Reklama

Siły zbrojne

Nowa era w Wojsku Polskim: czołgi K2 i haubice K9A1 dostarczone [PODCAST]

Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Do portu w Gdyni 6 grudnia 2022 roku, ze statku BBC Pearl, wyładowano partię 10 czołgów K2 Black Panther i 24 armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder.

Reklama

Łącznie Polski MON zamówił 180 czołgów K2, za kwotę około 16 mld PLN, dostawy tej partii czołgów mają trwać do roku 2025. Z dostępnych informacji wynika że w roku 2023 do Polski ma dotrzeć kolejne 18 maszyn, 2024 56 sztuk a w 2025 ostatnie 96 egzemplarzy. 

Reklama

Umowa na dostawy czołgów obejmuje także pakiet logistyczny, który zawiera zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, narzędzia, urządzenia diagnostyczne, materiały i pomoce szkoleniowe, oraz zapas amunicji wynoszący kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji czołgowej kaliber 120x570mm różnych typów.

Czytaj też

Oprócz czołgów, do Polski dotarły także armato haubice samobieżne K9A1 w liczbie 24 egzemplarzy. Umowa na armatohaubice przewiduje dostawę 212 sztuk tego sprzętu za kwotę około 11 mld PLN, harmonogram dostaw przewiduje ich zakończenie do roku 2026. Podobnie jak w wypadku czołgów, umowa przewiduje dostawy zapasu części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych, narzędzi, materiałów i pomocy szkoleniowych oraz zapasu kilkudziesięciu tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. 

Reklama

Czołg podstawowy K2 został opracowany jako następca wozów K1 i K1A1. Prace nad tą konstrukcję rozpoczęto w roku 1992 i trwały one aż do roku 2013 kiedy po serii badań i testów, wdrożono czołg K2 do produkcji seryjnej i służby w wojskach lądowych Armii Republiki Korei. 

Czytaj też

Czołg K2 w konfiguracji dla armii Republiki Korei, czyli takiej w jakiej zamówiono pierwsze 180 egzemplarzy, charakteryzuje się masą wynoszącą około 55-56 ton, maszyny z trzeciej serii produkcyjnej do której należą czołgi zakupione przez Polskę, wyposażone są w koreański silnik wysokoprężny Doosan Infracore DV27K o mocy 1500 KM, oraz niemiecką przekładnię hydrokinetyczną Renk HSWL 295 TM z 5 biegami do przodu i 5 biegami wstecznymi. 

Zespół napędowy zapewnia prędkość do około 70 km/h na drodze utwardzonej, oraz 50km/h w terenie. Zapas paliwa wynosi około 1.296 litrów, co zapewnia zasięg operacyjny wynoszący około 450 km. Czołg zdolny jest do pokonywania przeszkód wodnych po dnie do głębokości około 5 metrów. 

Czytaj też

Uzbrojenie główne czołgu K2 stanowi gładkolufowa armata WIA 120 CN08 L55, sprzężony z nią karabin maszynowy K12 kaliber 7.62mm oraz zamocowany przy włazie wielkokalibrowy karabin maszynowy K6 kaliber 12.7mm. Zapas amunicji wynosi 40 naboi 120x570mm z czego 16 w magazynie automatu ładowania armaty w tylnej niszy wieży, pozostałe 24 naboje znajdują się w regale amunicyjnym w kadłubie na prawo od stanowiska kierowcy, zapas amunicji do uzbrojenia pomocniczego wynosi około 12.000 sztuk amunicji kalibru 7.62x51mm i 3.200 sztuk amunicji 12.7x99mm. 

K9A1 to zmodernizowana wersja AHS K9 wdrożona do służby w roku 2017, która skupiała się głównie na wprowadzeniu nowej elektroniki systemu kierowania ogniem oraz nowego oprogramowania. Uzbrojenie główne K9A1 to działo kaliber 155mm WIA 155 CN98 L52, z zapasem 48 sztuk pocisków i ładunków miotających, uzbrojenie dodatkowe stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy K6 zainstalowany przy włazie dowódcy. 

Za napęd ważącej około 47 ton K9A1 odpowiada silnik wysokoprężny MT881 Ka500 o mocy 1000KM, sprzęgnięty z przekładnią hydrokinetyczną Allison X1100-5A3 z 4 biegami do przodu i 2 wstecznymi. Zespół napędowy zapewnia mobilność na poziomie około 67 km/h na drogach utwardzonych. Zasięg operacyjny wynosi 360km. 

W przyszłości w ramach współpracy z Republiką Korei, Polska ma pozyskać około 820 czołgów K2PL, których ostateczna konfiguracja nie została jeszcze sprecyzowana, oraz opracować spolonizowany wariant armato haubicy samobieżnej K9, oznaczoną jako K9PL.

Reklama

Komentarze (6)

  1. RAF

    I bardzo dobrze. Lepszej opcji niż współpraca z Koreą nie ma, jeśli chcemy pozyskać szybko doskonały sprzęt i szerokie kompetencje dla przemysłu. Oby wszystko się udało wbrew wrogiej agenturze i wiecznym malkontentom.

    1. AndK

      Jaka współpraca? Zwykła relacja dostawca - klient nic więcej

    2. Tomasz1979

      To bzdury tzn Korea naprawdę współpracuje i inwestuje w PL przemysł - w przeciwieństwie do USA. I dlatego ją wybrano. W PL - i było to już potwierdzane na koferencjach nawet 3 miesiące temu - powstaną nowe dedykowane fabryki koreańskiego sprzętu. Nawet nowoczesniejsze bo młodsze i przy okazji lepiej wyposażone niż te w Korei. Tu trzeba jedno mocno zrozumieć : jest to w interesie także samej Korei (było to dokładnie omawiane na konferencji). Która także dywersyfikuje sobie w ten sposób możliwości dostaw i napraw gdyby w przyszłości z kolei wojna dosięgła jej granic. Korea ma naprawdę bliżniaczą pozycje geopolityczną. I jeszcze jedno : Korea traktuje PL jako bramę do wejścia na rynek Europy i NATO. Będzie bardzo dbać o poziom inwestycji i wsparcia i jakość dla pokazania się.

    3. Małopolska

      @AndK: Jaka współpraca? Zwykła relacja dostawca - klient nic więcej Współpraca jest nawet w zakresie finansowania. O pomocy w przeniesieniu produkcji do Polski nie wspominawszy.

  2. Grzyb

    Pań Damian Ratka dla Defence.24, no no no, gratulacje dla decyzji redakcji, oby jak najdłużej i jak najwięcej.

  3. Grzyb

    Pań Damian Ratka dla Defence.24, no no no, gratulacje dla decyzji redakcji, oby jak najdłużej i jak najwięcej.

  4. lechbialoczarny

    Ciekawe jak długo cały ten sprzed postoi w Polsce przed wycieczka na wschód?

    1. Negio

      @lechbialoczarny - to na ile jeszcze miesięcy przewidujesz czas wojny na Ukrainie? Piszesz o całym sprzęcie, czyli ta wojna to według ciebie musi trwać jeszcze kilak długich lat. Co prawda wyskok Błaszczaka z patriotami mógł by wskazywać na takie jak przypuszczasz postępowanie, ale jest pewna różnica. Patrioty są niemieckie, a my płacimy za ten sprzęt grube miliardy.

    2. wars

      Wolałbyś, żeby Ukraińcy przegrali i Polscy Żołnierze walczyli na Polskiej ziemi ze zdegeneralizowaną rosją. i TY wtedy szedłbyś przeciw ruskim w pierwszym szeregu.???

    3. Chyżwar

      Koreańskie prawo na szczęście wyklucza wysyłkę tego sprzętu na wschód.

  5. Thorgal

    Mam nadzieję, że nie będziemy ograniczać i razem z Koreańczykami zbudujemy kolejną haubicę z 58 kalibrów lub więcej z zasięgiem 70-100km z automatem oraz możliwością ręcznego ładowania... Niech sny się spełniają,,, :)

    1. AndK

      "Mam nadzieję, że nie będziemy ograniczać i razem z Koreańczykami zbudujemy kolejną haubicę z 58 kalibrów" Ta haubica będzie tak samo polska jak polskie są śmigłowce z Mielca albo Świdnika albo jak polska jest astra (była) z Gliwic lub fiaty z Tych.

    2. Ma_XX

      to może działa V3?

    3. Chyżwar

      @AndK Nie kłam. Od dawna wiadomo, że fabryki będą polską własnością.

  6. bc

    Pierwsze fabrycznie nowe czołgi od czasów części PT91.

Reklama