Reklama

Siły zbrojne

Leopardy 2PL jadą do Wesołej

Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl
Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

1 Brygada Pancerna z Wesołej otrzymała dwa czołgi Leopard 2PL. Odbiory kolejnych dwóch wozów już się zakończyły i oczekują one na transport z Gliwic do miejsca stacjonowania jednostki.

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy poinformowały o przeprowadzeniu w ubiegłym tygodniu odbiorów dwóch czołgów Leopard 2PL. Spółka podała, że użytkownikowi przekazano łącznie szesnaście czołgów, co oznacza, że Wojsko Polskie jak na razie otrzymało w 2021 roku cztery wozy. W 2020 roku przekazano bowiem armii 12 czołgów, z których sześć trafiło do Wesołej, a sześć do Ośrodka Szkolenia Leopard, znajdującego się w strukturach 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

W rozmowie z Defence24.pl mjr Przemysław Lipczyński rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej, w skład której wchodzi 1 Brygada Pancerna, poinformował, że dwa czołgi zostały już dostarczone do Wesołej, a dwa kolejne są przejęte przez żołnierzy po odbiorach i oczekują na transport, powinny zostać dostarczone do jednostki w tym lub w przyszłym  tygodniu. Niebawem więc 1 Brygada, której głównym uzbrojeniem są Leopardy 2A5, będzie dysponować dziesięcioma czołgami w wersji 2PL. Planowane są kolejne dostawy.

Łącznie kontrakt zawarty w 2015 roku, wraz z aneksem z grudnia 2019 roku obejmuje modernizację do 31 lipca 2023 roku 142 czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Oznacza to objęcie programem wszystkich pojazdów w wersji 2A4, a takie znajdują się na wyposażeniu 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa i 1. Brygady Pancernej z Wesołej. Wartość umowy wynosi 3,29 mld zł.

image
Reklama

Realizacja tego programu jest jednak opóźniona, bo w momencie podpisywania kontraktu w 2015 roku zakładano, że 142 czołgi zostaną dostarczone armii do końca bieżącego roku. Jest też prawdopodobne, że termin wymieniony w aneksie z 2019 roku (lipiec 2023 roku) nie zostanie dotrzymany, biorąc pod uwagę, że w marcu br. PGZ deklarowała dostarczenie w roku bieżącym łącznie 18 czołgów. W takim wypadku od początku 2022 do lipca 2023 roku musiałoby zostać przekazanych więcej niż 100 czołgów.

Zmiany wprowadzone ramach programu Leopard 2PL, obejmują m.in. dodatkowe, modułowe opancerzenie wieży oraz nowe przyrządy celownicze. Działonowy i dowódca otrzymali polskie kamery termowizyjne III generacji KLW-1 Asteria produkcji PCO. Dodatkowo zabudowana w czołgach Leopard 2A4 głowica PERI R17A1 została zmodyfikowana do wersji z dalmierzem laserowym, stosowanej w najnowszych wozach Leopard 2A7. Kierowca również otrzymał nowy dzienno-nocny system obserwacji, wyposażony m.in. w kamerę cofania KDN-1 Nyks produkcji PCO.

Armatę i system kierowania ogniem dostosowano do nowocześniejsze amunicji przeciwpancernej DM63A1 oraz programowanej, odłamkowo-burzącej DM11. Zastosowano również elektryczny mechanizm obrotu wieży i ruchu armaty w miejsce starszego systemu hydraulicznego, co wymusiło zastosowanie pomocniczej jednostki napędowej (APU) i zmiany w instalacji elektrycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama