Siły zbrojne

Pierwsze litewskie NASAMS nad Bałtykiem

Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony
Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewscy żołnierze otrzymali pierwszy system NASAMS, nabyty od Norwegów. System obrony przeciwlotniczej klasyfikowany przez Litwinów jako średniego zasięgu ma znacząco usprawnić i polepszyć tamtejszy poziom obrony przeciwlotniczej kraju.

Litewskie siły zbrojne otrzymały swoje pierwsze systemy obrony przeciwlotniczej NASAMS. Nowe uzbrojenie ma pozwolić na zwiększenie możliwości ochrony przestrzeni powietrznej kraju. Chodzi przede wszystkim o monitorowanie i wykrywanie statków powietrznych, ostrzeganie przed możliwymi zagrożeniami płynącymi z powietrza i potencjalnie również eliminację wrogich celów. NASAMS jest produkowany przez norweski koncern Kongsberg i służy do zwalczania statków powietrznych na średnich zasięgach.

Pojawienie się wspomnianych systemów obrony przeciwlotniczej nad Bałtykiem jest pochodną umów z 2016-2017 r. pomiędzy Litwinami i Norwegami. Wówczas ustalono, że litewskie siły zbrojne pozyskają dwie baterie NASAMS oraz niezbędny pakiet logistyczny, a także szkolenie dla własnych wojskowych. Litwini mieli uzyskać nowe systemy, za wyjątkiem samych wyrzutni, które wcześniej były użytkowane przez norweskie siły zbrojne. Te ostatnie zostały poddane modernizacji, zgodnie z potrzebami litewskiego odbiorcy.

System NASAMS został opracowany w kooperacji amerykańskiego koncernu Raytheon i norweskiego Kongsberga, jako skalowalny zestaw obrony powietrznej (w przypadku Litwy) średniego zasięgu.

Standardowa jednostka ogniowa NASAMS jest uzbrojona w trzy wyrzutnie, każda z sześcioma pociskami - Wilno najprawdopodobniej zdecydowało się na pozyskanie konfiguracji, w której w skład jednej baterii wchodzą dwie wyrzutnie. „Bazowym” uzbrojeniem NASAMS jest pocisk AIM-120 AMRAAM, identyczny z używanym przez F-16 i F-35. To przy wykorzystaniu rakiet powszechnie używanej wersji C7 daje zasięg około 25 km. Litwini sygnalizowali zainteresowanie również pociskami AMRAAM-ER o zasięgu powiększonym do ponad 40 km. W bazowej konfiguracji w skład baterii NASAMS wchodzą również amerykańskie stacje radiolokacyjne AN/MPQ-64F1 Sentinel wyposażone w antenę ze skanowaniem fazowym, pracujące w paśmie X.

Strona litewska wskazała w oficjalnym komunikacie, że nabyła najnowszą generację oznaczoną NASAMS 3, a jej obecnymi użytkownikami są tylko Litewskie Siły Zbrojne i Siły Zbrojne Norwegii. Zaznaczając jednocześnie, że strona litewska zmodernizowała również, użytkowane dotychczas przez tamtejsze siły zbrojne, systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu RBS70. Tym samym, pozyskanie NASAMS i modernizacja RBS70 ma pozwolić integrację obu systemów, tworząc litewską, warstwową tarczę obrony przeciwlotniczej. W jej skład wchodzą także dostarczane od 2014 roku i używane m.in. przez tamtejsze siły specjalne oraz wojska obrony terytorialnej polskie przenośne zestawy Grom oraz samobieżne wyrzutnie Stinger. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.