Reklama

Siły zbrojne

Niszczyciel Aegis w Gdyni. "Wzmocni relacje między Polską a USA"

USS "Donald Cook" w gdyńskim porcie. Fot. US Embassy Warsaw
USS "Donald Cook" w gdyńskim porcie. Fot. US Embassy Warsaw

USS „Donald Cook” wpłynął w piątek rano do portu w Gdyni. Na Morzu Bałtyckim ma zademonstrować zaangażowanie amerykańskiej marynarki wojennej w podnoszenie wspólnych zdolności operacyjnych na morzu i bezpieczeństwa NATO w ramach operacji „Atlantic Resolve” - powiedział kmdr por. Thomas H. Kierstead. 

"To rutynowa wizyta, jej celem wzmocnienie relacji między Polską a USA w zakresie obrony Europy Środkowej i Wschodniej" - wyjaśnił attaché morski ambasady USA Thomas H. Kierstead. Po zacumowaniu przy nabrzeżu okręt będzie udostępniony do zwiedzania dla dziennikarzy. Na pokładzie jednostki zaplanowano m.in. wypowiedź dowódcy okrętu dla mediów.

USS "Donald Cook" to nowoczesny niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, który służbę w U.S. Navy rozpoczął w 1998 r. Okręt posiada na swoim wyposażeniu system zarządzania walką Aegis BMD, przeznaczony do zwalczania pocisków balistycznych i obrony przeciwlotniczej. Jednostki wyposażone w ten system wchodzą w skład morskiej tarczy antyrakietowej Stanów Zjednoczonych. Głównym uzbrojeniem okrętu są uniwersalne wyrzutnie VLS 41, pozwalające na używanie pocisków antybalistycznych SM-3 Block IA, SM-3 Block IB, przeciwlotniczych SM-2, manewrujących Tomahawk, rakietotorped VL-ASROC. Dysponuje też wyrzutniami pocisków przeciwokrętowych Harpoon.

Czytaj też: Ostre strzelanie europejskiej tarczy przeciwrakietowej.

Niszczyciel USS "Donald Cook" jest obecnie jednym ze składników morskiego komponentu systemu przeciwrakietowego, budowanego w ramach European Phased Adaptive Approach. Zadaniem tego systemu jest ochrona państw Europy przed atakami rakietami balistycznymi wystrzeliwanymi z rejonu Bliskiego Wschodu. Lądowa część komponentu będzie wykorzystywać elementy systemu Aegis Ashore - w tym wyrzutnie pocisków Standard SM-3 Block IB i Block IIA, budowane w Polsce i w Rumunii.

Portem macierzystym jednostki jest baza Norfolk w Wirginii (USA), na co dzień okręt stacjonuje w bazie Rota na południu Hiszpanii. Jest jednym z czterech okrętów wysuniętych sił morskich (Forward Deployed Naval Force - FDNF), których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa Europy.

PAP - mini

Komentarze (23)

 1. tadek

  na pokładzie COOKA który był w GDYNI była obecna broń atomowa......nic więcej nie mogę dodać...

  1. tomat

   Jeżeli tak było w istocie, TO CO Z TEGO? Gorszysz się tym, może obawiasz? Bo ja, nie. Nie robię w gacie z tego powodu. A nawet sie z takiego obrotu sprawy, zadowolony. Bo tak byc powinno!

  2. Kosmit

   Nic więcej nie możesz dodać, bo nic nie wiesz. Propaganda na poziomie Korei Północnej. Kimowe argumenty są takie: F-18 może przenosić broń atomową? Może. Ile jest F-18 na lotniskowcu? A z 50 będzie (+/-). Ile zaczepów na ładunki podwieszane ma F-18? Kilka. Wniosek: "Do wybrzeży Korei przybył wraży lotniskowiec, który ma na pokładzie kilkaset bomb atomowych". Tu tak samo - Tomahawk może przenosić głowice atomowe? Może. Niszczyciele typu A-B mogą odpalać Tomahawki? Mogą. Więc jest tam broń atomowa. Kilka lat temu do Polski przypłynął okręt flagowy Floty Bałtyckiej, niszczyciel typu Sowremienny. Na stanowiących jego główne uzbrojenie pociskach P-270 Moskit można montować głowice atomowe. Czy to znaczy, że je miał? I dlaczego wtedy krzyku nie było? Ano, bo wtedy nie było prikazu.

 2. edmund

  Pływająca tarcza antyrakietowa ? A jak się nazywają takie okręty rosyjskie ? Obronne czy agresywne ? Mnie się wydaje, że jeśli ten okręt wchodzi w składa jednostek NATO, nie jest okrętem defensywnym, a właśnie ofensywnym i agresywnym. Jeżeli jest na nim broń atomowa, nie może być mowy o defensywnej jednostce.

  1. tomat

   Po której stronie stoisz? Po ruskiej, czy po Polskiej i NATOwskiej? Ja stoję po stronie Polskiej i NATO. Jak najwięcej okretów US Navy z ofensywną bronią na pokładzie. Rusaki muszą czuc respekt. I o to chodzi w obronie przed ew. agresją Rusaków na Bałtów lub Polskę.

 3. tadek

  tylko nie rozpowszechniajcie tego dalej bo się wyda....na pokładzie Cooka jest składowanych obecnie 6 Tomahawków z głowicami jądrowymi, będzie krążył po Bałtyku tak aby szachować obwód kaliningradzki i Piotrograd jednocześnie...zasięg Tomahawków na to pozwala..ma zapewnioną silna osłonę lotniczą jakby co..stratedzy USArmy i NAVY chyba już wiedzą że USA należy bronić u samych bram wroga a nie u siebie ..i macie tutaj COOKA..i nie tylko ..

  1. MAG

   A dodając do tych "6 Tomahawków z głowicami jądrowymi" załogę niszczyciela (tj. ok. 330 "członków" i liczyć x 2 jądra-bo z dostępnych informacji nie wynika aby w załodze były kobiety) to razem daje nawet ok. 666 "jąder". Taka siła "sparaliżuje" cały region Morza Bałtyckiego i tereny odległe na co najmniej 1333 km. od "wybrzeża". Więc jeżeli "drogi tadku" mieszkasz bliżej zejdź do piwnicy aby takiemu "tytanowi intelektu" wspomniany paraliż" nie zagroził.

  2. Davien

   Tomahawki z głowicami jądrowymi zostały wycofane, co ty właściwie wypisujesz.

  3. Marynarz (ret).

   A tę "pewną" informację zapewne podał ci sam dowódca okrętu? A może masz "wtyki" w dowództwie USN? Poza tym oficjalnie Tomahawki z głowicami nuklearnymi zostały wycofane ze służby.

 4. liks

  Ja bardzo chętnie chciałbym zwiedzić Moskwę ale nie stać mnie na to choć jestem w niby bogatszej aniżeli Rosja UE dodatkowo wspartej sojuszem z USA. To jak to jest , niektórzy tu piszą ,że Rosjanie przyjeżdzają tu nad Wisłę po zakupy a ja nie mogę pojechać do Moskwy bo mnie na to nie stać...

  1. bender

   Rosjanie nie jezdza na zakupy do Moskwy, bo ich na zakupy w Moskwie nie stac. Moskwa to takie dziwne miejsce z cenami z kosmosu, jedno z najdrozszych miast na naszej planecie. Przed upadkiem rubla na twarz ceny byly wyzsze niz Niemczech czy Holandii! Drozyzna to efekt cel, podatkow, oplat transportowych i wszelkiego rodzaju haraczy na jakie przedsiebiorca w Moskwie jest narazony.

 5. współpraca?

  Okręt tego typu przewozi w standardowej konfiguracji 56 Tomahawków z głowicami jądrowymi. W standardzie wojennym ma 96 Tomahawków. Ile głowic przywiózł do Gdyni i czu mioeszkanców o tym poinformowano?

  1. Pikolo

   Obama zdemontował marynarce głowice jądrowe z Tomahawków na czas pokoju

  2. Boczek

   Naturalnie że nie, bo chodzi o ich zdeponowanie w Polsce do czasu instalacji Tomahawków na naszych łodziach podwodnych. Tak wygląda właśnie współpraca.

 6. Force

  Może mi ktoś da odpowiedz - jestem w zakłopotaniu , tych 30 marins nie chcieli wrócić na okręt w RUMUNI, poprosili o azyl , tak ten SU-24 ich wystraszył ?

  1. zLoad

   Ze niby 30 z CIA mamy w Europie?

  2. Boczek

   ??? można poprosić o wersję po Polsku. Z tego co można zrozumieć: 30 członków elitarnej jednostki armii zawodowej prosi o azyl (z powodu?, byli na pokładzie?, po co?) w państwie o identyczne strukturze demokratycznej? Jak długo ta bajeczka będzie jeże po internecie wleczona? Jak mówił Eistein? "Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej."

 7. frank dux

  Super, że wpłynął. Czuje się już bardzo bezpiecznie-niewarygodne jak mało potrzeba by czuć się niezagrożonym. A viz nam do tej pory nie znieśli, chociaż Polska ich nie wymaga od obywateli USA, CZY TO JET W PORZĄDKU???

  1. suawek

   Jak Polacy przestaną łamać warunki pobytu w usa, to wizy znikną. Proste.

  2. Boczek

   Jest jak najbardziej w porządku. Suawek Ci wytłumaczył.

 8. Obserwator

  maxx odpowiem tak - sowiecka polityka od 1939 roku doprowadziła nasz nieszczęśliwy kraj do ruiny gospodarczej i politycznej. Z tej ruiny wydobywamy się opornie i będziemy odbudowywać Polskę i Nasze ELITY jeszcze tyle lat ile trzeba. Może nam przeszkodzić kolejna wojna. A co do wiz to jest przynajmniej ze 4 miliony chętnych do natychmiastowego wyjazdu za morze - to nam pomoże ???.

  1. Roman

   Hehe! Ale się uśmiałem. Polska i elity(!?) po 89r odbudowuja gospodarkę i pozycję naszego kraju.Pamiętaj nie można czegoś odbudować ja tego nie masz! Nasze super elity pozbył się gospodarki, handlu i bankowości pod przykrywką tzn globalizacji i niewidzialnej ręki rynku czyli neoliberalizmu.Szło by się rozpisywać ale bez tych rzeczy nie jest możliwością odbudowa żadnego kraju nawet Polski.O zniszczeniu naszej policji, wojskowości i innych służb lepiej już nie pisać Staliśmy się wasalem i popychadlem dla zachodniego świata. Elity a właściwie agenci zachodnich służb powinni zostać rozliczeni i osadzeni

  2. rcicho

   25 lat tzw. wolności i prawie cały przemysł w kompletnej ruinie, społeczeństwo ubożeje a młodzi ludzie setkami tysięcy emigrują za chlebem za granicę. Wojsko prawie w ruinie, rozwinięte tylko siły specjalne. Polska zamieniona została w poddanczą kolonię gdzie ludzie harują za grosze. Zniesienia wiz do USA nie chcą nawet polskie władze bo wiedzą że wyjechałyby tam setki tysięcy ostatnich młodych Polaków. I co wtedy kto by płacił podatki i haracz na ZUS? Emeryci i policja?

  3. maniuś

   Obserwator - tylko zapomniałeś dodac i ocenić kto ten kraj po 45r. ODBUDOWAŁ ? STOLICA - WARSZAWA wyglądała jak ? Cała POLSKA ją z ruin odbudowywała , dziś w nagrodę wypina tą szlachetną część ciała na resztę POLSKI . Miasta - te duże i te małe , same powstały a POLACY leżeli z buzią otwartą i czekali na manne z nieba ? Te zakłady POLSKIE - które tak ochoczo po 89r. zlikwidowano lub sprzedano , same powstały ? Miej chociaż trochę samo krytyki i zdrowego rozsądku . Rodzice Twoi gdzie pracowali - na polu , czy w fabryce POLSKIEJ . To tyle masz nawet do nich szacunku - ile do posiadania przed 89r. polskiego zasobu ? Takie naśmiewanie się z dorobku ludzi z przed 89r. - a musisz pamiętać że to większość starszych dziś ludzi STRAJKOWAŁO - o lepsze jutro , a nie gorsze . By dziś zobaczyć że w PAŃSTWIE POLSKIM - nie rządzi polski biznes , tylko OBCY ? By stwierdzić że nawet nasza OBRONNOŚĆ - leży na łopatkach ? Czy to celowe działania po 89r. - trudno nawet określić dlaczego ? A na koniec - zostawiłem Twoje końcowe zdanie - cytat " A co do wiz to jest przynajmniej ze 4 miliony chętnych do natychmiastowego wyjazdu za morze - to nam pomoże ???. " - jak widzisz sam że jesteś szczęśliwy jak by w naszym kraju było nas jeszcze mniej ludzi z krwi i kości POLAKÓW w POLSCE ? To znaczy o TWOICH nie szczerych zamiarach wobec POLAKÓW ?

 9. maxx

  Amerykański okręt przypłynął do Polski aby wybić Polakom z głowy marzenia o zniesieniu wiz. Miłośnicy USA z Polski ,zróbcie w końcu coś ,aby Wielki Brat i Wasz przyjaciel zniósł odwieczne wizy dla pseudowolnego narodu polskiego.

  1. jasiu

   Poproś o to górali z Jackowa, jak przestaną samowolnie przedłużać pobyt w USA to i wizy znikną

 10. kasandra

  Cichutko i mamy Parasol Aegis nad płn Polską który szachuje Kalinigrad

  1. tadek

   logicznie biorąc kto jak kto ale Amerykanie wiedzą że USA należy bronić jak najdalej od ich granic a jak najbliżej granic wroga...MACIE to jak na tapecie,już bardziej wytłumaczyć się nie da..!!! Piotrograd w zasięgu taktycznych rakiet z głowicami jądrowymi jednego niszczyciela ,PUTIN ZŻERA chyba własne skarpetki ,PITER to jego miasto w końcu..i COOK może je zdmuchnąć...no ..no...do czego ten PUTIN doprowadził..? słyszeliście jakieś protesty z jego strony...nic a nic ...mru mru...

  2. kapralek

   Raczej ochrona Redzikowa, docelowo podobno burek ma stacjonować w Ustce.

 11. Edwc

  To ten sam co na Morzu Czarnym spietrał się starego ruskiego SU-21. No to wzmocni relacje!

  1. vvv

   tak usa ucieka przez nawet balonem made in ruSSia

  2. suawek

   Twoja historia tak samo prawdziwa jak typ samolotu o którym wspominasz :)

  3. Kosmit

   A co to takiego Su-21? Jakaś hybryda zdemobilizowanych maszyn ze stajni Suchoja i Mikojana-Gurewicza, powstała w hangarze jednego z lotnisk WWS po suto zakrapianej imprezie? Ja słyszałem, że tam się różne rzeczy dzieją, ale zmontować jedną maszynę z dwóch różnych typów, to chyba tylko rosyjski mechanik potrafi.

 12. magazynier

  Taksówkarze muszą się mieć na baczności! I nie radzę pętać się w pobliżu, jak podczas poprzednich wizyt. Jak mówił szef: broń raz do roku sama strzela.

 13. zLoad

  To ten "dzielny" donald cook co zwiewal przed rosyjskim samolotem ? heheheh Smieje sie , tez bym tak zrobil, o ile ktos by mnie wepchnal na okret. Wogole orientacja ,samoswiadomosc ludzi mnie ciekawi. W czasie 2 wojny wsiadali na okrety wojenne. Slowem decydowali sie na podroz przez najbardziej grozny nieprzewidywalny teren walki. Wiem ze musieli. Ale jedynie rozmiar tego teatru dzialan dawal im szanse na przezycie. Choc zagrozenie bylo duzo mniejsze niz teraz. Dzielni ludzie chyba sa co przyplyneli. Jedna torpeda niewiadomo skad czy typu "noname" i by byli pokarmem dla ryb. A na bezzalogowe spoleczenstwo bedzie krzywo patrzec.

  1. zLoad

   Bo sa pontony, ale 2 dodatkowe torpedy , z siatka pomiedzy nimi i wystajace ostrza i pontonow nie ma. Dlatego wlasnie nie dalbym sie wcisnac na okret. Ale o takich rzeczach sie mysli przed wejsciem na trap(trap hehehe , rozumiem skad nazwa hehehe (ang))

 14. tadek

  a JA byłem nawet 2x w Archangielsku latem i widzialem kanał prowadzący do sowieckiej stoczni która wybudowała pierwszy ich atomowy OP...

 15. Luke

  To jest taki okrent ktury by sie sprzydal Polskiej MW, dlaczkego niemamy niszczycieli x4, Polacy sa nacalym swiecie i POLSKI misje sa po calym swieci to musimy miec wieksza i zprawniejsz MW ktura dzial po za Baltykiem! Fajna maszyna

  1. gizio

   ciężkie pytanie ale odpowiedź jest już lekka:)................nie mamy hajsu więc nas nie stac na takie fajne zabawki

 16. tadek

  to co ma na pokładzie wystarczy aby załatwić jednorazowo i cały obwód kaliningradzki i Piotrograd na dokładkę..a tutaj są co straszą jakimiś Iskanderami...nie zdażą ich ruszyć jak im się GORĄCO zrobi...PUTIN trzymany twardo za jaja..!!!

  1. Piotr

   To co mówisz przypomina szczerą i naiwną wiarę chłopców z "Kamieni na szaniec" - "Gdzie by się tam Hitler odważył ruszyć na Polskę? Anglicy i Francuzi na to nie pozwolą."

  2. Podpułkownik Wareda

   tadek! Tak, tak Tadek, masz rację. Faktycznie, Putin jest trzymany twardo za j ... . I prawidłowo, jak mawiają dziewczyny na Placu Pigalle w Paryżu i chłopaki na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. A zresztą, co tam jakiś niewydarzony obwód kaliningradzki i Piotrograd (a co to za diabeł?). Tadek, jestem przekonany, że gdybyś to Ty dowodził amerykańską marynarką wojenną, to okręt USS "Donald Cook" - jak napisałeś - jednorazowo załatwiłby nie tylko wspomniany obwód kaliningradzki i Piotrograd, ale całą Federację Rosyjską oraz - NA DOKŁADKĘ - także Chiny Ludowe. A co, a jak!

 17. Redrum

  Słynny Donald Cook tym razem zaszczycił Morze Bałtyckie, a pewni charakterystyczni komentatorzy już zacierają ręce, by przytoczyć mityczną opowiastkę o wydarzeniach, jakie miały rozegrać się 2 lata temu na Morzu Czarnym. Czy cumujący w Gdyni niszczyciel ponownie zostanie sparaliżowany bezpośrednim oddziaływaniem elektronicznym wprost z Bałtijska? Czy przerażona załoga okrętu rozpierzchnie się po gdyńskiej plaży w nadziei, że o tej porze roku nie wypoczywają jeszcze na niej polscy kibole? Czy wobec tej kompromitacji Pentagon wycofa wszystkie 62 jednostki typu Arleigh Burke, przyznając iż dalsza ich służba nie ma sensu? Czekamy na wypowiedzi ekspertów.

  1. stefan

   czekam na to z utęsknieniem :)

  2. Rain Harper

   bajki ku pokrzepieniu umierających na marskość wątroby

  3. lsd

   Czy to nie jest podejrzane, iż ten bezwartościowy złom cały czas pływa, mimo iż Rosjanie mogą zablokować działanie systemu AEGIS? Amerykanie to idioci, jeszcze płyną w pobliże Rosji zamiast uciekać. Czekamy aż kolejny Su24 (oby tylko nie natrafił na jakiś turecki samolot) będzie znowu mógł sparaliżować flotę USA. Trzymaj się Misza.

 18. bmc3i

  Homeport, a więc portem macierzystym DDG-75 jest Naval Station Rota w Hiszpanii, a nie Naval Station Norfolk

 19. mądrość etapu

  Rozumiem że jak amerykański niszczyciel wpływa do Polski i "wzmacnia relacje między Polską a USA" to dobrze, a jak rosyjski niszczyciel wpływa do Syrii i "wzmacnia relacje między Syrią a Rosją" to niedobrze?

  1. vvv

   a usa grozi polsce inwazja in woja i uzyciem atomowek? to usa napadla na sasiada Polski?

  2. Strusiu

   Rzeczywiscie w Polsce jest jak w Syrii a w Rosji tak jak w USA .Radze już ustawić sie pod rosyjską ambasadą po wizy pobytowe

  3. Kiks

   Myślę, że to co myślisz Sasza, choć co do tego w ogóle mam wątpliwości, mało kogo obchodzi w kraju nad Wisłą. A tak przy okazji, powódź na zakupach w Polsce.

 20. Geronimo

  Załoga doszła już do siebie po spotkaniu z rosyjskim Su-24 nad Morzem Czarnym w kwietniu 2014 r.? Ponoć majtki mieli pełne :)) Prawie 30 po powrocie do portu w Rumunii złożyło papiery o demobilizację :))

  1. vvv

   tak, plakali i jeczeli ze starocie su-24 przelecial nad nimi.

  2. suawek

   Widać wy macie pełne bo wam podpływa w pobliże Kalingradu...

  3. Kiks

   Nie ma to jak w bajki wierzyć i do znudzenia je powtarzać? Zresztą to jedna z ruskich taktyk propagandowych. W pewnym momencie głupi zaczyna w to wierzyć. Problem polega na tym, że ruskie społeczeństwo to jednak specyficzne społeczeństwo i daleko odstaje od średniej światowej. Z czego my śmiejemy się, oni łykają jak pelikany.

 21. ryszard56

  a kiedy My takie??pewnie nigdy

 22. płetwonurek

  kurtuazja...i oto chodzi wartość bojowa Marynarki Wojennej RP wraz z przybyłym gościem wzrosła o 82,67 % ...OK.....idę na ryby na molo już mi nie będą przepłaszać łowienia dziwne małe "Yellow Submarine" z czerwoną gwiazdką z tyłu na rufie w miejscu szwu czy spawu ..ahoj

 23. Anti-yankee

  Na żyletki go zezłomować....