Siły zbrojne
Nowy kontrakt na AIM-9X. Beneficjentem również Polska

Raytheon otrzymał dodatkowe środki na osiemnastą transzę produkcyjną AIM-9X Sidewinder. Na liście beneficjentów tej umowy znajdziemy m.in. Polskę.
Jak informuje Departament Obrony USA, w połowie kwietnia koncern Raytheon otrzymał ponad 12 mln na realizację prac związanych z dostawą osiemnastej partii AIM-9X Lot 18 Block II i innego sprzętu, które trafią nie tylko do amerykańskich wojsk (US Navy i US Air Force), ale również 21 partnerów zagranicznych.
Na liście znajdziemy Koreę Południową, Australię, Katar, Norwegię, Indonezję, Kuwejt, Arabię Saudyjską, Izrael, Japonię, Tajwan, Turcję, Belgię, Malezję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Holandię, Finlandię, Szwajcarię, Słowację, Singapur, Danię oraz Polskę. Amerykanie zaznaczają, że modyfikacja kontraktu obejmuje również polskie dostawy, w wysokości 2,8 proc. tych środków, czyli dokładnie 338 tys. USD, oczywiście w ramach FMS. Oznacza to, że do Polski trafi raczej wyposażenie dodatkowe lub, co jednak mniej prawdopodobne, pojedynczy pocisk.
Prace nad transzą mają zakończyć się do końca marca 2021 roku. Kontrakt na produkcję pocisków w ramach 18 serii udzielony został jeszcze w grudniu 2018 roku, za kwotę 434 mln USD. Rakiety tej partii produkcyjnej przeznaczone są dla amerykańskich sił zbrojnych, jak i dla innych państw w ramach mechanizmu Foreign Military Sales. Na liście jednak nie było wtedy Polski. Obecna umowa dotyczy niewielkiej liczby pocisków i/lub wyposażenia dodatkowego.
Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 roku Departament Obrony i Raytheon zawarły umowę dot. produkcji pocisków AIM-9X Sidewinder Block II, której - obok amerykańskich wojsk - beneficjentem była Polska. Międzyrządowa umowa pomiędzy polskim resortem obrony a USA zawarta została natomiast w grudniu 2016 roku, a negocjacje związane z pozyskaniem AIM-9X Block II trwały od 2012 roku. AIM-9X w wersji Block I pozyskane zostały przez polskie władze razem z Jastrzębiami.
AIM-9X Block II to najnowsza produkowana wersja pocisków powietrze–powietrze krótkiego zasięgu Sidewinder, wyposażona w termowizyjną głowicę samonaprowadzającą. Ma ona możliwość, dzięki zastosowaniu łącza wymiany danych, do namierzenia celu już po odpaleniu (Lock-On-After-Launch) i jest zdolna do rażenia celów powietrznych w pełnym zakresie kątów, także w tylnej półsferze nosiciela. Producent przeprojektował także zapalnik pocisku. Pocisk konfigurowany jest pod takie maszyny, jak F-15, F-16, F/A-18, E/A-18G, F-22 i F-35.
Przypomnijmy, że Pentagon zatwierdził produkcję wielkoseryjną tej wersji pocisku w 2015 roku. Najważniejszym usprawnieniem była możliwość atakowania celów spoza zasięgu wzroku (BVR). Warto zaznaczyć, że AIM-9X Block II powstał z inicjatywy amerykańskich marynarzy. Jego pierwsza wersja trafiła do wojsk USA w 2005 roku, natomiast prace nad następcą rozpoczęły się w 2011 roku.
MR
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.