Siły zbrojne
Nowe ujęcia irańskiego czołgu Karrar
Według informacji opublikowanych przez serwis Mojnews, podczas wizyty Prezesa Sądu Najwyższego Iranu, Gholama-Hosseina Mohseni-Eje’i w dniu 26 sierpnia przedstawiono mu nowe wyroby zbrojeniowe irańskiego przemysłu zbrojeniowego m.in. czołg podstawowy Karrar. Informację tę podał także serwis ArmyRecognition.
Czołg Karrar został zademonstrowany po raz pierwszy w marcu 2017 roku w fabryce Bani-Haszem w stanie Lorestan w zachodnim Iranie. Informowano wtedy, że produkcja seryjna już się rozpoczeła jednak jest to raczej wątpliwe. Przy jego budowie irańscy konstruktorzy mieli bazować na T-72S Szilden. Uwagę zwraca także duże podobieństwo irańskiego czołgu do rosyjskiego T-90MS.
Czytaj też
Uzbrojenie czołgu stanowi armata 2A46M kalibru 125 mm oraz zdalnie sterowany ciężki karabin maszynowy kalibru 12,7 mm lub 14,5 mm. Dzięki zastosowaniu elektro-optycznego systemu kierowania ogniem, noktowizora, dalmierza laserowego i komputera balistycznego załoga Karrara może z niego strzelać z użyciem amunicji naprowadzanej laserowo do celów stacjonarnych oraz ruchomych zarówno w dzień, jak i w nocy. Czołg wyposażono także w system nawigacyjny. Ochronę stanowi pancerz reaktywny umieszczony z przodu, po bokach i na wieży Karrara. Z tyłu wieży zamontowano siatkowe osłony przeciwkumulacyjne.
Czytaj też
Jednostkę napędową ma stanowić silnik o mocy 1000 KM. W rezultacie stosunek mocy do masy czołgu MBT ma wynosić około 20 koni mechanicznych na tonę, a jego prędkość maksymalną szacuje się na około 70 km/h. Zewnętrzne zbiorniki paliwa można zamontować z tyłu, aby zwiększyć jego zasięg. Zasięg bez bębnów paliwowych wynosi 500-550 km, ale z beczkami paliwowymi co najmniej 200-280 km dalej.
Karrar MBTs & refurbished M109 SPGs have been delivered to the 292nd armoured brigade of Dezful
— Iran Defense|نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران (@IranDefense) September 2, 2022
Note that these are the cheaper variant of Karrar we've seen with the Artesh in the past. No RWS, LEDs, or electro optical jammers (likely only PLDS-S-1 360° laser warning receiver) pic.twitter.com/s0bU2Fz0KI
Chyżwar
Teraz ma jakoby mniej futurystyczny wygląd niż wcześniej. Ale to bez znaczenia. Latającą wieżą będzie tak, czy siak.
szczebelek
Bez wątpienia to kolejny teciak bez względu na nazwę.....