Siły zbrojne
Obchody 225. rocznicy podpisania Konstytucji Majowej. MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej
W Warszawie odbyły się uroczystości 225. rocznicy podpisania Konstytucji Majowej, w których udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, a także marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, minister obrony narodowej oraz członkowie rządu i parlamentarzyści. Podczas uroczystości Kompania Reprezentacyjna WP po raz pierwszy zaprezentowała nowe karabinki MSBS, które zostały zakupione od radomskiej Fabryki Broni „Łucznik” w marcu bieżącego roku.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie w Zamku Królewskim, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i wojskowych, prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe.
Zobacz także: Polskie MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej [GALERIA]
Następnie na Placu Zamkowym Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że Sejm Wielki przyjął obciążenia, by odbudować polską armię, które spoczęły również na polskiej szlachcie, na ziemianach, a więc i na tych, którzy zasiadali w Sejmie. - Przecież Sejm Wielki podniósł do rangi obywatelskiej mieszczan dając im prawa polityczne, umieszczając ich w izbie politycznej, w parlamencie, a więc tym samym szlachta jakąś część swoich praw oddała. Zrozumieli, że było to konieczne. To właśnie Sejm Wielki, jako pierwszy powiedział, że chłopi zostaną objęci ochroną prawa, ochroną państwa - mówił prezydent. Dodał, że Sejm Wielki ustanowił dwuinstancyjne sądownictwo, a także wprowadził zasadę trójpodziału władz. - Jakże to było na tamte czasy nowoczesne, to była druga konstytucja na świecie, po amerykańskiej, to była konstytucja, która w niebywały sposób łączyła tradycję z nowoczesnością, bo ona niewątpliwie stanowiła jak na owe czasy rozwiązania o charakterze rewolucyjnym jeżeli chodzi o ustroje, a także została przyjęta przez reprezentację narodu, a nie narzucona przez jaśnie oświeconego władcę – mówił Andrzej Duda.
Po przemówieniu Prezydenta odbyła się defilada Kompanii Reprezentacyjnej w mundurach czterech rodzajów sił zbrojnych. Kompania po raz pierwszy zaprezentowała nowe karabinki MSBS, które zostały zakupione od radomskiej Fabryki Broni „Łucznik” w marcu bieżącego roku. Była to historyczna chwila albowiem był to pierwszy raz w historii Wojska Polskiego, gdy Kompania Reprezentacyjna defiladowała z polskim karabinkiem. Do tej pory żołnierze używali broni niemieckiej lub radzieckiej.
5,56 mm karabinek reprezentacyjny to odmiana karabinka MSBS, strzelająca wyłącznie amunicją ćwiczebną. W porównaniu z pierwowzorem, karabinkiem podstawowym MSBS, zastosowano w nim lufę długości 508 mm, wydłużono łoże, magazynek ma pojemność 10 nabojów, a broń ma stałą, wzmocnioną kolbę. W wyniku wykorzystania cechy charakterystycznej systemu MSBS, tj. modułowości konstrukcji, karabinek reprezentacyjny można bez trudu przekształcić w karabinek standardowy w wersji bojowej.
Karabinek reprezentacyjny jest bronią strzelecką powtarzalną, w której wszystkie czynności przeładowania broni użytkownik wykonuje ręcznie. Podstawową różnicą pomiędzy bronią w wariancie bojowym i reprezentacyjnym jest specjalny moduł lufy, pozwalający na wykorzystanie wyłącznie amunicji ślepej.
Zobacz także: Polskie MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej [GALERIA]
WNM88
Pomijając fakt, że te karabinki mi się nie podobają jednak jestem tradycjonalistą i połączenie drewna z metalem robi broń ładną a niekiedy piękną. Tak tutaj mamy „bezduszny odlew” jeszcze na domiar złego zmatowiony. To bardziej poruszyła mnie kwestia, że jest przystosowany do amunicji „ślepej”. Z Tego, co wiem, kiedy mój ojciec służył w kompani reprezentacyjnej 1987-1989 przy wszelakich wartach czy to pod grobem nieznanego żołnierza czy pod ambasadami itp.: miał załadowaną ostrą amunicje. Kiedy mój wujek służył w Czarnem a potem Żaganiu 1995-1996 wszystkie warty amunicja ostra. Mam nadzieje, że kompania reprezentacyjna używa tych luf na „ślepaki” podczas defilad a do wart mają założoną lufę na ostrą amunicje i oczywiście załadowaną broń ową amunicją.
Miron
Witam.Po treści Twego postu dochodzę do wniosku, że albo mylisz pojęcie warty z posterunkiem honorowym lub wystąpieniem kompanii honorowej w czasie uroczystości, albo nie zdajesz sobie sprawy z przyczyn jakie spowodowały, że ta broń po to jest pozbawiona pewnych cech bojowych, które - jak wynika z treści artykułu - mogą być w dowolnej chwili zmienione. Pomijam kwestię wyglądu która jest sprawą gustu. Pozdrawiam. P.S. też miałem honor i zaszczyt służyć w Czarnem ale w innym okresie.
Teodor
Pewnie siły działające na lufę ktoś policzył, jednak ten bagnet wygląda trochę dziwnie na tej cienkiej rurce.
fizyk
Może nie tyle siły co momenty sił :)
ziom
Pytanie po co wojsku kompania reprezentacyjna, skoro są takie braki w jednostkach operacyjnych. Do przyjmowania delegacji wystarczy pluton, a defilady to przerost formy nad treścią i marnotrawstwo pieniędzy podatnika (dotyczy wszystkich dotychczasowych rządów). Wojsko nie jest od parad.
dwa
Mi tam pasuje ten karabinek w kompani reprezentacyjnej, konstrukcje drewniane niech używają grupy rekonstrukcyjne. Idźmy z duchem czasów.