Reklama

Siły zbrojne

Su-30SM. Fot.: mil.ru

Opóźniona dostawa Su-30SM do Obwodu Kaliningradzkiego

Do Obwodu Kaliningradzkiego trafiły dwa wielozadaniowe myśliwce Su-30SM. We Flocie Bałtyckiej sukcesywnie zastępują one bombowce Su-24M. Dostawa jest elementem powolnego, ale sukcesywnego procesu modernizacji lotnictwa rosyjskiej marynarki wojennej. Obecnie Flota Bałtycka dysponuje już ośmioma samolotami wielozadaniowymi Su-30SM.

Myśliwce wielozadaniowe, reklamowane przez Rosję jako samoloty generacji 4+, trafiły do bazy lotniczej w Czerniachowsku, leżącym około 90 km na wschód od Kaliningradu i obejmą swoim zasięgiem cały Bałtyk. Dwa Su-30SM dostarczono bezpośrednio z zakładów Irkut 3 lipca, a więc z około miesięcznym opóźnieniem względem planu ogłoszonego w lutym przez wiceadmirała Aleksandra Nosatowa, dowódcę Floty Czarnomorskiej. Łącznie podległe mu jednostki dysponują dziś zaledwie 8 samolotami tego typu. Pierwsze trafiły do Kaliningradu w 2016 roku.

Maszyny przyleciały z bezpośrednio z fabryki a załogi przeszkolono w ośrodku lotnictwa marynarki wojennej w Eisku (Krasnodar). Baza w Czerniachowsku z której operują nowe samoloty, została oddana do eksploatacji w ubiegłym roku, po gruntownym remoncie i modernizacji. Su-30SM zastępują w niej mocno wyeksploatowane i przestarzałe bombowce o zmiennej geometrii skrzydeł typu Su-24M. Jest to element procesu modernizacji, który ma doprowadzić w najbliższym czasie do wprowadzenia samolotów Su-27SM3, Su-30SM i Su-35 w miejsce maszyn Su-24M i Su-27. 

Samolot Su-30SM jest gruntownie zmodernizowanym, dwumiejscowym wariantem myśliwca Su-27, o możliwościach zbliżonych do eksportowych samolotów Su-30MK/MKI, eksploatowanych między innymi przez Indie. Od wersji eksportowej różni go m. in. krajowy radiolokator Bars-B, HUD o szerszym polu widzenia, rosyjski system IFF oraz walki elektronicznej jak również zmiany w układzie napędowym. Interesującą cechą konstrukcji Su-30SM jest umieszczenie w przedniej części dodatkowych powierzchni sterowych w układzie "kaczka".

Su-30SM są maszynami wielozadaniowymi, zdolnymi zarówno do działań myśliwskich, jak też atakowania celów naziemnych i nawodnych szeroką gamą uzbrojenia najnowszej generacji o łącznej masie sięgającej 8 ton. W przypadku Floty Bałtyckiej kluczowa jest możliwość wykorzystania pocisków przeciwokrętowych CH-58 i Ch-31 jak również w przyszłości lotniczej wersji naddźwiękowego pocisku Brahmos, powstałego w indyjsko-rosyjskiej kooperacji. Ważną zaletą myśliwca jest również duży zasięg, który bez podwieszenia zbiorników oraz tankowania w powietrzu ma przekraczać 3000 km. Samolot ten jest więc w stanie bez problemu działać na obszarze całego Bałtyku. Warto dodać, że w 2015 roku Su-30SM zostały rozmieszczone przez Rosjan w Syrii, gdzie są obecne do dnia dzisiejszego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. stop hejtowaniu

    @Davien jak zwykle niezorientowany co mu na kartce napisali , nasz jaszcząbek jest poniżej poziomu S-27 a o SU 30SM to juz w ogóle nie ma mowy, a @fakenws własnie sam sibie podpisał newsem bo tez nie czytał, że sa tam równiez Su-27 z którym F16 równac się nie może --- ot tak to wiedza naszych dwóch dyrdymałowców na tym forum. Dziwne jakos, że nasz @Davien nie pokazał sie jeszcze pod artykułem o Patriot w AS gdzie autor jasno wykazuje słabosc tego systemu. Ale cóz wymagać od hejtu.

  2. Ciekawy

    \"Panie aak, Su-30SM jest maszyna ledwie na poziomi naszych Jastrzebi albo i nieco gorszą...\" Davien Ty kiedyś w ogóle dorośniesz i spoważniejesz?

  3. Davien

    Panie aak, Su-30SM jest maszyna ledwie na poziomi naszych Jastrzebi albo i nieco gorszą wiec mamy 48 maszyn przynajmniej w pełni porównywalnych z tymi suczkami

  4. skąd się biorą fakenewsy?

    @AAK - czytałeś ten tekst w ogóle? mają tam tylko 8 w miarę nowoczesnych maszyn! Póki co to mogą się mierzyć co najwyżej z Air Policing w państwach bałtyckich. Tak samo ta \"brygada Iskanderów\" składająca się z 12 wyrzutni - równie dobrze można by mówić, że w WP mamy dwie brygady artylerii samobieżnej 155 mm

  5. AAK

    Przy mniejszej produkcji - a zapotrzebowaniu na ten typ samolotu , to i tak wymieniają . A co my mamy w zamian jako przeciwwagę posiadamy ??? pustosłowie !!! Ciągłe naśmiewanie się z ich samolotów czy innych rodzajów bronii - a jednak modernizują cały segment wojskowy ...? I to jest grożne dla nas Polaków ///?

  6. xcvb

    Ciekawe czy nowa wersja będzie miała w końcu montowane transpondery. Podejrzewam, że ruska technika jeszcze nie ogarnęła budowy tego zaawansowanego urządzenia.

  7. Szprot

    Rosyjskie Flankery mają silniki o 14% większym ciągu (to ogromna różnica!) względem wersji eksportowych.

  8. Siedzik

    no i w końcu nie będzie żenady, gdy ich maszyny będą \"odpędzać\" w filmikach propagandowych Typhoony, F-16 cy amerykańskie niszczyciele

Reklama