Reklama

Siły zbrojne

Nowe Su-35 dla rosyjskich sił powietrznych

Su-35
Su-35
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Po dostawie dwóch bombowców frontowych przyszła pora na myśliwce przewagi powietrznej. Rosyjskie media pokazały film z przekazania najprawdopodobniej dwóch samolotów typu Su-35.

Dostawa oznacza, że w tym roku przekazano łącznie prawdopodobnie cztery samoloty bojowe: dwa Su-34M i dwa Su-35S. W czasie wojny w Ukrainie udało się potwierdzić zniszczenie co najmniej siedmiu tych ostatnich samolotów, w tym dwóch w lutym 2024 r.

Reklama

Rosja posiada obecnie około setki Su-35S, które są jej najlepszymi w pełni operacyjnymi samolotami przewagi powietrznej. Są też one zdolne do ataków na cele naziemne, chociaż tutaj są wykorzystywane przede wszystkim Su-34.

Biorąc pod uwagę, że obydwie dostawy zostały dokonane dopiero w czwartym miesiącu tego roku, nie sposób nie zadać pytania ile łącznie samolotów bojowych uda się dostarczyć Kremlowi do końca grudnia. W 2022 roku było to łącznie prawdopodobnie 27 maszyn, a w 2023 roku – około 24, choć istnieją też rachuby, że około 30.

Czytaj też

Rosja utajniła liczebność dostaw swoich samolotów, jednak wydaje się, że raczej w zawiązku z ich skromnością niż chęcią zaskoczenia przeciwnika. Problemy z produkcją zaawansowanego technicznie sprzętu powinny występować w związku ze światowym embargiem na dostawy różnego rodzaju podzespołów, czipów i elektroniki.

Reklama
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (7)

  1. młodygrzyb

    POKŁADOWA STACJA RADIOLOKACYJNA "Sapfir-25" (wyrób N005) w wariantach RP-25, RP-25M, RP-25MN - odległość wykrycia celu o SPO > 10 m2 w przedniej półsferze (PPS) celu: 105-115 km, na tle ziemi: 27-30 km - odległość uchwycenia celu j.w: 75-80 km, na tle ziemi: 22-25 km sektor obserwacji: w azymucie: 30-60 stop. w kącie podniesienia: +/- 14 stop. oś sektora obserwacji: w azymucie: +/- 56 stop. w kącie podniesienia: + 52 /- 42 stop.

    1. Tani2

      Młodygrzybie to tak nie działa, Mig 25 był myśliwcem przechwytującym on nie wykrywał celu radarem on był naprowadzany na cel przez kontrolera naziemnego. Dlatego w jego przypadku położono nacisk na prędkość max bo chodziło o to żeby jak najszybciej znaleźć się w rejonie celu. Stacja służyła mu jako znacznik celu dla rakiet. To był samolot OPK czyli po naszemu Wojsk Obrony Powietrznej Kraju. Podobnie działał Su27P czyli pierechwatczik. One miały specjalny kanał łączności niektòrzy nazywają go na wyrost datalinkiem. Amerykanie byli zaskoczeni prymitywizmem Miga -25 ale oni nie kapują że u sowietòw była inna koncepcja plot. Samolot nie był myśliwym tylko fuzją myśliwego. I dlatego amerykański samolot kosztuje 75mln dollaròw a ruski 1/3 tego.

    2. Davien3

      młodygrzyb ten radar był jedynie na ostatnich zbudowanych MiG-25PD, wcześniejsze wersje latały z radarem Smierch-A w wersjach A1/A2/A3

    3. Davien3

      Tani, MiG-25 był wyposażony w rakiety R-33 wymagające stałego podświetlania przez radar pokładowy więc wbrew temu co piszesz musiał najpierw wykryć cel, nastepnie podswietlac go dopóki pocisk nie trafił. A swoją prędkość zawdzięczał temu że powstawał jako odpowiedź na XB-70 co spowodowało że okazał się samolotem całkowicie nieudanym, przeznaczonym do zwalczania jednego celu, który nigdy nie powstał.

  2. młodygrzyb

    Korekta: MiG-25PD- system kierowania ogniem S-25, zawierający stację radiolokacyjną RP-25MN/ Sapfir-25 z analogową maszyną liczącą AWM-25, termonamiernik TP-26 i celownik kolimatorowy K-10T, pokładowa aparatura przyrządowego naprowadzania, kierowania i wskazywania celów BAN-75/Biriuza,

  3. młodygrzyb

    - MiG-25R, MiG-25RB- zespół wymiennych lotniczych aparatów fotograficznych: dziennych (AFA-70M, AFA-72, AJe-10) i nocnych (NAFA-75) oraz stacja ogólnego rozpoznania radiotechnicznego SRS-6 lub SRS-7. Fotografowanie nocne realizuje się z użyciem 8 bomb błyskowych FotAB-100-80. Do samoobrony samolot dysponuje stacją ostrzegawczą SPO-10 oraz wbudowaną stacją zakłóceń aktywnych SPS-141/142/143, - MiG-25RBW- który od MiG-25RB różnił się zabudową nowej stacji rozpoznania radiotechnicznego SRS-9 Wiraż, -MiG-25RBT- od MiG-25RBW różnił się nową stacją rozpoznania radiotechnicznego SRS-13 Tangaż, - MiG-25RBK- otrzymał stację szczegółowego rozpoznania radiotechnicznego Kub-3M, później Szar-25, - MiG-25RBF- otrzymał stację szczegółowego rozpoznania radiotechnicznego Szar-25, - MiG-25RBS- posiadał radar obserwacji bocznej Sablja-E, - MiG-25RBSz- posiadał radar obserwacji bocznej Szompoł,

  4. Buczacza

    To ewenement w skali światowej. Ktoś macha zardzewiałą szabelką. A żeby ją naostrzyć musi korzystać z pomocy (wroga)...

    1. Komandos PCK Shev Valdore

      @Buczacza, F-35 od Su-57 nie rozróżniasz ale głos zabrać w temacie lotnictwa zabrać musiałeś. ruscy od zawsze byli zacofani w dziedzinie lotnictwa w stosunku do krajów zachodnich. Poczytaj sobie o takim MiG-25. Miał radar który ważył tonę, zbudowany na lampach próżniowych, miał moc 600 kW (poczytaj sobie co to jest) i mógł upiec królika z odległości dwóch metrów. Tak to już ruska technika, jedyna w swoim rodzaju więc rozumiem, dlaczego tak ją uwielbiasz.

    2. Davien3

      Komandos Radar Smierch-A z MiG-25P/PD wazył 500kg i na pewno nie miał mocy 600kW zwłaszcza przy zasięgo do 100km:) Czyli jak widac sam nie masz pojecia co wypisujesz.

    3. Komandos PCK Shev Valdore

      @Davienku, ty nawet nie wiesz jakie radary były na wyposażeniu MiGa-25, a się udzielasz. Poszukaj sobie proszę, to nie takie trudne, wpisz sobie w języku polskim albo angielskim "moc radaru MiGa-25" to bardzo szybko znajdziesz. Ja sobie Davienku tego nie wymyśliłem, tylko znalazłem w internecie i monografiach samolotu MiGa-25.

  5. Tani2

    Dla dokładnych ,te samoloty są częscią czwartego kontraktu podpisanego w 2021r na dostawę 24 samolotòw z terminem realizacji koniec 2024. Z tego w 2022 przekazano 4 sztuki w 23r 12sztuk i w tym roku co najmniej dwie. Czyli zostało jeszcze 6 sztuk do wykonania planu. Ogòłem liczba dostarczonych dla wks to 120 sztuk. za bdmp

  6. Tani2

    Tak znowu godło i barwa. Miniaturowa flaga FR na sterze kierunku to godło niezależnego pułku myśliwskiego z Komsomolska nad Amurem są to razem z pułkiem z Biesowca jedyne w wks pułki dwueskadrowe posiadające etatowo dwie eskadry po 12 maszyn Su-35s. Pozostałe są w formie eskadry w pułkach mieszanych czyli 12 maszyn typu Mig31 i 12 typu 35s. Przy Su-35s radzę pisać literę c czyli ruskie s. Bo Su-35 to fabryczne oznaczenie wersji eksportowej ma ona mieć osłabioną część środkową kadłuba. Su-35 to chińskie i z zamòwienia tzw egipskiego. Co oznacza litera s? Seryjny

  7. santaclous

    Jak by Ukraińcy zestrzelili jeszcze 20

Reklama