Reklama

Siły zbrojne

Fot. DWOT

Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze „na żołnierza WOT”

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak, wraz z rozpoczęciem działań żołnierzy WOT w związku z pandemią koronawirusa doszło do pierwszego przypadku podszywania się pod terytorialsa i próby wyłudzenia w ten sposób pieniędzy.

W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków, w tym zakupy. To postanowili wykorzystać oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierza OT. Rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej podkreśla jednak, że żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką lokalnej brygad OT.

Do przypadku wyłudzenia pieniędzy doszło w ostatnich dniach w Zabrzu. Oszust zadzwonił do starszej osoby, prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje.

Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności — mówi Daria Czarnecka, koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. — Dlatego w tym przypadku nie doszło od oszustwa.

Dowództwo WOT natychmiast podjęło środki zapobiegawcze, które pozwolą w przyszłości wyeliminować próby takich nadużyć. Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT.

Drugą grupą są osoby, objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże, nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.

Ppłk Pietrzak przypomina, że żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się następującymi detalami:  na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

Dowództwo WOT zwraca się z prośbą, aby w wypadku podejrzeń prób wyłudzenia powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

Czytaj też: Gotowość do działania w ciągu 12 godzin. WOT w walce z koronawirusem

Wszyscy seniorzy, do których terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymają ulotki, w których znajdzie się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach.

Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych, a także wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. W ramach operacji „Odporna Wiosna” żołnierze jednostek WOT dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywające w kwarantannie, żołnierze oddają też krew oraz udzielają wsparcia w ramach infolinii psychologicznej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. michalspajder

    Az sie prosi o porownanie takich (nie bede tu nazywal) do szmalcownikow. Cale szczescie, ze sa inne czasy, bo inaczej WOT musialyby podjac akcje podobna, jaka AK w stosunku do tych wyludzaczy z II wojny swiatowej realizowala.

  2. Peter

    Nic nowego. To stary numer na harcerza. Kiedyś to oni robili dokładnie to samo WOT. Tylko mniej kosztowali podatnika...

    1. Terytorials

      Nie uważam że harcerze robili to samo co WOT . Nie uważam że aż tyle kosztują podatnika A napewno nienwiecejnniz inne formacje wojska .

  3. Orthodox

    Wobec wszystkich tego typu przestępców, wykorzystujących obecną sytuację, powinno działać coś na zasadzie sądów polowych. Kara natychmiastowa i maksymalnie uciążliwa. Jakim trzeba być desperatem- idiotą, by ryzykować dla kilkudziesięciu złotych od staruszki.

    1. Adalbert

      Dokladnie surowe a przede wszystkim w trybie natychmiastowym wyroki

Reklama