Reklama

Siły zbrojne

Orka od Hanwha Ocean na MSPO 2024

Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Hanwha Ocean pokazała na targach MSPO 2024 okręt podwodny KSS-III Batch 2, proponowany Marynarce Wojennej RP w programie Orka.

Artykuł sponsorowany

Podczas tegorocznego MSPO ekspozycja Hanwha Ocean koncentrowała się wokół okrętu podwodnego KSS-III Batch 2. Takie jednostki są oferowane Polsce w programie Okrętu Podwodnego Nowego Typu pod kryptonimem Orka.

Okręt jest wszechstronnie uzbrojony. Posiada sześć wyrzutni torpedowych, z których można wystrzeliwać torpedy kierowane przewodowo, rakiety przeciwokrętowe, rakiety manewrujące oraz mobilne miny morskie. Oprócz nich, KSS-III Batch 2 jest także uzbrojony w zamontowane w kadłubie pionowe wyrzutnie rakiet balistycznych, odpalanych spod wody (SLBM).

Reklama

KSS-III został wyposażony w napęd niezależny od powietrza (AIP) oparty na ogniwach paliwowych oraz zaawansowane baterie litowo-jonowe. Zastosowany system pozwala na pozostawanie w zanurzeniu przez ponad trzy tygodnie bez potrzeby wynurzania się, co zdecydowania zwiększa zdolności operacyjne oraz przeżywalność okrętu. Jednostka cechuje się też wysokim poziomem automatyzacji i została wyposażona m.in. w zaawansowany okrętowy system walki CMS (Naval Combat Management System), opracowany przez Hanwha Systems we współpracy z Hanwha Ocean.

Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

System ten może wykorzystywać wiele różnych sensorów (akustycznych oraz innych) i środków łączności, tak by wszystkie zadania były wykonywane możliwie najefektywniej, z wykorzystaniem pełnego spektrum uzbrojenia i wyposażenia okrętu. Dzięki takiemu wyposażeniu KSS-III Batch 2 są z powodzeniem wykorzystywane przez Republikę Korei na Morzu Żółtym, na którym warunki do operowania są podobne, a nawet trudniejsze, niż na Morzu Bałtyckim.

Autor. W. Kaczanowski/Defence24.pl

Wiceadmirał w stanie spoczynku Steve SK Yeong, wiceprezes Hanwha Ocean powiedział: „KSS-III wzmocni zdolności odstraszania Polskiej Marynarki Wojennej i będzie stanowić wkład do regionalnego bezpieczeństwa i stabilności”. Wiceadmirał podkreślił też, że plan transferu technologii (MRO) w zakresie wsparcia eksploatacji zapewni wymierne korzyści dla polskiego przemysłu. Założeniem tej koncepcji jest jak najszersze zaangażowanie polskiego przemysłu oraz zapewnienie możliwości samodzielnej eksploatacji okrętów podwodnych przez Marynarkę Wojenną RP.

Reklama

Podczas kieleckich targów Hanwha Ocean podpisała również porozumienie z polską Grupą WB dotyczące współpracy przy budowie i wsparciu eksploatacji okrętów podwodnych. Umowa pozwoli na ustalenie zakresu współpracy przy MRO pomiędzy Hanwha Ocean, a Grupą WB. To kolejne z przedsięwzięć, mających na celu rozszerzenie współpracy Hanwha Ocean z polskim przemysłem. Współpraca obejmuje również zbadanie możliwości wykorzystania potencjału Grupy WB, jeśli chodzi o systemy kompozytowe.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze (3)

  1. tkin ważny

    KS-III posiada kompleksowo to czego nie ma nikt w ofercie dla Polski. Przekazanie technologii!!! Rakiety balistyczne wystrzeliwane spod wody, pociski manewrujące, pociski przeciwokrętowe, torpedy kierowane przewodowo, mobilne miny morskie. 3 tygodnie pod wodą bez wynurzania się. NIE MOŻEMY PISAĆ GŁOŚNO O TYM, ZE - TO JET TO - DLA POLSKI, BO WROGOWIE NAM TO ZABLOKUJĄ, A PRZESTRASZENI POLITYCY SPANIKUJĄ.

  2. Hubert

    Wygrać powinien oferent, który oferuje najlepszą cenę, specyfikacje okrętu,przygotowanie polskich stoczni do obsługi i oczywiście czas dostaw. Korea i Francja wydają się się być tutaj faworytem.

  3. szczebelek

    WB chce mieć zakłady w Korei Południowej? Na chwilę obecną nikt nie stwierdził, że Polska kupi OP z tego kraju .

Reklama