Siły zbrojne
Ostatnie tegoroczne powołania do Mazowieckiej Brygady OT
Grudniowe powołanie zakończy nabór ochotników do 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego w tym roku. We wszystkich Wojskowych Komendach Uzupełnień na Mazowszu można zgłaszać się, aby rozpocząć procedurę wstąpienia w szeregi mazowieckich „Terytorialsów”. Chętni do aktywnego spędzenia czasu w szeregach brygady rozpoczną szkolenie już w grudniu.
Zgodnie z informacją przekazaną przez oficer prasową 6. MBOT ppor. Jolantę Maciaszek, kolejne szkolenie podstawowe na Mazowszu rozpocznie się 7 grudnia 2019 r. i potrwa do 22 grudnia br. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci przed rozpoczęciem szkolenia w pododdziałach Brygady będą kierowani przez WKU na badania psychologiczne i do wojskowych komisji lekarskich. Dzięki szybkiemu działaniu kandydaci bezkolizyjnie odbędą 16-to dniowe szkolenie podstawowe, które zostanie zakończone uroczystą przysięgą wojskową.
Grudniowe powołanie jest ukłonem w stronę ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami jeszcze przed zakończeniem 2019 r., ale również do tych, którzy mieli kontakt z wojskiem i są żołnierzami rezerwy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, przeszkoleniu wojskowym, a także dla byłych żołnierzy zawodowych.
To ostatnia szansa w tym roku, z którą 6. Mazowiecka Brygada wychodzi naprzeciw tym, którzy do tej pory nie zdecydowali się na rozpoczęcie swojej przygody z wojskiem.
Wniosek o przyjęcie do 6. MBOT można złożyć w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej.
O powołanie może ubiegać się każda osoba, która:
- ukończyła 18 lat
- posiada obywatelstwo polskie
- nie była karana za przestępstwa umyślne
- posiada dobrą sprawność psychofizyczną
- nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.
W 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 1200 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz przeszło 240 żołnierzy zawodowych. Terytorialsi działają w obszarze Stałego Rejonu Odpowiedzialności na terenie całego województwa mazowieckiego, gdzie głównym zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia.
Paweł
Sama idea stworzenia OT nie jest zła tylko w przypadku gdyby była na prawdę wzorowana na US National Guard. A tymczasem nasza OT poza karabinkami nie posiada niczego więcej. A żeby stanowiła realną siłę i wsparcie regularnej armii powinna dysponować własną artylerią, wozami bojowymi czy śmigłowcami. Więc skoro tego nie ma i prawdopodobnie nie będzie, może lepiej te pieniądze które idą na OT przeznaczyć na 1-2 nowe dywizje regularnej armii ?
m p
Te pieniądze nie wiem czy by na jedną brygadę zmechanizowaną starczyły, a co dopiero na dwie dywizje. Jak za tą kasę Pan chce kupić mundury, karabiny, wozy bojowe, czołgi, artylerię, logistykę. Do tego pensje i emerytury. Powodzenia. Chciałbym zauważyć też, że u nas nie ma "regularnej armii". Jest WOT składający się w większości z żołnierzy TSW, oraz mniejszości zawodowców. Są też wojska operacyjne w większości składające się z rezerwy, oraz mniejszości żołnierzy zawodowych.
Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec
Popieram.
Idol
WOT jest na etapie formowania, podczas gdy GN w USA ma kilkudziesiecioletnia tradycje. Brygady na wschodzie juz szkola sie z uzyciem bardziej specjalistycznego sprzetu, brygady 2 rzutu (Warszawa, Lodz itp.) dopiero w przyszlym roku wejda w etap szkolen specjalistycznych. Nie od razu Krakow zbudowano...