Reklama

Siły zbrojne

Nordycko-Bałtycka Ósemka zacieśnia współpracę obronną

  • Fot. Flickr / CC
    Fot. Flickr / CC

Władze krajów nordyckich i państw bałtyckich zdecydowały o wzmocnieniu współpracy obronnej w takich dziedzinach jak reagowanie na zagrożenie wojny hybrydowej, cyberbezpieczeństwo, wspólne ćwiczenia, zakupy uzbrojenia, a także wsparcie dla Gruzji i Ukrainy. 

Podczas odbywającego się w Danii corocznego spotkania ministrów obrony grupy współpracy regionalnej NB8 (Nordic-Baltic Eight – pol. Nordycko-Bałtycka Ósemka) zrzeszającej Szwecję, Norwegię, Islandię, Danię, Finalndię, Litwę, Łotwę i Estonię członkowie zaakceptowali litewskie i szwedzkie propozycję zacieśnienia współpracy obronnej. Jest to odpowiedź krajów regionu na rosyjską agresję na Ukrainie i związane z tym niekorzystne, fundamentalne zmiany w sferze regionalnego bezpieczeństwa.

W związku z tym osiem państw zgodziło się, co do potrzeby ściślejszej współpracy w takich dziedzinach jak reagowanie na zagrożenie wojny hybrydowej, cyberbezpieczeństwo, wspólne ćwiczenia i operacje wojskowe, modernizacja i zakupy uzbrojenia, a także wsparcie dla Gruzji i Ukrainy w ramach Nordic-Baltic Assistance Programme.

Podczas spotkania w Danii minister obrony Litwy zwrócił także uwagę na potrzebę wzmocnienia współpracy pomiędzy NB8, a NATO poprzez wspólne ćwiczenia, wymianę informacji oraz zapewnienie krajom członkowskim Sojuszu z regionu Morza Bałtyckiego i Półwyspu Skandynawskiego większej liczby stanowisk w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Nordycko-Baltycka Ósemka powstała w 1992 roku po to by promować współpracę między krajami członkowskimi zarówno w wymiarze politycznym jak i gospodarczym w takich obszarach jak polityka zagraniczna, obrona, energetyka, finanse, transport, edukacja, środowisko, praca i wymiar sprawiedliwości. Co roku odbywa się ponad 50 spotkań grupy na różnym szczeblu. W najważniejszych z nich biorą także udział premierzy i szefowie MSZ. 

Czytaj więcej: Skandynawowie łączą siły zbrojne. NORDEFCO odpowie na zagrożenie ze strony Rosji

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. ytuyt

    A Polska to nie leży nad Bałtykiem ???? ale jaja masakra. We wszystkich kwestiach nasz kraj jest pomijany i to wiecznie....;/

    1. Jazon 47

      a na co mamy biadolić skoro wszystkie z wymienionych krajów mają łącznie mniej ludności niż Polska? skoro nie chcą nas widzieć w swojej wspólnocie - ich problem. Jeśli patrzyliby perspektywicznie powinni organizować sojusz wokół najsilniejszego........czyli nas

  2. Wojmił

    Państwa Skandynawskie wielokrotnie proponowały nam bardzo wiele różnych form współpracy już od 1989 roku.. To my odrzucaliśmy te propozycje, reagowaliśmy niemrawo albo mnożyliśmy żądania i oczekiwania w ich ramach... Zapatrzeni w USA taki błąd popełniliśmy braku dbałości o dobrą współpracę z naszymi sąsiadami - tymi co blisko...

  3. Tak cenne

    Tak wydaje się że mocnym wkładem będzie lotnictwo Łotwy Litwy i Estonii. Ku.. czy oni nie mogą kupić na spółę choć 4-6 starych F16 żeby się opędzać od ruskiego robactwa naruszającego ich przestrzeń.

    1. Geoffrey

      Wcale nie jest łatwo państwom wielkości naszego jednego ( i to małego) województwa utrzymywać lotnictwo myśliwskie. Niech sobie najpierw kupią parę czołgów i jakiś system przeciwlotniczy. Sojusznicy mogą przysłać samoloty w ciągu minut. Brygady zmechanizowanej - raczej nie.

  4. mc

    Dlaczego to jest "8", a nie "9" - dlaczego nas tam nie ma ?

    1. maj

      Bo Bałtom, a zwłaszcza Litwinom wystarczy jeden kandydat na hegemona.

  5. Olender

    Gwarantuje Ci, że system pplot średniego zasięgu był by bardziej skuteczny...

Reklama