Reklama

Siły zbrojne

Pakistan: rozbił się dwumiejscowy JF-17

Fot. Shimin Gu/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Fot. Shimin Gu/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Pakistańskie Siły Powietrzne straciły kolejny myśliwiec JF-17, tym razem w szkolno-bojowej wersji B. Załoga katapultowała się i przeżyła wypadek. Warto dodać, że nie minął zaledwie rok od ostatniej katastrofy, która miała miejsce we wrześniu 2020 roku, również z udziałem tych myśliwców.

Myśliwiec pakistańskich sił powietrznych rozbił się w piątek 6 sierpnia, nieopodal miejscowości Attock w środkowym Pakistanie. Był to czwarty utracony myśliwiec JF-17 w historii Sił Zbrojnych Pakistanu – po raz pierwszy katastrofa z udziałem maszyny tego typu miała miejsce w listopadzie 2011 r.

Dwóch pilotów znajdujących się na pokładzie maszyny zdołało się bezpiecznie katapultować – opuścili samolot i wylądowali cali i zdrowi. Aktualnie przyczyny tego zajścia są badane przez lokalne służby.

Pakistańskie lotnictwo wojskowe w ostatnim czasie przechodzi złą passę. We wrześniu ubiegłego roku, nieopodal Pindi Gheb (około 50 kilometrów na północ od Attock) JF-17 został utracony podczas rutynowego przelotu. Co ciekawe, był to jeden z pięciu wypadków lotniczych mających miejsce owego roku. Wtedy sumarycznie życie straciło trzech pilotów.

PAC JF-17 Thunder (lub Fighter China-1 Xiaolong) to chińsko-pakistański wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji oblatany w 2003 roku i będący w produkcji od 2007 r. Jego zasięg bez tankowania wynosi 1200 kilometrów. Na początku tego roku Pakistan posiadał ich 109 egzemplarzy a zakup kolejnych 50 jest rozważany. Do innych użytkowników możemy zaliczyć Nigerię (3 maszyny) i Mjanmę (7 posiadanych i 9 zamówionych).

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama