Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy lot zmodernizowanego bombowca Tu-160

fot. www.tupolev.ru/tu-160
fot. www.tupolev.ru/tu-160

Rosyjski zmodernizowany bombowiec strategiczny o zmiennej geometrii skrzydeł Tu-160 wykonał swój pierwszy lot testowy.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Biuro Konstrukcyjne Tupolewa zmodernizowany bombowiec strategiczny Tu-160 wystartował po raz pierwszy 16 listopada br. z lotniska Kazan w Republice Tatarstanu, wykonując lot trwający 2 godziny 40 minut.

W ramach modernizacji samolot otrzymał zupełnie nowe systemy radiolokacyjne oraz wymieniono jego awionikę. Prace zostały wykonane na rozkaz prezydenta Putina wydany dokładnie dwanaście miesięcy wcześniej. Prezydent Federacji polecił, by zaczęto unowocześniać wszystkie bojowe samoloty dalekiego zasięgu – w tym przede wszystkim bombowce Tu-95 i Tu-160.

Rosjanie chwalą się, że wprowadzony do służby w 1987 r. Tu-160 to nadal największy i najcięższy samolot bojowy na świecie oraz największy samolot ponaddźwiękowy. Koszty jego budowy były jednak tak duże, że obecnie na wyposażeniu rosyjskich sił powietrznych jest tylko 16 takich bombowców.

Bombowiec Tu-160 ma długość 54,1 m i rozpiętość skrzydeł 55,7 m. Dla porównania amerykański bombowiec strategiczny B-52 ma większą rozpiętość skrzydeł (56,4 m), ale za to jest krótszy (48,5 m). 

Reklama

Komentarze (11)

 1. Michaś

  B-2 też jest bardzo mało (koszty) - 20 sztuk, nie wiadomo ile zdatnych do lotu. Za to Tu-160 było 35, ale ukraina zamiast je sprzedac to rozwalala je harvesterami.

  1. Mr Pickwick

   Porownanie B-2 do Tu-160 jest tak samo rzeczowe, jak porownanie sierpa do kombajnu. Tu-160 to latajaca kupa zlomu, ktora padnie ofiara pierwszego mysliwca jaki sie nawinie, gdy B-2 bez przeszkod moze siac zniszczenie na obszarze calej sowiecji...

  2. :)

   Z tego co wiem, to wszystkie B-2 są zdatne do lotu.

 2. A_S

  16 sztuk to mało? Mielibyśmy jedną taką sztukę a pisalibyśmyy o nim piosenki

 3. major

  I B-52 jest poddźwiękowy

 4. raptor

  Dobrze, że największy. Dobrze widać na radarach. :)

 5. kolo

  Pewnie farbą zamalowali rdzę i gazetami zakleili dziury i wsio taka ich modernizacja. Sankcje i jeszcze raz sankcje a Putina wywiozą na Sibir :)

  1. Oleg

   ad. nie przesadzałbym ze znaczeniem sankcji: 1) co prawda sankcje pogorszyły (nieznaczenie) sytuację w gospodarce, jednak finansowanie programu modernizacji sił zbrojnych zostało w pełni zabezpieczone np w formie rezerw walutowych wynoszących ponad 600 mld USD. Dla kontrastu 2 mistrale kosztowały 1.2 mld Euro. 2) popatrz na własne podwórko: to w Polsce została ograniczona liczba baterii Wisły z 6 do 2 do 2022 roku, Niestety ale to Polsce brak środków - nie Rosji i to u nas zapycha się gazety, P.S. W Petersburgu od 5 dni trwają strzelania poligonowe (głównie czołgi). Przestałem liczyć po 60 wystrzałach dziennie. Tu rzeczywiście się ćwiczy, a nie czaruje opinię publiczną. Źródła poniżej: http://www.defence24.pl/news_niemiecki-wywiad-rosja-wytrzyma-cztery-lata-sankcji http://www.defence24.pl/news_poslizg-w-przetargu-na-wisle-tylko-dwie-baterie-do-2022-roku Pozdrawiam

 6. Aldrin

  "Koszty jego budowy były jednak tak duże, że obecnie na wyposażeniu rosyjskich sił powietrznych jest tylko 16 takich bombowców." To wprowadzanie w błąd. Gdyby nie rozpad ZSRR i zawirowania z Tu-160 na Ukrainie, wyglądałoby to inaczej. Powodem tak nielicznej floty Tu-160 nie jest wysoki koszt budowy.

  1. :)

   Gdyby nie koszty, Rosja nadrobiłaby to, co straciła w wyniku zawirowań po rozpadzie ZSRR. Tak, że te powody się zazębiają.

 7. pragmatyk

  Jęzeli rok temu Putin wydal decyzje o modernizacji tych staroci z okresu zimnej wojny ,to znaczy,ze Ukraina jest tylko fragmentem polityki imperialnej Rosji i na niej tylko sie Putin uczy jak opanowywać inne panstwa.Ta broń nie słuzy do obrony Rosji , lecz do wzajemnego zastraszania wiellkich mocarstw. Wedlug Putina i jego doradców Europa nie jest godnym Rosji przeciwnikiem w światowym wyscigu zwiększania stref wpływów, bo do tego służą bombowce strategiczne.Rozpoczęła sie walka o surowce, i opanowanie rejonów spornych daleko od granic mocarstw.Chiny robią to dyskretniej ,Amerykanie ciszej ,a Rosjanie z hałasem.

  1. Seba

   To jest odpowiednik amerykańskich B-1B. Poza tym Jankesi utrzymują w lini jeszcze większe starocie, mam na myśli bombowce B-52 które zostały wprowadzone do służby w latach 50 tych XX wieku.

 8. xxx

  Przesłanie od Putina do Europy. Jeśli pragniesz pokoju, szykuj się do wojny.

 9. jang

  jaki on podobny do TU-144 "kankord" ,który tak pięknie sie rozpadł na pokazach nad Paryżem..

 10. edd

  Przerost formy nad treścią. Mimo swoich monstrualnych rozmiarów ma mniejszy udźwig uzbrojenia niż B-1B.

  1. Michaś

   edd Tu-160 lata dalej i prawie 2x szybciej.

  2. Pozdrawiam panslawistów

   Ale zasięg większy oraz prędkość TU-160 wynosi "tylko" 2 Machy:)

  3. fan ola i jmw

   Ale jest to prawdziwe uzbrojenie, a nie parodia bombowca "strategicznego" jak B-1, którego rewolwerowe komory bombowe... nie mieszczą (genialność amerykańskiej myśli technicznej) ALCM o zasięgu większym niż baterie plot. Dlatego B-1 może bombardować co najwyżej pastuchów, nie jest traktowany poważnie jako bombowiec strategiczny i zostanie przez USA zezłomowany o 2 dekady(!) wcześniej niż "przestarzałe" B-52! :-)))

 11. Tomek

  Tu-160 wypada porównywać z B-1, a nie z B-52

  1. Pozdro dla neoslawistów

   Dokładnie. Ale przy porównaniu z B-1 Lancer długość byłaby krótsza:)

Reklama