Reklama

Technologie

Przeciwradarowy Eurofighter. Cztery fazy rozwoju [WIDEO]

Eurofighter EK JSabak
Prezentowana podczas ILA 2022 jedna z koncepcji samolotu Eurofhgter EK.
Autor. J. Sabak

Eurofighter EK (niem. Elektronischer Kampf), czyli wersja samolotu do walki elektronicznej dla Luftwaffe ma zyskiwać nowe zdolności etapami. Pierwszy będzie obejmował użycie pocisków AGM-88E AARGM i systemu lokalizacji emisji radioelektronicznych, jak informuje Andreas Hammer, szef Combat Aircraft Systems w Airbus Defence & Space. Podkreślił on też, że rozwój tej wersji będzie odbywał się równolegle do programu dalszej modernizacji całej floty maszyn Eurofighter Typhoon.

Reklama

Podczas spotkania z dziennikarzami 12 grudnia 2022 roku Hammer poinformował również, że działania koncernu są skoordynowane z pracami niemieckiego urzędu BAAINB oraz Luftwaffe w zakresie m. in. wyboru zasobnika do walki radioelektronicznej. Do końca roku spodziewana jest decyzjaw tej sprawie . Niemcy starają się jak najszybciej zwiększyć możliwości samolotów Eurofighter w zakresie walki radioelektronicznej i zwalczania systemów przeciwlotniczych przeciwnika, ponieważ maszyny Eurofighter EK mają zastąpić niebawem mocno zużyte i przestarzałe Panavia Tornado ECR, korzystające z pocisków HARM. Związana jest z tym dość ściśle określona przez Andreasa Hammera mapa drogowa.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama