Reklama

Siły zbrojne

Nowy kontrakt na AIM-9X. Beneficjentem również Polska

Fot. U.S. Air National Guard, 1st Lt. Krista McDonald
Fot. U.S. Air National Guard, 1st Lt. Krista McDonald

Raytheon otrzymał dodatkowe środki na osiemnastą transzę produkcyjną AIM-9X Sidewinder. Na liście beneficjentów tej umowy znajdziemy m.in. Polskę. 

Jak informuje Departament Obrony USA, w połowie kwietnia koncern Raytheon otrzymał ponad 12 mln na realizację prac związanych z dostawą osiemnastej partii AIM-9X Lot 18 Block II i innego sprzętu, które trafią nie tylko do amerykańskich wojsk (US Navy i US Air Force), ale również 21 partnerów zagranicznych.

Na liście znajdziemy Koreę Południową, Australię, Katar, Norwegię, Indonezję, Kuwejt, Arabię Saudyjską, Izrael, Japonię, Tajwan, Turcję, Belgię, Malezję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Holandię, Finlandię, Szwajcarię, Słowację, Singapur, Danię oraz Polskę. Amerykanie zaznaczają, że modyfikacja kontraktu obejmuje również polskie dostawy, w wysokości 2,8 proc. tych środków, czyli dokładnie 338 tys. USD, oczywiście w ramach FMS. Oznacza to, że do Polski trafi raczej wyposażenie dodatkowe lub, co jednak mniej prawdopodobne, pojedynczy pocisk.

Prace nad transzą mają zakończyć się do końca marca 2021 roku. Kontrakt na produkcję pocisków w ramach 18 serii udzielony został jeszcze w grudniu 2018 roku, za kwotę 434 mln USD. Rakiety tej partii produkcyjnej przeznaczone są dla amerykańskich sił zbrojnych, jak i dla innych państw w ramach mechanizmu Foreign Military Sales. Na liście jednak nie było wtedy Polski. Obecna umowa dotyczy niewielkiej liczby pocisków i/lub wyposażenia dodatkowego.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 roku Departament Obrony i Raytheon zawarły umowę dot. pro­duk­cji poci­sków AIM-9X Sidewinder Block II, której - obok ame­ry­kań­skich wojsk - beneficjen­tem była Polska. Międzyrządowa umowa pomię­dzy polskim resortem obrony a USA zawarta została natomiast w grud­niu 2016 roku, a negocjacje zwią­zane z pozy­ska­niem AIM-9X Block II trwały od 2012 roku. AIM-9X w wersji Block I pozyskane zostały przez polskie władze razem z Jastrzębiami.

AIM-9X Block II to najnowsza produkowana wersja pocisków powietrze–powietrze krótkiego zasięgu Sidewinder, wyposażona w termowizyjną głowicę samonaprowadzającą. Ma ona możliwość, dzięki zastosowaniu łącza wymiany danych, do namierzenia celu już po odpaleniu (Lock-On-After-Launch) i jest zdolna do rażenia celów powietrznych w pełnym zakresie kątów, także w tylnej półsferze nosiciela. Producent przeprojektował także zapalnik pocisku. Pocisk konfigurowany jest pod takie maszyny, jak F-15, F-16, F/A-18, E/A-18G, F-22 i F-35.

Przypomnijmy, że Pentagon zatwierdził produkcję wielkoseryjną tej wersji pocisku w 2015 roku. Najważniejszym usprawnieniem była możliwość atakowania celów spoza zasięgu wzroku (BVR). Warto zaznaczyć, że AIM-9X Block II powstał z inicjatywy amerykańskich marynarzy. Jego pierwsza wersja trafiła do wojsk USA w 2005 roku, natomiast prace nad następcą rozpoczęły się w 2011 roku.

MR

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. chateaux

    Siedeindery 9X Block II Siły Powietrzne mają juz od jakiegoś czasu, jęsli wiec w tym zamowieniu znajdują się pociski Block II dla Polski, to to nie będzie nowość dla SP.

    1. vvv

      mamy AIM 9x ale nie jestem pewien czy najnowszą wersję bo te mogą zawrócić o 180* i trafic cel za sobą

    2. ale jaja

      tylko trzeba im jeszcze ten cel za sobą wskazać a ani radar tam nie sięga ani pilot bo w końcu człowiek tak głowy nie wykręci po za tym celowość strzelania do tyłu jest żadna a energia rakiety po takim manewrze mała silnik AIM9 działa tylko kilka sekund.

    3. prawieanonim

      Pilot F-16 bez problemu dostrzeże samolot za nim. Zresztą polecam YT.

  2. ale jaja

    ja wiem co do Polski trafi na pewno to będzie AIM9X ten używany na pokazy bez elektroniki silnika i głowicy czyli skorupa ze skrzydłami

  3. Marek1

    "do Polski trafi raczej wyposażenie dodatkowe lub, co jednak mniej prawdopodobne, pojedynczy pocisk AIM-9X Block II" - BARDZO to pasuje do realizowanej już przez 2 z kolei MON koncepcji ilości zakupów defiladowych. Już widzę, jak w sierpniu 2024r przed partyjną wierchuszką na ciężarówce jedzie ten 1 AIM-9X Block II, a elektorat skacze z radości.

    1. Davien

      Marek, a co z reszta tych AIm-9X block II które juz kupiliśmy trzy lata temu?

  4. rtx

    Polska próbuje pozyskać AIM120C7 do 2012 .. wciąż czekamy, prawdopodobnie uda się je pozyskać w 2021 po 11 latach oczekiwania. O AARGM dla F16 zapomnijmy. Pociski przeciwradiolokacyjne w mocno ograniczonej ilości pozyskamy może z partią F35, może