Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze irackie F-16 wylądowały pod Bagdadem

Fot. USAF
Fot. USAF

Cztery należące do sił powietrznych Iraku myśliwce F-16IQ Falcon dotarły do kraju. Pierwsza partia maszyn, po wielomiesięcznych opóźnieniach wynikających z trudnej sytuacji militarnej i dłuższego od planowanego czasu szkolenia personelu, znalazła się w bazie Balad nieopodal Bagdadu. 

Dostawa została zrealizowana ponad rok po oficjalnym przekazaniu irackiemu lotnictwu pierwszej z 36 zamówionych maszyn. Opóźnienie wynikało w równym stopniu z niedostatecznego, zdaniem USAF, wyszkolenia irackich pilotów, jak i z niepewnej sytuacji w miejscu ich docelowego stacjonowania. Przystosowana dla F-16 baza lotnicza Balad, leżąca około 70 km od Bagdadu, była na początku roku zagrożona działaniami ISIS. Ze względów bezpieczeństwa, szczególnie bezpieczeństwa amerykańskiego personelu zakontraktowanego dla obsługi maszyn i szkolenia personelu, dostawy opóźniano.

Irackie F-16 IQ odpowiadają standardowi maszyn F-16C/D Block 52. Sześć z nich ma zostać dostarczonych w wersji dwumiejscowej, a pozostałe w wariancie jednomiejscowym. Dotąd wyprodukowane maszyny były wykorzystywane do szkolenia irackiego personelu na terenie USA. W katastrofie jednego z nich zginał pod koniec czerwca generał sił powietrznych Iraku, trenujący nocne loty z bazy lotniczej w Arizonie.

F-16IQ Falcon będzie jedynym typem naddźwiękowego samolot bojowego w irackiej służbie. Co ciekawe, kraj ten podpisał w grudniu 2013 roku kontrakt na dostawę 24 samolotów szkolno-bojowych TA-50 Golden Eagle, które mają służyć do szkolenia pilotów F-16, jednak ich dostawy mają rozpocząć się dopiero w 2016 roku. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. jang.

  druga partia wyląduje jak kiedyś Migi-29 u potencjalnego nabywcy Iranu

 2. sln

  Amerykanie przekazali F16 państwu, które istnieje już tylko na mapie ;) A to ciekawe ;)

 3. klon

  nie daj boże by f 16 zostały zdobyte przez isis,gdyż {przypadkiem} dane na temat wyposażenia i wartości bojowej mogą wpaść w łapska Rosjan.....

  1. zyzio

   Naprawdę sądzisz że Rosjanie nie znają wartości bojowej F-16? Poza tym dla ISIS Putin jest takim samym szatanem i wrogiem jak Obama...

  2. gromek

   f16 sa tak powszechne ze juz i tak wiedza wszystko co musza wiedziec na jego temat. nie zdziwilbym sie jakby potajemnie kupili kilka egzemplazy od np. pakistanu i rozkrecili do ostatniej sruby. tak przeciez zrobili amerykanie z ruskim t80. niby maroko chyba kupilo kilka egzemplarzy od ukraincow, a pozniej dziwnym trafem znalazly sie w uk i w usa :)

 4. Emeryt

  Kolejny "prezent" dla ISIS? :)))

  1. Marek

   Bardzo wątpię w to, czy z takiego "prezentu" potrafiliby skorzystać. Prócz wyszkolenia pilotów dochodzi przecież jeszcze obsługa i serwisowanie tego bądź co bądź skomplikowanego sprzętu. A w tym bez odpowiedniej wiedzy ze strony obsługi technicznej i części zamiennych, nawet najlepiej "wyuczony" imam nie pomoże. Zauważ, że nawet w idealnych warunkach, które są w USA, przez brak właściwej kultury technicznej kursantów problem był z wyszkoleniem irackich pilotów. W PRLu kiedyś także szkolono kursantów z niektórych państw arabskich. Mimo, że sprzęt był znacznie prostszy, problem także był. Podobno do braku wstępnego przygotowania wynikającego z niskiej kultury technicznej kursantów dochodził do tego jeszcze fatalizm, który powodował, że kursant zamiast analizować swój błąd był przekonany, że to nie jego wina tylko "Allach tak chciał".

 5. T-Bone

  Dostali? A my je kupować musimy! Czy to takowe co w kraju nad Wisłą latają?

  1. jasio

   Irak zapłacił za 36 F-16 5.3 mld $, najpierw doczytaj a potem popisuj się hejtem

 6. eli

  IS już szkoli pilotów haha

Reklama