Reklama

Siły zbrojne

Kolejne Su-30SM dla Kazachstanu

Su-30SM w barwach Kazachstanu. Fot. Irkut
Su-30SM w barwach Kazachstanu. Fot. Irkut

Kazachstan zamówił 8 myśliwców Su-30SM w rosyjskim koncernie United Aircraft Corporation (UAC). Umowa została zawarta podczas St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF-2018). Oznacza to, że łączna liczba maszyn tego typ w siłach powietrznych Kazachstanu może sięgać 20.

Zawarliśmy dzisiaj kontrakt na dostawę 8 samolotów Su-30SM dla Kazachstanu – poinformował Jurij Slusar, prezes United Aircraft Corporation (UAC) 24 maja 2018 roku w rozmowie z agencją informacyjną TASS. Umowa miała zostać zawarta podczas trwania St. Petersburg International Economic Forum, które odbyło się w dniach 24-26 maja 2018 roku.

Umowa oznacza, że Siły Powierzane Kazachstanu sukcesywnie starają się zastępować przestarzałe Su-27 i Su-27UB znacznie nowszymi maszynami. Prawdopodobnie jest to decyzja zarówno techniczna jak i ekonomiczna, gdyż samoloty te były ostatni raz modernizowane ponad dekadę temu i ich okres eksploatacji sukcesywnie się kończy.

Obecnie Kazachstan posiada około 10 samolotów Su-27/27UB i najprawdopodobniej 12 Su-30SM dostarczonych w latach 2015-2017. Łącznie z nowo zamówionymi maszynami można spodziewać się całkowitej wymiany floty.

Su-30SM to dwumiejscowy samolot wielozadaniowy, o możliwościach zbliżonych do eksportowych samolotów Su-30MK/MKI, eksploatowanych między innymi przez Indie. Interesującą cechą jego konstrukcji jest umieszczenie w przedniej części dodatkowych powierzchni sterowych w układzie "kaczka". 

W odróżnieniu od wersji eksportowych Su-30SM posiada jednak krajowe systemy pokładowe, takie jak radar wielozadaniowy Bars-R. Samoloty zdolne są zarówno do działań myśliwskich, jak też atakowania celów naziemnych i nawodnych szeroką gamą uzbrojenia najnowszej generacji o łącznej masie sięgającej 8 ton.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Arek

    Polska powinna wziąć Kazachstanowi te SU-30 i zastąpić nimi SU-22

    1. wania

      A zastanowiłeś sie skąd weźmiemy części i serwis do nich?

    2. brajan

      Z Rosji, Chin lub Indii? Jak się Rosjanom płaci, to dostarczają. Gorzej z F-16 na cegłach, bo nie mamy na koszmarnie drogie utrzymanie, a rosyjskie dużo tańsze w eksploatacji.

  2. Mauser

    Szkoda słów chcemy sie zbroić ale nikt nie chce nam nic sprzedać , a tak gdzie możemy to nam nie pozwalają bo sankcje, uważam to za swoista zdradę stanu, mam jedno pytanie kto odpowiada za to, i jaka administracja, może ukarać winnych.

    1. robo

      Macie sankcje bo dokonaliście inwazji na kraj którego integralność zobowiązaliście się respektować.. macie sankcje za ataki cybernetyczne na proces demokratyczny krajów cywilizowanych. Dostaniecie więcej sankcji za MH017 ... lista jest dłuuuuuga .. i teraz płaczesz że nikt nie chce wam nic sprzedać?

  3. Mauser

    Oczywiście ze jeśli byśmy mieli kupić uzbrojenie to z całym pakietem, nie chodzi o jakies magiczne ilości, ale w jakiś sposób może byśmy dostali jaki kolwiek transfer technologi, zachód nam tego nie da, bo nie jest im to na rękę. Patrząc na to co sie dzieje WP to naprawdę degradacja, by frontowych kraj nie potrafił sam wybudować czegokolwiek, po co płacić za obca armie lepiej próbować sie dogadać z innym graczem jeśli komukolwiek zależy na Polsce to wtedy napewno odezwą się z stosowna ofertą, a tak dialogi, dialogi, dialogi

Reklama