Reklama

Siły zbrojne

Nocny Łowca w krainie wiecznych łowów

Wrak Mi-28
Wrak Mi-28
Autor. SZ Ukrainy

Siły ukraińskie odnalazły w rejonie Charkowa wrak rosyjskiego śmigłowca bojowego Mi-28N Night Hunter. Maszynie o numerze RF-13628 zrobiono serię zdjęć, które trafiły do sieci potwierdzając zestrzelenie śmigłowca tego typu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na fotografiach widać, że śmigłowiec uderzył o ziemię z dużą siłą i wywrócił się do góry podwoziem. Maszyna została w dużym stopniu zniszczona, jednak ocalał jej charakterystyczny dziób z systemami elektrooptycznymi i radiolokatorem. Sfotografowano też piastę wirnika z połamanymi łopatami i elementy belki ogonowej, na której można było odczytać wspomniany numer.

Jak dotychczas potwierdzonych fotograficznie zostało co najmniej pięć Mi-28 ze 112 jakie było w uzbrojeniu Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej na początku tego roku. Znacznie więcej pojawiało się na dostępnych materiałach zestrzelonych śmigłowców w pewnym sensie konkurencyjnych w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej, czyli Ka-52 Alligator, których naliczono już 14. Z kolei zniszczonych rosyjskich śmigłowców z rodziny Mi-24 udokumentowano siedem egzemplarzy. Listę tą uzupełnia 12 potwierdzonych transportowych Mi-8 i 5 maszyn nieznanego typu, rozbitych przez artylerię na lotnisku pod Chersoniem.

Reklama

Statystyki te, obejmujące 41 maszyn to zaledwie ułamek doniesień wojsk ukraińskich, które twierdzą, że zestrzeliły ich około 167 (stan na 17 maja) i które donoszą o nawet kilku zestrzeleniach wiropłatów wroga dziennie. Trudno oceniać na ile szacunki te są prawdziwe, ale wydaje się że znacznie łatwiej jest udokumentować zniszczony czołg czy wóz bojowy, którego wrak pozostaje na placu boju, bądź wyraźnie widać go na rejestracji widoku z celownika. Wiele filmów z zestrzeleń pokazują niewyraźny rozbłysk gdzieś na niebie i radość obsługi naziemnego systemu OPL względnie spadającą na ziemię „kometę", której nie można zidentyfikować – ani jeśli chodzi o przynależność państwową, typ ani nawet klasę sprzętu (zestrzelonym obiektem na filmie może być często np. dron). Wraki często spadają za liniami wroga albo w trudno dostępnych miejscach, bądź trudnych do przewidzenia miejscach. Stąd właśnie sytuacja, w której wojska ukraińskie zdobywając teren pod Charkowem natknęły się na wrak i udokumentowały jego istnienie.

Reklama

Komentarze (6)

 1. mc.

  Tak z innej bajki: orki twierdzą że w 2021 roku podpisały umowy na eksport uzbrojenia na poziomie 10 mld USD. Zagadka - czy w roku 2022, 2023 i następnych ktoś kupi ich złom ?

  1. Valdore

   Indie masowo rzygnuja z zakupu rosyjskiego uzbrojenia głównie w dziedzinie lotnictwa. Pewnie znajdą sie tcy co kupią ale tu akurat pole do popisu beda miały Chiny,spokojnie wypychając Rosje z jej tradycyjnych rynków

  2. GB

   Indie zrezygnowały z zakupu 48 śmigłowców Mi-8 i nie wiem ilu Ka-31

  3. Mumin

   Z pewnością. Cyganie. Po cenie złomu z rabatem :-)

 2. taras

  Straty Rosji dziwnie maleją Czym ostrzej atakują tym mniej tracą ludzi i sprzętu Wg ukraińskiej propagandy Rosjanie stracili do marca 14 tyś żołnierzy w kwietniu 5 tyś w maju 6 tyś analogicznie helikopterów do marca 108 w kwietniu 35 maju zaledwie 18 Wielki sukces pozyskanie danych o stratach 1 gwardyjskiej armi pancernej dowodzi że stracili 408 żołnierzy Na dwie dywizje pancerne 2 brygady zmechanizowane infrastrukturę dalszą jakieś 10 tyś żołnierzy i 80 dni walk moim zdaniem straty poniżej oczekiwań zwycięsko cofającej się Ukrainy

  1. Janekk

   Koniecznie opowiedz o tym Władimirowi, może dostaniesz pralkę w nagrodę za czujność.

  2. Valdore

   @tara, skończ już z tymi bajkami z kremla bo jedynie rozsmieszasz ludzi biedny rustrollu.

  3. Chyżwar

   Atakują, atakują i doatakować się nie mogą. Na początku wojny onuca na niniejszym forum darła ryja, że sowiecki atak to blitzkrieg. Potem blitzkrieg zmienił się w pełzanie onucka znikła. Teraz na jej miejsce jesteś ty.

 3. Adam S.

  Niedzielny Żołnierzyku, bardzo chcesz mieć informacje o stratach strony ukraińskiej? To słuchaj mediów rosyjskich. Niestety różnica wiarygodności strony rosyjskiej od ukraińskiej jest zasadnicza. Tylko i wyłącznie Rosji zawdzięczamy to, że dla informacji strony ukraińskiej praktycznie nie ma alternatywy. Nie chcesz wierzyć Ukraińcom - Twoje prawo. No to teraz wróź z fusów i słuchaj wymądrzających się ekspertów, którzy... korzystają ze źródeł ukraińskich :)

 4. Mg

  Gdzie te wraki? Nie chce mi się wierzyć w te 200 zestrzelonych samolotów.. Spadały tylko po stronie rosyjskiej? ;)

  1. Niedzielny żołnierzyk, ale nie z WOT

   To, co my wiemy na temat tej wojny, to wojna czysto informacyjna, realnie dla nas istnieje tylko to. Propaganda Ukraińska robi swoje. Dla nich, spoko, niech to łykają, z ich perspektywy to dobrze, bo podnosi morale, dla nas to jednak szkodliwe bo się stworzył obraz: Rosja nie groźna, cioty co nie umieją nawet miasta zająć bez rozwalenia go doszczętnie, utrzymać się nie potrafią slava ukrainii wygramy za miesiąc, dwa i tyle z tego kolosa na glinianych nogach będzie. A realnie zapewne UA dostaje równie mocno, a może i nawet mocniej niż Rosja, ale tego nam media wspierające UA nie powiedzą, nawet nie dlatego, że wiedzą, ale nie powiedzą, tylko dlatego, że podają to, co Ukraińcy mówią, bo im ufają i wspierają, a oni nie podają wszystek prawdy.

  2. taras

   Oficjalnie Ukraina chwali się zestrzeleniem 108 helikopterów do marca 35 w kwietniu i 22 w maju Pamiętam reprint gazety Warszawskiej z 7 września 1939 roku Angielskie niszczyciele na Bałtyku zatapiają niemieckie okręty Polskie bombowce zbombardowały Berlin Ciemny lud wszystko kupi

  3. Ancymon

   "cioty co nie umieją nawet miasta zająć bez rozwalenia go doszczętnie" to doskonałe podsumowanie działań żołnierzy Onucji: czegoś nie potrafię, nie mogę, nie rozumiem? Zniszczyć, spalić i stratować! Urrrrrrrrrra!

 5. [email protected]

  Na polskich ojom-ach zamiast defibrylatorów pielęgniarka czyta "ukrainskie wojsko zniszczyło 20 czołgów rosyjskich" serce samo wraca do akcji i chodzi dokładniej niż zegar atomowy

 6. mc.

  P.S. Do mojej poprzedniej wiadomości (o eksporcie uzbrojenia przez orki w 2021 roku) - w tragicznym 2020 roku (spadek eksportu o 4,8%) Polska wyeksportowała MEBLI za 11,1 mld EURO

Reklama