamy co innego.

 14. PPPM

  Piękny. Mam nadzieje, że ich zakup był przemyślany. Swoją drogą, czy wiadomo coś o myśliwcu przewagi powietrznej dla Polski? Temat dziwnie ucichł.

 15. rwd

  Ładny, wstydu nie będzie, na defiladzie może skraść show Abramsowi.

  1. Otas

   Wasz SU-57 skradnie każde show :P

  2. kowalsky

   Defilady zostawmy rządzącym a sprzęt niech wypatruje zawodowych wyzwolicieli ze Wschodu.

 16. kukurydza

  No i dobrze, szkoda że dopiero teraz - wymianę należało zacząć najdalej w 2017.... Można psioczyć do woli, ale to maszyna z tym samym silnikiem co Gripen, a nawet w Block 10 izraelski radar ma parametry deklasujące stare ruskie NO-19 w naszych Migach 29, i realnie nie aż tyle gorsze aniżeli AN/APG-68v9 w naszych F16. Do zastąpienia w zadaniach obecnie wykonywanych tak Su-22, jak Mig-29 spokojnie wystarczy, i jeszcze dodaje spory zapas... a ponaddźwiękowa maszyna w razie czego spokojnie nada się też do "uganiania się" za Kalibrami czy innym g...em, jak to widzimy w wiadomościach. O skuteczności danej maszyny decydują nie jej bezwzględne cechy, ale to czy jest podatna na wpięcie w system, i czy ten system będzie w stanie nadrobić jej słabsze obszary... na przykład dostarczając informację radarową czy elint. Dla państwa NATO to nie jest żaden problem, więc oszczędzenie przez zakup tańszych maszyn jest dobrą decyzją.

  1. Pucin:)

   @kukurydza - już dawno o tym pisałem (2018) - to samo będzie z BWP Borsuk (2019 na targach MSPO --- gro żołnierzy pytało konsorcjum wystawiające BWP Borsuk - po co mi to?) - śladowe ilości bwp "pływaka" a 2/3 to ciężki bwp oparty o podwozie K9 (weryfikacja to wojna UA v. FR).

  2. Pucin:)

   @kukurydza - teraz tylko brakuje by WP-RP zwróciła się do USA-nów o wyremontowanie 22-28 szt - F-16 z pustyni - a stoją tam ciekawe okazy - fabryka w Greenville działa - w zamian za SU-22/MIG-29.

  3. Madagaskar

   Kukurydza, Serio, 17 mld zł za samolot bardziej szkolny niż bojowy? Piękna analiza, szkoda tylko że totalnie bez sensu. Nie, nie zastąpi ani migow ani su. Tak, o skuteczności maszyny decduja jej cechy, nawet te 'bezwzgledne". Wydanie 17 mld ro Nie oszczędność.

 17. Paweł P.

  Ups, nie zauważyłem – jest RSS, dziękuję. Przetestuje.

 18. Paweł P.

  P.S. Moglibyście stworzyć RRS'a :) Korzystałbym.

 19. Paweł P.

  "Do Polski pierwsze dwa samoloty mają trafić pierwsze dwie maszyny standardu Block 10" masło maślane ;) można nie publikować.