Reklama

Siły zbrojne

Okolicznościowe malowanie Herculesa na 100-lecie Sił Powietrznych

Okolicznościowe malowanie polskiego Herculesa/ Fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera/33. Baza Lotnictwa Transportowego
Okolicznościowe malowanie polskiego Herculesa/ Fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera/33. Baza Lotnictwa Transportowego

Odbywający się w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy przegląd strukturalny samolotu transportowego C-130E (nr takt. 1504) stał się okazją do naniesienia na samolot okolicznościowego malowania.

Malowanie upamiętnia setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecie utworzenia polskiego lotnictwa wojskowego. Autorem projektu graficznego malowania jest mł. chor. Mariusz Gbur z 33. BLTr. Składa się ono z wizerunku orła na sterze kierunku oraz -umieszczonych w przedniej części kadłuba - napisu Polish Air Force i dat 1918-2018 znajdujących się poniżej. 

Sam pomysł by któryś z polskich C-130E nosił okolicznościowe malowanie pojawił się po zakończeniu prac PDM (Programmed Depot Maintenance - trwający 160 dni standardowy przegląd przechodzony przez wszystkie C-130 co 69 miesięcy) przy samolocie o numerze takt. 1503 w styczniu 2018. Wtedy ppłk Artur Fijołek i mjr Tomasz Przecherski, zaczęli poszukiwania koncepcji upamiętnienia przez 14 eltr./33BLTr. tych ważnych dla kraju rocznic.

image
Okolicznościowe malowanie polskiego Herculesa, Fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera/33. Baza Lotnictwa Transportowego

W marcu br., podczas spotkania podsumowującego ćwiczenia Aviation Detachment 18-2 z 169th Airlift Squadron, 182nd Airlift Wing Air National Guard z Illinois,  ppłk Fijołek i mjr Przecherski nieoficjalnie zaproponowali mł. chor. Mariuszowi Gburowi, przygotowanie projektu okolicznościowego malowania C-130, mającego podkreślić 10. rocznicę służby samolotów tego typu w Polskich Siłach Powietrznych. Mł. chor. Mariusz Gbur przygotował kilka projektów, w końcu wybrał jeden - nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz powstania lotnictwa polskiego i w maju br. zaprezentował wstępny projekt malowania dowódcy Grupy Działań Lotniczych.

image
Okolicznościowe malowanie polskiego Herculesa. Fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera/33. Baza Lotnictwa Transportowego

Co ciekawe, różnił się on jednak od ostatecznie przyjętego. W pierwotnej wersji, nie były przewidziane napisy na kadłubie, a orzeł po lewej stronie statecznika pionowego stanowił lustrzane odbicie umieszczonego po prawej. Do wersji ostatecznej zastosowano jednak  reguły obowiązujące godło państwowe, a więc orzeł, po obu stronach steru, ma głowę zwróconą w stronę swojego prawego skrzydła.

image
Okolicznościowego malowanie na polskiego Herculesa. Fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera/33. Baza Lotnictwa Transportowego

Po tym jak swoją zgodę wyrazili najpierw Dowódca 33 BLTr., a potem Inspektor Sił Powietrznych powstała idea pomalowania jednego z C-130E, które przechodziły w WZL-2 prace PDM - pierwotnie miał to być samolot o nrze takt. 1505, ostatecznie malowanie otrzymał Hercules o nr takt. 1504 (numer seryjny 382-4415), noszący imię Charlene. Fakt, że samolot przechodził akurat prace w bydgoskich WZL-2 pozwalał na skorzystanie z możliwości tamtejszej malarni wojskowej  (pozwala ona na nanoszenie powłok na elementy o szerokości do 21 metrów, długości do 30 metrów i wysokości 8 metrów).

image
Nanoszenie okolicznościowego malowania na polskiego Herculesa. Fot. WZL nr 2 w Bydgoszczy

Ostatecznie, zgodę na wykonanie okolicznościowego malowania wydano w lipcu br. Okolicznościowe oznaczenia zostały naniesione nie w formie naklejenia, ale jako powłoka malarska. Remont zakończył się w listopadzie br., po czym samolot powrócił do 33 BLTr.

image
Nanoszenie okolicznościowego malowania na polskiego Herculesa/ Fot. WZL nr 2 w Bydgoszczy

Powłoka została naniesiona przy okazji przeprowadzonego w 2018 przeglądu strukturalnego, którego jednym z elementów jest odświeżenie i uzupełnienie powłoki lakierniczej. Należy podkreślić, że dzięki temu Hercules z Powidza dzierży palmę pierwszeństwa jako największy samolotem, na jaki kiedykolwiek w WZL-2 naniesiono okolicznościowe malowanie.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Zeus

  Kaczka jak z kreskówki.

 2. pan rakietowy

  jest postęp, za komuny wojsko -z okazji- malowało trawę

 3. interceptor

  +200 many +20 do pancerza i +500 ataku... kiedy taka bulgaria cz slowacja kupuje f16, rumunia patrioty u nas newsem jest malowanie samolotu. i na to idzie 2% pkb. jakie to zalosne, az sie plakac chce.

 4. rzeczywistość magiczna

  Trochę tak, jak za "pierwszej" Polski: dlaczego w Polsce buduje siè tak mało teierdz?, - dlatego, że twierdzą jest pierś każdego szlachcica.

 5. NOE

  Ten Herkules jest niewiele młodszy, jak całe polskie Siły Powietrzne

 6. Gts

  Brawo dla chorozego, chwali sie talent i inicjatywa. Szkoda ze na stoluecie nie kupiliamy 100 sztuk sprzetu. Np 48 mysliwcow, 50 smiglowcow i 2 okretow. Jednak ze wszystkim mamy juz pozamiatane, wszedzie trwaja zamowienia sprzetu wiec pewnie dopchac sie do jakiejs kolejki bedzie ciezko.

 7. w

  a po cholerę to malowanie?? Kupcie nowe maszyny a nie wydawajcie kasy na byle co

 8. Podatnik

  @podatnik - to co według Ciebie mieli go nie malować? Bo nie rozumiem.

 9. podatnik

  i na takie pierdoły idą pieniądze podatników - z perspektywy całości Sił Zbrojnych starczyłoby pewnie na zakup jakiegoś uzbrojenia

 10. Uważny

  Chciałbym zauważyć, że jesteśmy dobrzy w temacie okolicznościowych malowań.

 11. kołalsky

  No cóż, każdy robi to co umie najlepiej ...

 12. Marek1

  Brawo dla p. chorążego za talent, a wielkie gwizdy i buczenie dla polskich polityków za to, że malowanie starych samolotów to jedyne na co stać polskie siły powietrzne. Zresztą identycznie jest we wszystkich rodzajach broni ...

 13. Luke

  Ladne malowanie. A tak z innej beczki jak dlugo te Herce beda latec?

 14. maruda

  No nieźle. 2 tyg. przed końcem rocznicowego roku. Ale w kronikach będzie ok

 15. pikol

  od razu czuję się bezpieczny

 16. irates

  dramat

 17. walid

  kaczka jak z kreskowki.

 18. EDDA

  Ręce opadają, wolałbym aby na 100lecie zakontraktowali nowe Herculesy lub dokupili F16......a tu kolejna napinka bo wymalowali orła na 50 letnim szrocie…..WSTYD!

Reklama