Siły zbrojne

Pierwsze irackie F-16 wylądowały pod Bagdadem

Fot. USAF
Fot. USAF

Cztery należące do sił powietrznych Iraku myśliwce F-16IQ Falcon dotarły do kraju. Pierwsza partia maszyn, po wielomiesięcznych opóźnieniach wynikających z trudnej sytuacji militarnej i dłuższego od planowanego czasu szkolenia personelu, znalazła się w bazie Balad nieopodal Bagdadu. 

Dostawa została zrealizowana ponad rok po oficjalnym przekazaniu irackiemu lotnictwu pierwszej z 36 zamówionych maszyn. Opóźnienie wynikało w równym stopniu z niedostatecznego, zdaniem USAF, wyszkolenia irackich pilotów, jak i z niepewnej sytuacji w miejscu ich docelowego stacjonowania. Przystosowana dla F-16 baza lotnicza Balad, leżąca około 70 km od Bagdadu, była na początku roku zagrożona działaniami ISIS. Ze względów bezpieczeństwa, szczególnie bezpieczeństwa amerykańskiego personelu zakontraktowanego dla obsługi maszyn i szkolenia personelu, dostawy opóźniano.

Irackie F-16 IQ odpowiadają standardowi maszyn F-16C/D Block 52. Sześć z nich ma zostać dostarczonych w wersji dwumiejscowej, a pozostałe w wariancie jednomiejscowym. Dotąd wyprodukowane maszyny były wykorzystywane do szkolenia irackiego personelu na terenie USA. W katastrofie jednego z nich zginał pod koniec czerwca generał sił powietrznych Iraku, trenujący nocne loty z bazy lotniczej w Arizonie.

F-16IQ Falcon będzie jedynym typem naddźwiękowego samolot bojowego w irackiej służbie. Co ciekawe, kraj ten podpisał w grudniu 2013 roku kontrakt na dostawę 24 samolotów szkolno-bojowych TA-50 Golden Eagle, które mają służyć do szkolenia pilotów F-16, jednak ich dostawy mają rozpocząć się dopiero w 2016 roku. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.