Reklama

Siły zbrojne

Obchody 225. rocznicy podpisania Konstytucji Majowej. MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej

 • Sekstant, narzędzie nawigacyjne stosowane w żeglarstwie i astronomii. Ilustracja: Pixabay
  Sekstant, narzędzie nawigacyjne stosowane w żeglarstwie i astronomii. Ilustracja: Pixabay

W Warszawie odbyły się uroczystości 225. rocznicy podpisania Konstytucji Majowej, w których udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, a także marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, minister obrony narodowej oraz członkowie rządu i parlamentarzyści. Podczas uroczystości Kompania Reprezentacyjna WP po raz pierwszy zaprezentowała nowe karabinki MSBS, które zostały zakupione od radomskiej Fabryki Broni „Łucznik” w marcu bieżącego roku.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie w Zamku Królewskim, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i wojskowych, prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe.

Zobacz także: Polskie MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej [GALERIA]

Andrzej Duda
Fot. R. Surdacki

Następnie na Placu Zamkowym Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że Sejm Wielki przyjął obciążenia, by odbudować polską armię, które spoczęły również na polskiej szlachcie, na ziemianach, a więc i na tych, którzy zasiadali w Sejmie. - Przecież Sejm Wielki podniósł do rangi obywatelskiej mieszczan dając im prawa polityczne, umieszczając ich w izbie politycznej, w parlamencie, a więc tym samym szlachta jakąś część swoich praw oddała. Zrozumieli, że było to konieczne. To właśnie Sejm Wielki, jako pierwszy powiedział, że chłopi zostaną objęci ochroną prawa, ochroną państwa - mówił prezydent. Dodał, że Sejm Wielki ustanowił dwuinstancyjne sądownictwo, a także wprowadził zasadę trójpodziału władz. - Jakże to było na tamte czasy nowoczesne, to była druga konstytucja na świecie, po amerykańskiej, to była konstytucja, która w niebywały sposób łączyła tradycję z nowoczesnością, bo ona niewątpliwie stanowiła jak na owe czasy rozwiązania o charakterze rewolucyjnym jeżeli chodzi o ustroje, a także została przyjęta przez reprezentację narodu, a nie narzucona przez jaśnie oświeconego władcę – mówił Andrzej Duda.

Po przemówieniu Prezydenta odbyła się defilada Kompanii Reprezentacyjnej w mundurach czterech rodzajów sił zbrojnych. Kompania po raz pierwszy zaprezentowała nowe karabinki MSBS, które zostały zakupione od radomskiej Fabryki Broni „Łucznik” w marcu bieżącego roku. Była to historyczna chwila albowiem był to pierwszy raz w historii Wojska Polskiego, gdy Kompania Reprezentacyjna defiladowała z polskim karabinkiem. Do tej pory żołnierze używali broni niemieckiej lub radzieckiej.

 

MSBS Kompania Reprezentacyjna12
Fot. R. Surdacki

5,56 mm karabinek reprezentacyjny to odmiana karabinka MSBS, strzelająca wyłącznie amunicją ćwiczebną. W porównaniu z pierwowzorem, karabinkiem podstawowym MSBS, zastosowano w nim lufę długości 508 mm, wydłużono łoże, magazynek ma pojemność 10 nabojów, a broń ma stałą, wzmocnioną kolbę. W wyniku wykorzystania cechy charakterystycznej systemu MSBS, tj. modułowości konstrukcji, karabinek reprezentacyjny można bez trudu przekształcić w karabinek standardowy w wersji bojowej.

Karabinek reprezentacyjny jest bronią strzelecką powtarzalną, w której wszystkie czynności przeładowania broni użytkownik wykonuje ręcznie. Podstawową różnicą pomiędzy bronią w wariancie bojowym i reprezentacyjnym jest specjalny moduł lufy, pozwalający na wykorzystanie wyłącznie amunicji ślepej. 

Zobacz także: Polskie MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej [GALERIA]

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. WNM88

  Pomijając fakt, że te karabinki mi się nie podobają jednak jestem tradycjonalistą i połączenie drewna z metalem robi broń ładną a niekiedy piękną. Tak tutaj mamy „bezduszny odlew” jeszcze na domiar złego zmatowiony. To bardziej poruszyła mnie kwestia, że jest przystosowany do amunicji „ślepej”. Z Tego, co wiem, kiedy mój ojciec służył w kompani reprezentacyjnej 1987-1989 przy wszelakich wartach czy to pod grobem nieznanego żołnierza czy pod ambasadami itp.: miał załadowaną ostrą amunicje. Kiedy mój wujek służył w Czarnem a potem Żaganiu 1995-1996 wszystkie warty amunicja ostra. Mam nadzieje, że kompania reprezentacyjna używa tych luf na „ślepaki” podczas defilad a do wart mają założoną lufę na ostrą amunicje i oczywiście załadowaną broń ową amunicją.

  1. Miron

   Witam.Po treści Twego postu dochodzę do wniosku, że albo mylisz pojęcie warty z posterunkiem honorowym lub wystąpieniem kompanii honorowej w czasie uroczystości, albo nie zdajesz sobie sprawy z przyczyn jakie spowodowały, że ta broń po to jest pozbawiona pewnych cech bojowych, które - jak wynika z treści artykułu - mogą być w dowolnej chwili zmienione. Pomijam kwestię wyglądu która jest sprawą gustu. Pozdrawiam. P.S. też miałem honor i zaszczyt służyć w Czarnem ale w innym okresie.

 2. Teodor

  Pewnie siły działające na lufę ktoś policzył, jednak ten bagnet wygląda trochę dziwnie na tej cienkiej rurce.

  1. fizyk

   Może nie tyle siły co momenty sił :)

 3. ziom

  Pytanie po co wojsku kompania reprezentacyjna, skoro są takie braki w jednostkach operacyjnych. Do przyjmowania delegacji wystarczy pluton, a defilady to przerost formy nad treścią i marnotrawstwo pieniędzy podatnika (dotyczy wszystkich dotychczasowych rządów). Wojsko nie jest od parad.

 4. dwa

  Mi tam pasuje ten karabinek w kompani reprezentacyjnej, konstrukcje drewniane niech używają grupy rekonstrukcyjne. Idźmy z duchem czasów.

Reklama