Siły zbrojne

Opóźniona dostawa Su-30SM do Obwodu Kaliningradzkiego

Su-30SM. Fot.: mil.ru
Su-30SM. Fot.: mil.ru

Do Obwodu Kaliningradzkiego trafiły dwa wielozadaniowe myśliwce Su-30SM. We Flocie Bałtyckiej sukcesywnie zastępują one bombowce Su-24M. Dostawa jest elementem powolnego, ale sukcesywnego procesu modernizacji lotnictwa rosyjskiej marynarki wojennej. Obecnie Flota Bałtycka dysponuje już ośmioma samolotami wielozadaniowymi Su-30SM.

Myśliwce wielozadaniowe, reklamowane przez Rosję jako samoloty generacji 4+, trafiły do bazy lotniczej w Czerniachowsku, leżącym około 90 km na wschód od Kaliningradu i obejmą swoim zasięgiem cały Bałtyk. Dwa Su-30SM dostarczono bezpośrednio z zakładów Irkut 3 lipca, a więc z około miesięcznym opóźnieniem względem planu ogłoszonego w lutym przez wiceadmirała Aleksandra Nosatowa, dowódcę Floty Czarnomorskiej. Łącznie podległe mu jednostki dysponują dziś zaledwie 8 samolotami tego typu. Pierwsze trafiły do Kaliningradu w 2016 roku.

Maszyny przyleciały z bezpośrednio z fabryki a załogi przeszkolono w ośrodku lotnictwa marynarki wojennej w Eisku (Krasnodar). Baza w Czerniachowsku z której operują nowe samoloty, została oddana do eksploatacji w ubiegłym roku, po gruntownym remoncie i modernizacji. Su-30SM zastępują w niej mocno wyeksploatowane i przestarzałe bombowce o zmiennej geometrii skrzydeł typu Su-24M. Jest to element procesu modernizacji, który ma doprowadzić w najbliższym czasie do wprowadzenia samolotów Su-27SM3, Su-30SM i Su-35 w miejsce maszyn Su-24M i Su-27. 

Samolot Su-30SM jest gruntownie zmodernizowanym, dwumiejscowym wariantem myśliwca Su-27, o możliwościach zbliżonych do eksportowych samolotów Su-30MK/MKI, eksploatowanych między innymi przez Indie. Od wersji eksportowej różni go m. in. krajowy radiolokator Bars-B, HUD o szerszym polu widzenia, rosyjski system IFF oraz walki elektronicznej jak również zmiany w układzie napędowym. Interesującą cechą konstrukcji Su-30SM jest umieszczenie w przedniej części dodatkowych powierzchni sterowych w układzie "kaczka".

Su-30SM są maszynami wielozadaniowymi, zdolnymi zarówno do działań myśliwskich, jak też atakowania celów naziemnych i nawodnych szeroką gamą uzbrojenia najnowszej generacji o łącznej masie sięgającej 8 ton. W przypadku Floty Bałtyckiej kluczowa jest możliwość wykorzystania pocisków przeciwokrętowych CH-58 i Ch-31 jak również w przyszłości lotniczej wersji naddźwiękowego pocisku Brahmos, powstałego w indyjsko-rosyjskiej kooperacji. Ważną zaletą myśliwca jest również duży zasięg, który bez podwieszenia zbiorników oraz tankowania w powietrzu ma przekraczać 3000 km. Samolot ten jest więc w stanie bez problemu działać na obszarze całego Bałtyku. Warto dodać, że w 2015 roku Su-30SM zostały rozmieszczone przez Rosjan w Syrii, gdzie są obecne do dnia dzisiejszego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.