Siły zbrojne

Kolejne Su-30SM dla Kazachstanu

Su-30SM w barwach Kazachstanu. Fot. Irkut
Su-30SM w barwach Kazachstanu. Fot. Irkut

Kazachstan zamówił 8 myśliwców Su-30SM w rosyjskim koncernie United Aircraft Corporation (UAC). Umowa została zawarta podczas St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF-2018). Oznacza to, że łączna liczba maszyn tego typ w siłach powietrznych Kazachstanu może sięgać 20.

Zawarliśmy dzisiaj kontrakt na dostawę 8 samolotów Su-30SM dla Kazachstanu – poinformował Jurij Slusar, prezes United Aircraft Corporation (UAC) 24 maja 2018 roku w rozmowie z agencją informacyjną TASS. Umowa miała zostać zawarta podczas trwania St. Petersburg International Economic Forum, które odbyło się w dniach 24-26 maja 2018 roku.

Umowa oznacza, że Siły Powierzane Kazachstanu sukcesywnie starają się zastępować przestarzałe Su-27 i Su-27UB znacznie nowszymi maszynami. Prawdopodobnie jest to decyzja zarówno techniczna jak i ekonomiczna, gdyż samoloty te były ostatni raz modernizowane ponad dekadę temu i ich okres eksploatacji sukcesywnie się kończy.

Obecnie Kazachstan posiada około 10 samolotów Su-27/27UB i najprawdopodobniej 12 Su-30SM dostarczonych w latach 2015-2017. Łącznie z nowo zamówionymi maszynami można spodziewać się całkowitej wymiany floty.

Su-30SM to dwumiejscowy samolot wielozadaniowy, o możliwościach zbliżonych do eksportowych samolotów Su-30MK/MKI, eksploatowanych między innymi przez Indie. Interesującą cechą jego konstrukcji jest umieszczenie w przedniej części dodatkowych powierzchni sterowych w układzie "kaczka". 

W odróżnieniu od wersji eksportowych Su-30SM posiada jednak krajowe systemy pokładowe, takie jak radar wielozadaniowy Bars-R. Samoloty zdolne są zarówno do działań myśliwskich, jak też atakowania celów naziemnych i nawodnych szeroką gamą uzbrojenia najnowszej generacji o łącznej masie sięgającej 8 ton.

Komentarze