Reklama

Siły zbrojne

Norwegia wesprze Ukrainę wyrzutniami MLRS – pośrednio

Brytyjska wyrzutnia M270B1. Takie zestawy trafią na Ukrainę, a Brytyjczycy otrzymają w zamian starsze M270A0, które następnie będą modernizowane.
Brytyjska wyrzutnia M270B1. Takie zestawy trafią na Ukrainę, a Brytyjczycy otrzymają w zamian starsze M270A0, które następnie będą modernizowane.
Autor. MoD UK/Crown Copyright

Ministerstwo obrony Norwegii zdecydowało o przekazaniu trzech wyrzutni rakietowych M270 MLRS na rzecz wsparcia walczącej Ukrainy. Broń nie trafi jednak do ukraińskiej armii, a do Brytyjczyków, którzy dzięki temu będą mogli przeprowadzić dostawy dla Kijowa bez uszczerbku dla własnych zdolności.

Reklama

Norwegia zdecydowała się na podjęcie współpracy z Wielką Brytanią i Ukrainą, w celu uzupełnienia ukraińskich zapasów artylerii rakietowej wyrzutniami M270 MLRS. Oslo przekaże trzy wyrzutnie dla Londynu, który je zmodernizuje do standardu M270B1 lub B2 i wprowadzi do własnej armii. Dzięki temu posiadane wyrzutnie M270B1 Wielka Brytania będzie mogła przekazać armii Ukrainy. Jak na razie Londyn zadekl

Reklama

Norweskie wyrzutnie MLRS należą do starej wersji, zwanej m.in. przez Stany Zjednoczone M270A0. Jest ona zdolna do strzelania rakietami niekierowanymi z amunicją kasetową (M26/M26A1), ale te zostały wycofane przez większość europejskich państw NATO, a także USA, w związku z konwencją z Oslo o zakazie stosowania amunicji kasetowej. Co prawda Stany Zjednoczone nie podpisały konwencji, ale pociski M26 uznano za przestarzałe i zezłomowano, zostawiając jedynie nowsze GMLRS. Norwegia ma 12 zmagazynowanych wyrzutni M270A0.

Z kolei Wielka Brytania prowadzi od niedawna program modernizacji 44 posiadanych wyrzutni M270B1 MLRS. Dziś dostosowane są one do strzelania amunicją GMLRS (zasięg ognia 70-85 km), w przyszłości – podobnie jak amerykańskie M270A2 – również pociskami GMLRS-ER (o donośności 150-200 km) i nowymi rakietami taktycznymi PrSM.

Reklama

Brytyjczycy przekażą do modernizacji ex-norweskie wyrzutnie w najstarszej wersji, a swoje M270B1 zamiast do modernizacji trafią na Ukrainę. Dodajmy, że przeprowadzenie prac nie będzie problemem, bo sami Amerykanie podnoszą przywracane do służby wyrzutnie M270A0 do nowego standardu.

Norwegia jest mocno zaangażowana w pomoc wojskową dla Ukrainy, dostarczono już m.in. 22 haubice M109A3GN czy zestawy przeciwlotnicze Mistral. Rozwiązanie, na jakie zdecydowano się z Wielką Brytanią jest jednak szczególnie ciekawe. Pozwala bowiem na wzmocnienie ukraińskiej artylerii bardzo potrzebnym systemem i bez większego uszczerbku dla zdolności państwa NATO. Dodajmy, że Francja i Niemcy mają w swoich magazynach około 40-50 niezmodernizowanych i nieużywanych wyrzutni M270A0. Włączenie ich do podobnego schematu pomocy dla Ukrainy mogłoby dać szansę na przekazanie Kijowowi większej liczby potrzebnych wyrzutni rakiet, przy zachowaniu zdolności artylerii rakietowej państw NATO.

Reklama

Komentarze (2)

  1. szczebelek

    I to jest współpraca. W czasie szczytu lub przed : a) Holandia i Niemcy dostarczą kolejne 6 PZH2000 oraz Włochy miały zostać przekonane do przekazania tego sprzętu ( kolejne 6 sztuk?) b) Norwegia przy udziale UK dostarczy 3 MLRS270 c) Norwegia i USA dostarczą NASAMS d) Francja zobowiązała się wysłać 6 kolejnych Ceasarów ( liczba może się wahać od 24 do 30 sztuk łącznie, bo nie wiem czy było 6 czy 12 na początku, potem przed II turą prezydenckich plus 6, przed II turą parlamentarnych plus 6 i wieczorem przed szczytem następne 6)

    1. Arsen

      Żabojady dały 6 szt Cesarów i obiecały następne 6. Nic ponadto

  2. Zawisza_Zielony

    Trzeba było na szczycie NATO negocjować, iż dla pakietu chcemy 100 MLRS (zapłacimy za modernizację, pod warunkiem , iż odbędzie się w naszych zakładach) a nasze LANGUSTY, DANY I GOŹDZIKI wysłać na Ukrainę, Trzema wyrzutniami to Ukraińcy wojny nie wygrają .....

Reklama