Reklama

Siły zbrojne

Obchody 225. rocznicy podpisania Konstytucji Majowej. MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej

Fot. R. Surdacki
Fot. R. Surdacki

W Warszawie odbyły się uroczystości 225. rocznicy podpisania Konstytucji Majowej, w których udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, a także marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, minister obrony narodowej oraz członkowie rządu i parlamentarzyści. Podczas uroczystości Kompania Reprezentacyjna WP po raz pierwszy zaprezentowała nowe karabinki MSBS, które zostały zakupione od radomskiej Fabryki Broni „Łucznik” w marcu bieżącego roku.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie w Zamku Królewskim, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i wojskowych, prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe.

Zobacz także: Polskie MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej [GALERIA]

Andrzej Duda
Fot. R. Surdacki

Następnie na Placu Zamkowym Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że Sejm Wielki przyjął obciążenia, by odbudować polską armię, które spoczęły również na polskiej szlachcie, na ziemianach, a więc i na tych, którzy zasiadali w Sejmie. - Przecież Sejm Wielki podniósł do rangi obywatelskiej mieszczan dając im prawa polityczne, umieszczając ich w izbie politycznej, w parlamencie, a więc tym samym szlachta jakąś część swoich praw oddała. Zrozumieli, że było to konieczne. To właśnie Sejm Wielki, jako pierwszy powiedział, że chłopi zostaną objęci ochroną prawa, ochroną państwa - mówił prezydent. Dodał, że Sejm Wielki ustanowił dwuinstancyjne sądownictwo, a także wprowadził zasadę trójpodziału władz. - Jakże to było na tamte czasy nowoczesne, to była druga konstytucja na świecie, po amerykańskiej, to była konstytucja, która w niebywały sposób łączyła tradycję z nowoczesnością, bo ona niewątpliwie stanowiła jak na owe czasy rozwiązania o charakterze rewolucyjnym jeżeli chodzi o ustroje, a także została przyjęta przez reprezentację narodu, a nie narzucona przez jaśnie oświeconego władcę – mówił Andrzej Duda.

Po przemówieniu Prezydenta odbyła się defilada Kompanii Reprezentacyjnej w mundurach czterech rodzajów sił zbrojnych. Kompania po raz pierwszy zaprezentowała nowe karabinki MSBS, które zostały zakupione od radomskiej Fabryki Broni „Łucznik” w marcu bieżącego roku. Była to historyczna chwila albowiem był to pierwszy raz w historii Wojska Polskiego, gdy Kompania Reprezentacyjna defiladowała z polskim karabinkiem. Do tej pory żołnierze używali broni niemieckiej lub radzieckiej.

 

MSBS Kompania Reprezentacyjna12
Fot. R. Surdacki

5,56 mm karabinek reprezentacyjny to odmiana karabinka MSBS, strzelająca wyłącznie amunicją ćwiczebną. W porównaniu z pierwowzorem, karabinkiem podstawowym MSBS, zastosowano w nim lufę długości 508 mm, wydłużono łoże, magazynek ma pojemność 10 nabojów, a broń ma stałą, wzmocnioną kolbę. W wyniku wykorzystania cechy charakterystycznej systemu MSBS, tj. modułowości konstrukcji, karabinek reprezentacyjny można bez trudu przekształcić w karabinek standardowy w wersji bojowej.

Karabinek reprezentacyjny jest bronią strzelecką powtarzalną, w której wszystkie czynności przeładowania broni użytkownik wykonuje ręcznie. Podstawową różnicą pomiędzy bronią w wariancie bojowym i reprezentacyjnym jest specjalny moduł lufy, pozwalający na wykorzystanie wyłącznie amunicji ślepej. 

Zobacz także: Polskie MSBS w Kompanii Reprezentacyjnej [GALERIA]

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.